Како да го исчистите златото сам - Домашни совети за да го исчистите златото на вистински начин (5 чекори)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако мислите дека за да чистите златен накит дома, треба само да го измиете со сапун и вода, многу се лажете и затоа ова упатство е за вас. Дали знаевте дека перењето на златен накит со нешто друго освен благ сапун може да создаде филм на нив што предизвикува златото да го изгуби својот сјај? Ситуацијата е уште полоша кога намерата е да се исчисти накитот од скапоцени камења, бидејќи обоените камења може да станат заматени или обезбојани, што може да резултира со трајно оштетување доколку не се користи сигурен раствор за чистење за нивно чистење.

Значи, ако би сакале да знаете како да го чистите златниот накит дома без да го оштетите, следете го ова упатство за чистење и употреба на домот, во кое ќе споделам со вас чекор-по-чекор водич за едноставни и безбедни производи за домаќинството како оцет и сол. Значи, да се фатиме за работа бидејќи наскоро, ќе знаете како да го чистите златото дома!

Чекор 1 – Како да исчистите злато со оцет и сол

Започнете со додавање лажица сол и 100 мл оцет во сад. Добро измешајте ја смесата.

Чекор 2 – Како да исчистите златни прстени, обетки без камења и други мали парчиња

Ставете го вашиот мал накит како што се прстени, синџири или обетки (без скапоцени камења) , во смесата од сол и оцет, оставајќи ги да киснат неколку минути.

Чекор 3 – со лажица измешајте ги накитот во растворот

Потоа,користете лажица за да го измешате накитот наоколу во садот додека солта не се раствори во растворот.

Исто така види: Направете го тоа сами: Саксии со растенија завиткани со балон

Чекор 4 – Почекајте 10 минути за да делува

Оставете го накитот да отстои внатре мешавината на сол сол и оцет уште 10 минути за да се остави време растворот да делува на накитот.

Исто така види: Како да ги исчистите винилните плочи во 7 чекори

Чекор 5 – Измијте го накитот под проточна вода

По 10 минути , извадете го накитот од смесата со сол и оцет и измијте ги под млаз вода за да ги отстраните оцетот и солта од нивната површина. Оставете ги да се исушат така што ќе ги ставите на крпа или друга чиста крпа. Вашиот златен накит ќе блесне како нов откако ќе го следите овој супер едноставен процес.

Како што можете да видите, чистењето на мал накит без скапоцени камења може лесно да се направи со методот што го воведов погоре, но тоа не е единствениот оној што може да се користи за истата намена. Постојат неколку други методи, како што се чистење со благ детергент или сапун, со оцет и сода бикарбона, со благ детергент и сода бикарбона и со амонијак. Подолу ќе најдете повеќе информации и совети за секој од овие методи.

Како да го исчистите белото злато дома

Чистењето со бело злато не е едноставно како жолто злато или злато, платина. Овој вид злато, кој е создаден како алтернатива на платината, е легура составена од злато и бели метали, како сребро или никел, кои го прават златото белузлаво.

Забелото злато се подложува на поцинкуван третман наречен родиум. Затоа, за да ја одржите светлата боја произведена од родиумската облога, треба да бидете многу внимателни кога го чистите вашиот накит направен со овој метал.

Најдобар начин да го исчистите белото злато е да го натопите накитот во мешавина од благ детергент и топла вода. Никогаш не користете силни или корозивни хемикалии или хлорирани детергенти. Оставете го накитот да кисне околу половина час пред да го исчистите со мека крпа или мека четка за да ги отстраните остатоците од површината. Исплакнете го накитот под млаз вода, а потоа исушете го со чиста крпа.

Совет: Иако можете да користите топла вода за чистење на златен накит, избегнувајте да го користите за чистење накит од скапоцени камења бидејќи тоа може да ги оштети камењата или дури да олабави нив, во случај на залепени накит.

Друг совет: процесот на галванизација на бело злато може да се истроши поради дејството на фактори како парфем, пот и други супстанции кои можат да реагираат со предмети направени со овој тип злато. Затоа, покрај чистењето со бело злато дома, можеби ќе треба одвреме-навреме да го повторувате родиумот.

Како да исчистите златни обетки дома

Ако вашите златни обетки имаат издржливи скапоцени камења како што се дијаманти, можете да го користите истиот метод за чистење набело злато, како што објаснив погоре. Меѓутоа, кога станува збор за бисери, оникс или други помалку издржливи скапоцени камења, нивното долго натопување во вода може да ги оштети. Најдобрата опција е да натопите мека крпа во раствор со благ детергент или сапун и нежно да ја истриете на површината на обетките. Ако не сакате да ризикувате да користите производи, можете едноставно да користите крпа натопена со вода за да ги исчистите скапоцените камења на вашите обетки.

Како да исчистите злато со оцет и сода бикарбона

A Комбинацијата на оцет и сода бикарбона е добро позната кога станува збор за чистење на предметите за домаќинството, а може да се користи и за чистење на златен накит. Сепак, внимавајте дека ова решение е посоодветно за златен накит без камења, но не и за парчиња со бисери, опали или покревки камења. За чистење на златото, направете паста со мешање 3 дела сода бикарбона со 1 дел вода. Нанесете на површината на накитот со парче памук. Потоа ставете го накитот во сад и целосно покријте го со оцет. Оставете го накитот да отстои во оцет 5 минути пред да ги измиете парчињата под млаз вода. Исушете ги со мека крпа и по потреба повторете ја постапката.

Како да исчистите златен накит со сода бикарбона и неутрален детергент

Во случај на накит со скапоцени камења, не треба да се користи оцет , Затоа штонеговата киселост може да ги оштети камењата. Она што можете да го направите е раствор со 1 чаша вода измешана со 1 лажичка сода бикарбона и 1 лажичка благ детергент. Ставете го накитот во овој раствор околу половина час. Потоа користете четка со меки влакна за да ја исчистите нивната површина нежно пред да ги измиете под млаз вода. Исушете ги со чиста крпа без влакненца.

Дали амонијакот е безбеден за употреба за чистење накит?

Амонијакот е каустична супстанца, затоа мора да бидете внимателни и да го користите Има многу малку при чистење на златен накит. Не треба да се користи за редовно чистење бидејќи може да го истроши накитот. Затоа, најдобро е да го резервирате амонијакот за длабоко чистење кога е навистина потребен. На крајот, за да го исчистите вашиот златен накит со амонијак, разредете 1 дел од производот со 3 дела вода, мешајќи за добро да се измешаат состојките.

Ставете го накитот во сито и потопете го во растворот само неколку минути 1 минута. Отстранете ги деловите и исплакнете под млаз вода. Потоа користете мека крпа за да го полирате накитот.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.