Како да се засади трева: чекор по чекор Како да се засади семе од трева

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Можеби се прашувате зошто треба да губите време за сеење семе од трева наместо побрзата алтернатива за поставување трева во плочи. Но, причината е едноставна: купувањето тревник во чаршафи е поскапо, а ако планирате да одгледувате трева за да покриете голема површина, како двор, одгледувањето трева од семе е поевтина алтернатива. Дополнително, нуди неколку предности:

• Можете да изберете да одгледувате речиси секаков вид трева без да се потпирате на залихите на одгледувачот на трева. Тоа ви дава флексибилност да изберете сорта од семе од градинарска трева што одговара на условите за одгледување во вашата градина или двор, како и онаа што ги исполнува другите еколошки или еколошки критериуми.

• Откако ќе се воспостават семките од тревата, тие ртат и развиваат здрави коренови системи кои обезбедуваат да растат непречено на истото место.

• Процесот на садење семе од трева е едноставен дури и за почетник во споредба со садење тревни плочи што треба да се направи правилно за тревата да напредува што значи помалку работа. И дури и ако не знаете од каде да започнете, сигурен сум дека овој чекор по чекор како да засадите семе од трева ќе ги расчисти сите ваши сомнежи,

Дозволете ми да ви покажам како да засадите семе од трева, почнувајќи од најдобро време да се направиова.

Ако почнувате да ја поставувате вашата градина, проверете ги сите наши совети за градинарството!

Чекор 1: Кога е најдобро време да се сее семе од трева?

Есента е најдобро време за садење семе од трева бидејќи почвата е на идеална температура за ртење. Во лето, почвата станува многу жешка и може да ги исуши семето. Во зима, почвата станува премногу ладна за да никне семето. Додека сеидбата може да се направи во пролет, неопходно е тоа да се направи рано во сезоната, пред да се загрее времето.

Искористете ја можноста и да ги поставите вашите цветни леи во градината, бидејќи тоа се области на кои нема да им треба трева.

Чекор 2: Како да се засади трева за семиња

Започнете со подготовка на почвата. Користете мотика за олабавување на почвата. Олабавете околу четири инчи од горниот слој на почвата за да се осигурате дека нема да останат набиени области.

Чекор 3: Отстранете ги остатоците

Проверете дали има закопани карпи, корени од дрвја или други остатоци во лабавата почва и отстранете ги гребете за да не го деформираат тревникот додека тревата расте.

Чекор 4: Исчистете ја почвата

Ражете ја или гребете ја почвата за да се осигурате дека не е набиена површина пред сеење семе.

Чекор 5: Проверете ги хранливите материи во почвата

Како и другите растенија, на тревата и треба идеална мешавина на хранливи материи за да расте добро.Тестирањето на почвата ќе ви даде идеја за видот на почвата што ја имате. Следствено, можете да додадете глина и органска материја ако почвата е многу песочна или песок и органска материја ако има многу глина. За органска материја, можете да користите компост, црв хумус или ѓубриво, според вашите преференции.

Чекор 6: Како да сее трева

Рачно раширете ги семето на земја . Обидете се да бидете сигурни дека семките не се ниту премногу блиску ниту премногу оддалечени. Идеален начин за сеење е да се размачкаат околу 640 семиња на метар квадратен. Тешко е рачно да се брои бројот на семиња. Затоа, можете да ја процените количината за сеење по квадратен метар.

Чекор 7: Покријте ги семињата со земја

Откако ќе ги размачкате семето, покријте ги со околу 2,5 сантиметри земја. Користете го истиот тип на почва што се користи за дополнување на постоечките хранливи материи во почвата. Откако ќе ги покриете семките, избегнувајте да ги газите. Почвата мора да се остави неотпакувана за успешно ртење на семето од тревата.

Исто така види: Упатство: Новогодишна елка на маса направена со картон

Чекор 8: Колку често да се полеваат семето од тревата

Откако ќе ги покриете семето со земја, добро наводнете и чувајте го влажна почва со наводнување површно, но често додека семето не 'ртат. Идеално, треба да наводнувате барем еднаш дневно.

Чекор 9: Избегнувајте газење на местото на садење

Сè додеказа да никне семето, избегнувајте да газите на почвата каде што се засадени семињата. Шетањето околу местото на садење може да ја набие почвата и да ги убие семките од градинарската трева пред да 'ртат.

Чекор 10: Колку време е потребно за да се одгледува семе од трева?

Во зависност од сортата, може да потрае и до 60 дена за да се развијат семињата од градинарската трева. Некои сорти може да потрае подолго. Сепак, вреди да се чека, бидејќи штом ќе се воспостави, тревата ќе биде цврста и полесна за одржување отколку ако легнете ролери или штици за трева.

Исто така види: Научете како да направите занаети со морски камчиња во 7 чекори

Изборот на вистинскиот тип на семе од трева прави значајна разлика во здравјето на вашиот тревник. Покрај тоа што ќе го земете предвид вашиот буџет, начин на живот и локација, треба да внимавате и на условите за растење, како што се количината на сончева светлина и сенка во областа, дали тревникот ќе има луѓе што ќе шетаат по него или дали домашните миленици ќе го користат тревникот. . Кога се двоумите, можете да побарате совет од професионален градинар или пејзажир за помош при изборот на вистинските семиња од трева за вашиот тревник.

Ако вашата трева почне да се заразува со детелина, проверете како да се ослободите од детелина во вашиот двор овде.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.