Како да насликате дрво со совети за сам на себе за импрегнирање на дамки

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика дали сакате да го реновирате стариот мебел или да го заштитите вашиот нов мебел со нанесување дамка од дрво, овој туторијал сам ќе ви ги даде сите информации што ви се потребни.

Еве, Ќе видите чекори за тоа како да ја добиете совршената боја на дрвото додека го заштитувате дрвото и ја одржувате неговата природна боја, бидејќи тоа е главната предност на импрегнирачката дамка.

Исто така види: Ѕвезди што светат во темнината: Како да направите налепница со ѕвезди

Една од клучните точки што треба да се земе предвид при изборот на дамки од дрво е изборот на нијанси блиску до природното дрво за да се осигура дека изгледа автентично. Покрај дамките, предметите за домаќинството што можете да ги користите за да го обоите дрвото вклучуваат бел оцет, балсамико, кафе и чај.

Меѓутоа, пред да ја нанесете бојата на целата површина на дрвото, се препорачува да ја тестирате во мал агол и да ја оставите да се исуши 12 часа за да видите дали финишот ги исполнува вашите очекувања.

Боење дрво со дамка или користење лак е уште една опција ако сакате да додадете боја и да ја заштитите површината од прскање и дамки. Но, бојата и лакот ја одземаат природната боја на зрното дрво. Така, дамката како боја за дрво е најпрепорачлива, а тоа е чекор по чекор што ќе го научите сега, на многу лесен начин.

Чекор 1: Започнете со брусење на дрвото

Можете да го брусите дрвото, следејќи ја насоката на зрното дрво (ако сакате потемна нијанса, користете помал шкурка за да создадетепогруба површина што му овозможува на дрвото да апсорбира повеќе дамки). Продолжете додека не добиете мазна површина без флеки.

Исто така види: Упатство сам за себе како да направите привезок од реси во 12 чекори

Чекор 2: Исчистете ја површината

Користете крпа или четка за хемиско чистење за да ја отстраните прашината од површината на дрвото. Не го занемарувајте овој чекор. Во спротивно, можеби нема да ја добиете совршената завршница што ја сакате.

Чекор 3: Измешајте ја дамката за импрегнација

Користете чиста четка за добро да ја промешате дамката пред да ја употребите на рамномерен тон кога се нанесува на дрвото.

Чекор 4: Нанесете ја дамката

Користете ја четката за да нанесете тенок слој дамка, следејќи ја насоката на зрното дрво. Оставете го да се исуши 12 часа.

Чекор 5: Исчистете ја и исчистете ја површината

Штом дамката целосно ќе се исуши, користете абразивна подлога за да се ослободите од шините на површината и направете го помазно. Потоа избришете го со крпа за хемиско чистење за да ја отстраните површинската прашина или честички.

Чекор 6: Нанесете неколку слоеви дамка од дрво доколку е потребно

По чистењето на површината на дрвото, измешајте ја дамката повторно пред да го нанесете вториот слој и оставете да се исуши 12 часа. Ако го нанесувате во внатрешноста на мебелот, обично се доволни 2 слоја. Меѓутоа, ако мебелот е поставен на отворено или во простор изложен на временски услови, се препорачува да се нанесат три до четирислоеви на дамки. Секогаш оставајте ја дамката да се исуши 12 часа помеѓу слоевите.

Лесно, нели? Боење и заштита на дрво со природен ефект е проект што дури и почетниците можат да го испробаат следејќи ги овие чекори. Ако одлучите да експериментирате со други видови природни дамки, како што се бел оцет, балсамико, кафе и чај, задолжително тестирајте неколку различни опции во аглите на дрвото пред да продолжите со покривање на целата површина.

Професионален совет: Обидете се да го закажете вашиот проект за боење дрво кога времето е суво и не е премногу студено, бидејќи тоа ќе му овозможи на дрвото подобро да ја апсорбира дамката од импрегнација и брзо да се исуши помеѓу секое нанесување.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.