6 DIY чекори за да направите сликање со шолја користејќи лак за нокти

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
вашата кригла во садот

Ова е делот каде што се случува магијата. Можете да изберете да ја потопите вашата кригла под агол или едноставно да ја покриете целосно во глазурата.

Чекор 6. Оставете да се исуши

Откако ќе ја натопите криглата, свртете ја наопаку и ставете ја на место да се исуши најмалку еден час.

Чекор 7. Користете ја вашата шолја!

Откако шолјата целосно ќе се исуши, време е да ја искористите за да уживате во добро кафе.

Ако ви се допадна овој занаетчиски проект „Направи сами“, ви предлагам да прочитате други што ми беа многу корисни: „Направи занаети“ – 11 лесни чекори за правење убави гел свеќи дома и како да плетете

Опис

Уметноста е позната по тоа што ги претвора основните работи во нешто креативно и убаво. Уметниците имаат моќ да ја оживеат имагинацијата, а со тоа се создаваат многу убави нешта. Ако го сакате кафето и имате специјална шолја која ја користите за да го пиете кафето топло секое утро, што би помислиле ако ви кажам дека можете да ја направите криглата уште поубава со правење персонализирана шолја со емајл? Или имаш омилена кригла која едноставно не можеш да ја спуштиш, иако криглата е стара и не е убава како порано... Може ли да ти предложам наместо да ја фрлиш таа кригла со толку многу историја, дали може само да направите слика од него? лак за нокти во кригла според вашиот вкус и продолжете да ја користите вашата омилена кригла!

Мермерна шолја

Еден од највозбудливите делови од правењето шолја за лак за нокти е тоа што чини само неколку долари за да се направи. Изработка на сликање со кригла со помош на лак за нокти е прифатлива и џебна програма што можете да одлучите да ја направите во вашето слободно време. Друга добра поента за тоа како да сликате чаши е тоа што можете да ги купите сите материјали што ќе ви бидат потребни за да ја направите вашата мермерна кригла по прифатлива цена и да ја продадете криглата за која било цена што мислите дека вашата работа вреди. Совет: подобро измијте ја шолјата рачно кога и да епотребно наместо да користите машина за миење садови.

Сликање на кригли со помош на лак со мермерен ефект

Кога зборуваме за мермерен ефект, мислиме на бојадисување површина со дамки на начин што не потсетува на мермерот површина . Бидејќи постојат различни марки на глазури, за да ја направите вашата кригла да го добие тој мермерен изглед, ќе треба да купите глазура која исто така има кристално чист изглед. Токму овој кристален ефект внесува убавина во сликањето на вашата кригла.

Занаети со лак за нокти

Вашиот лак не мора да се користи само за вашите нокти. Можете исто така да користите лак за да насликате разни други работи. Бидејќи вашиот лак не мора да биде ограничен само на вашите нокти, има повеќе занаети што можете да ги замислите да го користите вашиот лак. Некои предмети што можете да ги насликате со лак се:

· Нараквици насликани со лак за нокти

· Очила за сонце насликани со лак

· Шминка/четки со мармол боја

· Обоени чевли со лак за нокти

· Шипки за коса со лак за нокти

· Уметност од мермерна хартија користејќи лак за нокти

· Мермер полиран кутија за накит

Исто така види: DIY: Папка со датотеки со документи

· Полирани жичени штипки за коса

· Рамка за фотографии со мермерна боја

· Футрола за телефон насликана со лак за нокти

како се фарбамермер

Мермерното сликарство бара подготвеност за експериментирање и создавање уникатни проекти. Кога станува збор за сликање со мермер, постојат различни техники кои можете да ги користите, овие техники може да се користат во секое време. 5-те главни техники вклучуваат;

· Ink Marbling

Ink Marbling техниката најдобро се користи кога сакате да создадете многу лесен мермерен ефект. Оваа техника ќе создаде мек светло мермерен ефект што можете да го изберете за цртање, букви или калиграфија.

· Боење со лак за мермерен ефект

Исто така види: Занаети со ролни тоалетна хартија

Оваа техника е одлична опција за мермерен ефект на различни типови површини, бидејќи е потрајна техника во споредба со другите техники.

· Мермерен ефект со боја за прскање

Со оваа техника можете да обложите големи листови хартија во атрактивни бои користејќи боја за прскање. Бидејќи бојата со спреј има многу силен мирис, најдобро е да работите на отворено или во добро проветрено место.

· Мермерен ефект со маслена боја

Оваа техника е една од најдобрите опции кога сакате да создадете убаво уметничко дело во мермерен ефект.

· Мармерирање со бои за храна

Оваа техника е одлична кога имате деца кои сакаат да се забавуваат со мермерирање. Иако може да завршиво неред, тоа е забавно, особено ако има деца вклучени. Во овој проект ја користев техниката на мермерна глеѓ. Ако сакате да ја користите и техниката на лак, следете ги овие упатства и видете како да направите сликање со лак во кригла:

Чекор 1. Како да креирате персонализирана кригла за лак за нокти

Сликањето персонализирана кригла со лак е многу забавно и лесно. Можете да одлучите да користите онолку бои за лак за нокти колку што сакате, или можете да изберете да го задржите едноставно со користење на една боја. За овој проект избрав темно син (речиси црн) лак.

Чекор 2. Измијте ја криглата

Неопходно е да ги исчистите шолјите што ќе ги користите за да ги отстраните сите честички од прашина или лепак што спречуваат емајлот да се залепи на површина. Измијте ги чашите со сапун и вода. Оставете го целосно да се исуши пред да преминете на следниот чекор.

Чекор 3. Наполнете сад за еднократна употреба со топла вода

Освен што сакате да го поминете целото ваше време за чистење на садот, најдобро е да користите нешто што лесно можете да го користите и да го фрлите. Наполнете го садот за еднократна употреба (до околу три четвртини) со топла вода.

Чекор 4. Додадете лак во вода

Идеално, погрижете се вашиот лак да не е премногу густ за да можете да го додадете во водата. Можете да користите повеќе од една боја и да направите кој било модел што ви се допаѓа.

Чекор 5. Нуркајте

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.