Како да обоите тестенини за занаети во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сте се обиделе да креирате занаети користејќи обоени сурови тестенини? Ако сте расположени за креативна и забавна идеја, можете да научите како да обоите тестенини за занаетчиство токму сега.

Исто така види: Како да ги отстраните мозолчињата и влакната од облеката во 5 чекори

Во нашата боја за тестенини сам, ви покажуваме како да обоите тестенини со две бои, црвена и сина. Откако ќе научите како да боите тестенини, уметноста со тестенини ќе стане хоби за време на училишен проект и летен одмор. Ајде да продолжиме со потера и да научиме како да правиме тесто за бојосани тестенини.

Можете да уживате во учењето како да сликате дрвени монистра во 6 чекори

Чекор 1 – Соберете ги материјалите

Сите работи што ви се потребни за да направите фантастичен проект за обоени тестенини се наведени подолу:

а) Тестенини - кој било вид тестенини што ги имате во вашата кујна.

б) Алкохол - Земете дух кој ќе ви помогне да го завршите процесот на боење.

в) Хартиени крпи - хартијата за бришење или која било памучна ткаенина што е многу впива ќе ви помогне овде.

г) Пластична кеса - која било пластична кеса што ја имате дома.

д) Боење за храна- Различни бои за храна од кои можете да изберете.

ѓ) Чинија - За да го размачкате тестото.

е) Лажица

Чекор 2 – Ставете го тестото во пластична кеса

Во првиот чекор за тоа како да обоите тестенини за занаети, ќе ја изберете тестенината штоДали сакаш.

Потоа, ставете рамна чинија на масата и земете пластична кеса. Користете околу 250 грама од секаков вид суви тестенини. Потоа ставете ги гранулите од тестото во пластична кеса.

Чекор 3 – Додадете 1 лажица алкохол во кесата

Ставете една лажица алкохол во истата пластична кеса што ја ставивте со тестото во претходниот чекор.

Ако создавате уметност со тестенини со вашите деца, ќе биде забавно да ги научите како да бојадисуваат тестенини. Можеби внимавате да го користите делот за алкохол во овој чекор.

Важна забелешка: Носете соодветни ракавици и облека за процесот на тестенини во боја „Направи сами“ и држете ги децата подалеку од кујнски прибор како рерна или шпорет. Треба да се држите подалеку од оган затоа што користите алкохол во проектот.

Исто така види: Проект за огледало сам

Чекор 4 – Додајте боја за храна во кесичката со тестенини

Добијте ја бојата за храна што сакате да ја користите. Ако правите тестенини од виножито, идеално е да одвоите две пластични кеси со готови тестенини за употреба. Потоа земете ги различните бои за храна и додајте по десет капки на секоја пластична кеса.

Чекор 5 – Затворете ги пластичните кеси со цврст јазол

Поврзете ги пластичните кеси со тестото заедно со алкохол и бои за храна во претходните чекори. Погрижете се безбедно да го врзете за да не истурите боја.

Чекор 6 – Протресете

Држете гопластични кеси во рака и протресете ги. Ќе видите како боите се играат околу вашите тестенини од виножито.

Останете околу 5-10 минути вртејќи се и тресејќи се, а потоа ставете ги тестенините на пултот уште еднаш.

Чекор 7 – Ставете хартиена крпа на вашата чинија

Земете впивачка хартиена крпа и ставете ја на рамна чинија на вашата маса. Ова ќе помогне да се апсорбира влажното тесто во следниот чекор.

Чекор 8 – Отворете ја пластичната кеса и истурете го тестото на хартиена крпа

Сега, внимателно отворете ги пластичните кеси. Бидете внимателни бидејќи има течни состојки во кесичките за тестенини. Истурете го тестото од различни бои на хартиените крпи на чиниите што ги подготвивте во претходниот чекор.

Чекор 9 – Со лажица или вилушка размачкајте го влажното тесто од виножито

Кластерот на влажни тестенини може да се шират на вашата хартиена крпа. Направете рамномерен слој со бојадисаното тесто за хартиената крпа да ја апсорбира влагата. Оставете ја хартиената крпа да го впие тестото околу десет минути пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 10 – Префрлете го влажното тесто на сува хартиена чинија

Кога хартиената крпа е целосно влажно во претходниот чекор, тестото преместете го на друга хартиена крпа на друга чинија. Ова ќе помогне да се рестартира процесот на апсорпција.

Продолжете да повторувате додека тестото за обоените тестенини не сецелосно суви. Ако користевте повеќе од една боја за различни делови од тестото, користете ги овие последни два чекори и за другото обоено тесто.

Вашите тестенини од виножито изгледаат како мали монистра. Ова е најдобриот дел од процесот. Можете да видите што сте направиле и многуте бои што ги имаат тестенините на масата.

Чекор 11 – Ставете ги сите обоени тестенини на масата за склопување

Можете да обоите тестенини во многу различни бои. Во овој пример, направивме црвени и сини тестенини од виножито, но можете да направите колку што сакате во зависност од вашиот финален проект.

Ако се работи за ѓердан за тестенини или кутија за чевли што ја украсувате, тогаш, толку повеќе боите што ги создавате, толку е подобар резултатот.

Чекор 12 – Креирајте уметнички проекти со бојадисани тестенини

Вашите тестенини од виножито конечно се подготвени и вашите деца можат да се забавуваат правејќи што сакаат. Најчестите идеи се нивно лепење на платнена хартија и создавање ѕидна уметност.

Ѓерданите со тестенини и други видови накит се забавни за дизајнирање и продавање низ соседството. Можете да земете стари кутии за чевли и да ги оставите вашите деца да залепат кит на кутијата. Кога кутијата е подготвена, тие можат да ги стават сите свои забавни тајни предмети во неа.

За да продолжите со забавата со децата, видете 2 креативни картонски идеи

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.