Како да ги отстраните дамките од кафе од теписите во 6 чекори

Albert Evans 03-10-2023
Albert Evans
пареа влегува во игра. Ставете ја влажната крпа или крпа над дамката и лесно испеглајте. Ќе видите, речиси магично, дека дамката целосно ќе се апсорбира од пеглата на пареа, од вашиот килим.

- Што да направите ако истурите кафе на дрвени површини? Повторно, не паничете. За да ги отстраните дамките од кафе од дрвените површини, прелијте ја дамката со една лажичка бел оцет и оставете ја да отстои две минути. Потоа избришете ја областа со хартиена крпа. Да, тоа е толку едноставно. Пробајте кога сте истуриле премногу кафе!

Ако дамката од кафе се исуши, почекајте подолго растворот за чистење да остане на дамката и добро истријте. За ова можете да користите и четка за заби. Потоа исплакнете.

Прочитајте и други проекти за чистење и домаќинство, за да го одржувате вашиот дом беспрекорен во секое време: Како да го исчистите софата од микрофибер во 9 чекори

Опис

Дали и вие, како мене, ја сакате вашата утринска шолја кафе? И дали некогаш сте биле во ситуација кога ќе подготвите шолја кафе наутро и поради напливот на вашата рутина на крајот да истурите неколку капки на вашиот тепих? Сега, додека сум љубител на кафе, ја мразам глетката на кафе истурено насекаде во мојата дневна соба, а особено кога ќе најдам дамка од кафе на тепихот! Има причини зад моите проблеми. Да се ​​има дамка од кафе на килимите и теписите не само што е многу грозно, туку е и лесно забележливо, а нема начин да се сокрие. Најдолго време не би направил ништо за да ги отстранам овие дамки и само да купам нови килими или навлаки за троседот и да се надевам дека моите несмасни навики за кафе ќе исчезнат во иднина. Но, не само што последното никогаш не се случи, да, јас сум исто толку несмасна како и секогаш, туку најдов неколку неверојатни трикови за чистење на домот за тоа како да ги извадам дамките од кафе од килимите кои речиси ми го променија животот. Ќе споделам со вас еден од овие домашни рецепти за отстранување дамки од кафе што е сè што треба да знаете за да ги отстраните дамките од кафе од вашиот тепих и живот.

Верувај ми, најдобриот начин да се справиш со дамките од кафе е да ги исчистиш што е можно поскоро. Меѓутоа, ако немате време да го исчистите кафето во моментот кога ќе ви слета на тепихот, еве неколку совети како да го исчистите вашиот тепих.Но запомнете, чистењето на кафето додека дамката сè уште не се исуши е побрз и полесен процес. Еве еден супер-ефективен хак од 6 чекори „Направи сам“ за тоа како да ги отстраните дамките од кафе од теписите со оцет и течност за миење садови.

Исто така види: Магдонос / Магдонос: Научете како да се грижите за магдоносот во 6 многу лесни чекори

Чекор 1. Навлажнете ја дамката со топла вода

Не паничете. Треба да ја извадите дамката од кафе од тепихот пред да се исуши. Добијте ги сите потребни материјали споменати во списокот лево. Започнете со лесно навлажнување на дамката со млака вода, па кафето ќе се олабави од тепихот.

Чекор 2. Користете сува крпа за да ја исушите областа со дамки

Земете ја сувата крпа. Користете го за да ја исушите обоената површина. Секогаш бришете ја крпата од рабовите на дамката кон центарот за кафето да не се шири понатаму на тепихот. Повторете го овој процес онолку пати колку што е потребно додека кафето повеќе да не помине од подлогата на крпата за чистење.

Чекор 3. Измешајте ги главните состојки

Во сад измешајте 1 лажица од омилениот течен детергент, 1 лажица бел оцет и 2 чаши топла вода.

Чекор 4. Избришете ја дамката со влажна крпа што го содржи растворот за чистење

Земете друга чиста крпа и намачкајте ја со растворот за чистење што штотуку го направивте и избришете ја преку дамката , повторно од рабовите кон центарот. Повторете ја постапката додека не се отстрани дамката.

Чекор 5. Отстранете ги сите остатоцисо сува крпа

Земете уште едно парче сува крпа за да го користите како пилинг. Намачкајте ја областа што сте ја исчистиле за да ги отстраните остатоците што можеби биле оставени на тепихот.

Чекор 6. Почекајте подлогата да се исуши

Почекајте подлогата целосно да се исуши пред повторно да одите на таа површина од подлогата.

Иако ова е еден од најлесните начини да направите домашно средство за отстранување дамки од кафе, постојат и други домашни рецепти за отстранување дамки што можете да ги пробате. Две од нив ги споменувам подолу.

- Како да го отстраните кафето од тепих со сода бикарбона? Направете паста од три дела вода и еден дел сода бикарбона. Нанесете го на обоеното место, оставете го да се исуши, а потоа исчистете со правосмукалка. Повторете по потреба.

Исто така види: Поставување на хоризонтални ролетни од бамбус

- Како со пегла да ги отстраните дамките од кафе од тепихот? За овој хак, се што ви треба се две состојки и пегла. Вклучете ја пеглата блиску до местото каде што се наоѓа дамката од килим и оставете ја да се загрее. Поставете го на највисоката достапна поставка за пареа и почекајте додека не го достигне тоа ниво. Измешајте 1/4 чаша бел оцет и 3/4 чаша вода како раствор за отстранување дамки. Земете крпа или крпа за чај, ако имате, доволно голема за да ја покрие дамката, во топла вода и намачкајте ја со истиснување. Избришете го или испрскајте го растворот што го подготвивте по целата дамка од тепих. Сега железото

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.