Како да го исчистите вентилаторот за славина во 14 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Поправка на славини знае дека проблемите не секогаш доаѓаат од затнат водовод. Честопати, едноставноста да се знае како да се отстрани аераторот на славината е доволна за водата да излезе со очекуваниот волумен.

Тоа е затоа што аераторот на славината е дел кој најчесто акумулира остатоци и бара малку повеќе внимание за да работи правилно.

Имајќи го тоа на ум, денес ќе зборувам за овој едноставен, но многу важен процес за одржување на славините. Без разлика дали сте личност која нема големи вештини за одржување на славините или дури и експерт.

Овој совет „направи сам“ вреди да се провери и да се заштеди при одржувањето на домот!

Чекор 1: Отстранете го аераторот од славината

Отстранување на аераторот, што е ова обично малиот цилиндар на крајот од славината, тоа може да се направи со рака или со клуч или клешта. Ако не можете да видите аератор, тогаш тој е внатре во славината. Едноставно турнете клуч во отворот на славината, а потоа свртете го за да го ослободите аераторот.

Совет за отстранување на затнат аератор на славината:

Покријте го одводот или ставете крпа во мијалникот.

Чекор 2: Ако имате потешкотии, користете клешти

• Ако не можете да одвртите со прстите, ставете парче лента околу аераторот предстегнете го со клешти - ова помага да се избегне гребење на славината.

Видете исто така: Како да го исчистите кујнскиот мијалник од нерѓосувачки челик.

Чекор 3: Проверете дали има остатоци

• Откако ќе го извадите аератор, превртете го за да барате делови од отпадоци заробени внатре. Ако притисокот на водата од вашата славина не е многу мазен во последно време, можете да се обложите дека е во ред чистење на аераторот на славината.

Чекор 4: Како да го отпуштите вентилаторот за славина

За да го подобрите притисокот на водата, треба да го отстраните натрупувањето внатре во аераторот.

• Држете го аераторот наопаку надолу под млаз вода, нежно допрете ги страните за да помогнете во просејувањето на нечистите остатоци.

Забелешка: Иако сè уште можете да ја користите славината откако ќе го извадите аераторот, не пијте ја водата бидејќи може да содржи остатоци од цевките.

Чекор 5: Расклопување аератор за славина

Ако сакате да научите како да го исчистите вентилаторот за славина на вистински начин, не може да се преговара за негово расклопување. Вообичаено, вентилаторот за славина се состои од три дела: гумена мијалник, мрежест екран и метална цилиндрична форма.

Исто така види: Како да направите маичка за вратоврска боја Што е техника за боја за вратоврска + техника за боја за вратоврска

• Внимателно расклопувајте го аераторот и внимавајте да ги распоредите деловите по редоследот по кој сте ги извадиле. Доколку е потребно, фотографирајте за да запомните како повторно да го составите аераторот.

Чекор 6: Истурете оцет воконтејнер

Белиот оцет е идеален за правилно чистење на вентилаторот на славината, бидејќи помага да се разградат тврдоглавите остатоци што сè уште се заробени внатре.

• Истурете малку бел оцет во сад или мал сад.

Чекор 7: Ставете ги деловите за аератор

• Нежно ставете ги поединечните делови од аераторот во оцет.

Чекор 8: Потопете 30 минути

Иако поголемиот дел од заробената нечистотија треба да се оттргне по 5 минути, подобро е да ги оставите деловите да киснат околу 30 минути.

Исто така види: Како да направите декоративно сликарство со ефект на тули

Дополнителен совет како да го исчистите аераторот на славината:

• Истурете малку бел оцет во пластична кеса

• Ставете го крајот на славината внатре во кесата и употребете гумена лента за да ја врзете кесата за славината.

• Оставете околу 20 минути.

Чекор 9: Тријте

• Потоа Откако ќе ги извадите деловите од аераторот од оцетот, земете четка за заби (која немате намера да ја користите на забите), намачкајте ги влакната и нежно исчистете го секој дел.

• Држете го мрежниот екран до светлото за да видите дали има останати темни дамки - фокусирајте се малку повеќе на овие области ако навистина сакате темелно да го исчистите аераторот.

Чекор 10 : Исплакнете со чиста вода

• Сега кога затнатиот аератор на славината изгледа подобро, исплакнете ги сите делови под проточна вода за да се отстрани вишокот оцет.

Чекор 11: Повторно составете го аераторот

• Потоа можете да започнете со склопување на овие делови во правилен редослед за да се осигурате дека вашиот затнат аератор на славината е во најдобра работна состојба.

Чекор 12: Вашиот аератор сега треба да биде чист

А ако сте ги следеле сите чекори правилно, би требало да можете да видите дека вашиот аератор на славината навистина изгледа почисто и подобро.

Чекор 13: Зашрафете го назад на славината

• Откако повторно ќе го склопите аераторот, едноставно навртете го назад на славината додека не се стегне.

• Отворете ја славината и тестирајте дали притисокот на водата работи подобро.

• Ако не излезе вода, извадете го аераторот, расклопете го и обидете се повторно да го склопите.

Чекор 14: И тоа е тоа!

Сега кога научивте како да чистите аератор од славина, само погледнете ги сите аератори во куќата и направете сè совршено!

Последни совети:

• Секогаш избирајте ладна вода од чешма ако не треба да се одлучите за топла вода, бидејќи студената вода создава помалку отпад во аераторот.

• Не заборавајте да ги чистите вентилаторите на славините на секои шест месеци.

• Ако не можете да ги отстраните остатоците или ако аераторот е оштетен, заменете го.

Ви се допаѓаат овие совети? Погледнете сега како да ги исчистите олуците на лесен и брз начин!

Дали веќе ги знаевте овие совети?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.