Направете го и приспособете го ѕидот од плута

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

И порано имав видено огласни табли од плута во моите маалски продавници, каде што се користеа за објавување известувања за куќи за изнајмување, услуги и други детали. Затоа, кога се обидував да ја организирам мојата домашна канцеларија, решив да купам табла од плута за да додадам списоци со задачи, фотографии од проекти и многу повеќе. Меѓутоа, кога ги видов цените на овие парчиња на интернет и во продавниците, решив дека можеби е подобро да направам сам плута од плута со свои раце. На крајот на краиштата, колку би чинело еден лист плута и рамка за слика?

Изработката на табла од плута е многу лесен проект за проба, дури и ако сте почетник. Што друго? Ако имате стара слика или рамка за сликање, можете да ја користите за да направите и персонализирате фреска на ѕид од плута што ќе ја закачите над вашата канцелариска маса. Можете дури и да го користите за украсување празен ѕид, закачување инспиративни цитати или фотографии од одмор.

Направив релативно мала табла од плута, но можете да ја приспособите за да направите поголема плоча од плута што покрива дамка или пукнатина, или дури и направете одлична кујнска табла од плута за да закачите рецепти, списоци за пазарење или потсетници.

Ако веќе имате некои основни материјали како што се лепак, картон, боја за ролери, иглички, боја за прскање и нож за сечење, сè ти требаза купување е листот од плута во потребната големина и рамка (ако не рециклирате). Дозволете ми да ве упатам низ чекорите на ова упатство за плута за да направите сам. листот од плута

Препорачувам да одлучите за рамката пред да го купите листот од плута. На овој начин, можете да избегнете трошење или недостаток на материјал ако купите преголема или премала големина. Откако ќе ја изберете рамката, ставете ја на листот од плута и трагајте околу неа со пенкало.

Чекор 2: Исечете го листот од плута по големина

Користете го секачот за нож за да го исечете лист од плута до големината што ја означивте во претходниот чекор.

Чекор 3: Исечете го картонот со вистинската големина

Потоа исечете го картонот со иста големина на листот од плута.

Исто така види: Рипсалис: Лесно за негување растение! Совети за одгледување рипсалис и како да се грижите

Чекор 4: Залепете го картонот на листот од плута

Со валјакот за боја, намачкајте го картонот со лепак и залепете го на листот од плута. Користете го валјакот за да ја измазните хартијата преку листот од плута за да избегнете меурчиња или воздушни џебови помеѓу двата слоја. Оставете го на страна да се исуши.

Чекор 5: Насликајте ја рамката

Ако сакате да и дадете подобра завршница на рамката, можете да ја обоите во која било боја што сакате. Алтернативно, можете да ја избрусите и да ја насликате рамката за да и дадете финиш од природно дрво.

Исто така види: Како да направите перница за подот чекор по чекор

Чекор 6: Ставете го листот од плута во рамката.рамка

Откако ќе се исуши лепилото, ставете го листот од плута во рамката. Приспособете го со отсекување на вишокот ако е потребно за да се осигурате дека цврсто се вклопува.

Чекор 7: Закачете ја таблата и декорирајте

Прикачете ја таблата од плута сам на себе на ѕидот со помош на куки или клинци и рамка жица. Сега, сè што треба да направите е да закачите фотографии, белешки, цитати или било што друго за да ја декорирате вашата штипка.

Еве неколку идеи како да направите и приспособите плочи од плута за да ве инспирираат. уникатно парче во вашиот дом:

  • Ако ви се допаѓа текстурата на плута, можете да покриете цел ѕид со неа, наместо да ја фиксирате плута на ѕидна рамка.
  • Наместо голема огласна табла од плута, можете да користите плочки од плута за да го покриете ѕидот и да му дадете порустикален изглед.
  • Поставете плочки од плута на задната страна во внатрешноста на вратата на гардеробата и користете ги за чување обетки и други висечки додатоци.
  • Можете да ставите штипки на рамката за да закачите ѓердани, прстени и друг накит и да ги чувате уредно.
  • Направете ѕид за меморија со плута со табла со додавање цвеќиња, фотографии, цитати или кој било друг предмет што ве потсетува на омилено место, личност или настан.
  • Украсете го ѕидот во кујната додавајќи слики од храна или рецепти наинспирирајте се додека готвите.
  • Огласна табла од плута ќе биде одличен додаток на вашиот бар. Можете да го објавите рецептот за куќен коктел, слики од шарени коктели, забавни цитати или дури и колекција на тапи од вашите омилени вина.
  • Изработката на даска од плута е исто така кул за да креирате ѕиден календар кој го претставува секој ден од месецот. На тој начин, можете да додавате потсетници за состаноци, родендени, задачи или било што друго што ќе ви помогне подобро да го планирате распоредот.
  • Ако не сте љубител на текстурата на даската од плута, можете да користите ткаенина за покривање на плута, со помош на палци за да ја држите на место.
  • Направете сам плута, исто така, одлична алатка за правење визионерска табла. Ставете слики, цитати или други потсетници кои ги претставуваат вашите соништа и идни цели.

Видете исто така: Како да направите рамка за трепкање на ѕвезденото небо

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.