Како да се нанесе термоколациона фластер во 7 чекори со помош на пегла

Albert Evans 03-10-2023
Albert Evans

Опис

Нанесувањето фластер за пеглање може да изгледа како нов тренд, но тоа е еден од оние трендови што се врати во мода по децении. Закрпи беа сета бес во 90-тите кога ги красеа тексас панталоните, шорцевите и јакните, чантите, патиките и другите додатоци.

Исто така види: Како да се засади ловор

Пегланите лепенки се одличен начин за персонализирање на здодевното парче облека како тексас јакна едноставна. Дополнително, крпењето со железо на облеката и додатоците е начин да се одрази вашата личност, во зависност од дизајнот на фластерот.

Исто така види: Како да ги исчистите дамките од вино на ѕидот

Во последниве години, со движењето кон одржливост, везените лепенки исто така можат да помогнат во спасувањето на искинато парче облека, поправајќи го и давајќи му нов живот за да не мора да го фрлате.

Иако можете да користите и закрпи зашиени, шарите на пегла се многу погодни. Се што ви треба е пегла, даска за пеглање и парче памучна ткаенина.

Деним фармерките и јакните се најпопуларниот избор за прицврстување на фластери бидејќи тексасот е цврста ткаенина која не се растегнува. топлината на железото. Сепак, можете исто така да пеглате фластери на други ткаенини како што се памук или лен што можат да издржат топлина.

Сега е време да започнете со прикажување на чекорите за тоа како да нанесете пегла за пеглањелесно користење на пегла.

Чекор 1: Изберете ја облеката на која сакате да ја нанесете лепенката за пеглање

Најпрво, треба да ја изберете облеката на која ќе ја нанесете фластерот. Тоа може да биде сè: панталони, шорцеви, здолниште или дури и ранец. Сепак, одберете го вистинскиот тип на ткаенина што може да ја издржи топлината на пеглата. Некои ткаенини како што се најлон и водоотпорен материјал не се погодни за нанесување на фластери со пегла бидејќи не се лепат правилно. Во тој случај, можете да шиете на везено фластер.

Чекор 2: Загрејте ја пеглата

Поставете ја пеглата на максимална температура и почекајте да достигне температура (индикаторот светлото се гаси). кога ќе достигне температура).

Алтернативен совет: ако немате пегла за работа, можете да го пробате истото чекор по чекор користејќи пегла за коса.

Чекор 3: Ставете ги фластерите на вашата облека

Наместо да ги пеглате фластерите по случаен избор, најдобро е да го ставите фластерот (лепливата страна надолу) на облеката за да видите како има на ум идејата на која дојдовте . На овој начин ќе избегнете жалење кога ќе завршите со пеглањето. Можете да ги преуредите закрпите додека не сте задоволни со резултатот. Потоа отстранете ја леплива лента пред пеглање.

Чекор 4: Ставете ја памучната ткаенина над фластерот

Наместо да го ставитепеглајте директно на фластерот, користете тенко парче памучна ткаенина како слој за да го заштитите од висока температура. За ова можете да користите стара маичка или која било друга памучна ткаенина, ставајќи ја преку фластерот, а потоа пеглајќи ја преку оваа заштитна крпа.

Чекор 5: Нанесете ја пеглата за пегла

Откако веќе ќе го ставите фластерот на избраното место, со лепилото свртено надолу и со заштитната крпа преку фластерот, поминете ја врелата пегла преку крпата, притискајќи ја околу 30 секунди за да се осигурате дека лепилото се залепи на облека.

Чекор 6: Повторете ја од другата страна

Свртете ја облеката внатре и притиснете повторно со пеглата 30 секунди, овој пат не ви треба заштитната крпа . Ако не можете да ја свртите ткаенината, како што е случај кога крпете фармерки или џебови од јакна, повторете го претходниот чекор со притискање на пеглата на памучната ткаенина уште 30 секунди.

Чекор 7: Погледнете го резултатот

Овде, можете да видите како изгледа јакната откако ќе завршите со нанесување на лепенката. Нанесете лепенка за пеглање на повеќе парчиња, толку е лесно. Само следете го истиот процес. Само запомнете дека за да го прикачите лепенката за пеглање на џеб, можете да ја пеглате фластерот вкупно 60 секунди, бидејќи не можете да пристапите до долната страна со вртење навнатре. Ако го поправатезакрпи на кое било друго место, како што се колената, може да ги претвори фармерките внатре кон надвор. Потоа испеглајте го задниот дел од фластерот уште 30 секунди и ќе завршите.

Апликацијата за пеглање е многу едноставна и совршено решение за приспособување на облеката и додатоците од ткаенината

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.