камен кактус

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали барате начини да поминете квалитетно време со вашето дете додека ја поттикнувате креативноста на вашето малечко? Па, камениот кактус е одлична проектна идеја да се направи заедно со децата.

Сигурен сум дека сите го знаете растението кактус, па затоа е задолжително да го научите вашето дете како да прави кактуси од камења! и едукативна активност.

Други идеи за лажни кактуси DIY

  • Бисквити кактуси

Направете неколку кактуси користејќи бисквит ако сакате вашите лажни растенија да изгледаат како вистински кактуси! Можете да го обликувате бисквитот така што ќе биде точна реплика на тоа како изгледа кактусот во речиси идентични тонови на бои.

Оваа идеја е навистина кул бидејќи бисквитните кактуси може да се направат брзо и да се сушат на воздух. Не само што е брз занает, туку резултира и со исклучително сладок кактус.

  • Кактуси од картон

Фактот што можете да го користите нешто Она што обично завршува во ѓубрето е големата убавина на проектите сами!

Често има картонски кутии што лежат низ куќата, вклучувајќи картони за млеко, житарки и друго. Ова значи дека веќе имате дел од материјалите за правење картонски кактус, што исто така го прави овој занает многу евтин за изработка.

  • Хартиени кактуси

Кактусите од хартија може да бидатсовршен проект за вас кои не сте многу лукави и ви треба малку полесна верзија на кактуси сами. Лесно се прават и изгледаат совршено како што вие ги замислувате: забавни, смели и слатки.

  • Фелт кактуси

Други лажни кактуси „Направи сам“ можете да направите дома со вашите деца е користење на филц. Можете да искористите некои од материјалите достапни во вашиот дом за овој проект.

  • Жичана градина на кактуси

Жичаниот кактус е многу симпатичен и изгледа одлично за украсување на детска соба. Тоа несомнено би донело убав, интересен и светло обоен допир во собата на вашето дете.

  • Крачени кактуси

Направете преслатки минијатурни капчиња кактуси наместо филц ако претпочитате чувство со повеќе текстура. Тие се прекрасно слатки и исто толку симпатични како и филцовите.

Исто така види: Научете како да исчистите електрична светилка во само 9 чекори

Направи сам: Како да направите камени кактуси

Сега кога знаете некои лажни верзии на кактус што можете да ги направите дома, како да ве научам како да направите камен кактус следејќи ги чекорите подолу?

Чекор 1: DIY - како да направите камен кактус - Измијте ги камењата

Изберете заоблени камења со форми што личат на кактуси.

Првото нешто што треба да направите е да ги измиете камењата за да ги отстраните сите нечистотии и прашина.

Чекор 2: Почекајте да се исуши

Потоа, откако ќе завршите со миењето, виемора да почекате камењата да се исушат.

Чекор 3: Сликање кактуси на камен

Започнете да сликате кактуси на камен. За да го направите ова, насликајте ги камењата во зелени нијанси. Можете да го обоите секој камен во различна нијанса на зелена боја.

Ако дојдовте на ова сам затоа што обожавате кактуси, ќе ви се допаднат и другите упатства за украсување што ги имаме овде со тема „кактус“! Прекрасен пример е овој прозрачен кактус, кој можете да го направите во само 7 чекори!

Чекор 4: Почекајте бојата да се исуши

Треба да почекате да се исуши бојата целосно на камењата пред употреба, преминете на следниот чекор.

Чекор 5: Цртајте трње и цвеќиња

Користете жолта и црвена боја за цртање трње и цвеќиња. Направете мали жолти „икс“ за да ги имитирате трњето и црвените точки за да ги имитирате цвеќињата.

Го користев врвот на мојата четка за да ги изработам цртежите.

Ако не сакате, користете жолта и црвена, можете да направите цртежи со бела или виолетова акрилна боја. Дополнително, трњето и цвеќињата можат да бидат претставени на различни начини, вклучувајќи прави испрекинати линии, стрелки кои покажуваат во различни насоки и точки. Потоа почекајте повторно да се исуши бојата.

Исто така види: Глинен тенџере сам - чекор по чекор за тоа како да создадете прекрасни суви глинени садови

Чекор 6: Мојот камен кактус

Вака изгледаа моите камени кактуси откако ги нацртав трњето и цвеќињата на нив. Се надевам дека е и твоето и дека уживаш додека го правиш овој проект со твоите деца.

Еве како да направите еденТерариум сами во 7 лесни чекори!

Чекор 7: Наполнете ја вазната со хартија

Пополнете ја вазната со стуткана хартија.

Чекор 8: Покријте ја со песок

Сега, следното нешто што треба да направите е да ја покриете стутканата хартија со песок.

Чекор 9: Ставете ги камените кактуси

Откако ќе го покриете садот со песок, следното нешто што треба да направите е да ги ставите камените кактуси во песокот.

Чекор 10: Краен резултат - Саксии со камени кактуси

Вашето тенџере со камен од кактуси е подготвено!

Дали успеавте да направите свои камени кактуси?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.