Како да се засади праз

Albert Evans 06-08-2023
Albert Evans

Опис

Иако празот е вкусна состојка која може да се користи во различни јадења како пица, супи и рижото, Бразилците сепак малку го користат поради високата цена во супермаркетите, што ја прави оваа храна малку достапни. Сепак, поради неговата разновидност и благ вкус, тој е добредојден додаток за секоја градина. Ако не сте запознаени со овој зеленчук, ќе ви кажам повеќе за што се користи празот.

Постојат неколку видови лук, од кои најзастапен е Allium Sativum, оној што доаѓа во главата и може да се најде на секој саем или супермаркет. Но, многу луѓе не можат да го поднесат силниот вкус или мирис на овој лук, а тука доаѓа и празот. Тој е многу помазен на непцето и речиси нема мирис, додавајќи супер убав вкус на секој рецепт. Но, не мора само да биде замена за лукот од главата. Може да биде и главна атракција и да најдете рецепти за рижото или тестенини со праз, покрај познатата супа од вишисоа, каде што е главната состојка.

Дали знаевте дека одгледувањето праз е едноставно?

Исто како и многу други зеленчуци што веројатно веќе ги имате во вашата градина, како што се зелката и цвеклото, сè што му треба на растението на праз е да ги следите сите совети во ова градинарско упатство за да може да се развие.Сега сигурно се прашувате, но тогаш, како да се засади праз?

Ги имаме одговорите во овој добро изработен водич кој ќе ви помогне да создадете растение праз во вашиот дом. Откако ќе го пробате, сигурен сум дека никогаш нема да го игнорирате овој вкусен извор на зеленчук и растителни влакна. Следете го чекор по чекор подолу и секогаш имајте праз на располагање за вашите рецепти.

Список на материјали

За да засадите здрав праз од расад, ова се материјалите што ќе ви требаат:

 • Расад праз - Целосно зрел праз садници кои се здрави и подготвени за пресадување во саксија.
 • Градинарска лопата - Користете мала градинарска лопата за овој проект
 • Земја - Почвата мора да биде богата со органска материја за да се засади праз.
 • Ѓубриво од црви хумус - потребно е ѓубриво за да се даде поголема сила на почвата.
 • Оплодена вода (со лушпа од јајце) - Во водата можете да додадете лушпи од јајца и да ја оставите да одмори неколку дена пред тоа наводнување.
 • Санксии - Ако изберете празот да го засадите во саксии, најдобри се глинените садови, но за да започнете со одгледување, доволни се пластични садови. Можете да го засадите и директно во вашата градина.

Чекор 1: Подгответе ја почвата за садење на празот

Во одбраната саксија измешајте го црвиот хумус со подлогата . за вазнамала, доволна е градинарска мистрија од органски компост. Добро измешајте сè за да се наполни целото тенџере со добро оплодена земја.

Чекор 2: Направете дупка во средината на садот

Со лопата отворете дупка во средината на подлогата доволно голема за да го собере вашиот расад од праз.

Чекор 3: Отстранете ја расадот од пластиката

Внимателно отстранете го расадот од празот од пластиката. За да го направите ова, лесно притиснете ги страните на пластиката додека почвата не се олабави и можете да го отстраните вашиот праз без да ги повредите лисјата или корените.

Чекор 4: Проверете дали дупката е доволно голема

Проверете дали дупката што сте ја направиле во подлогата е доволно голема за корените на вашето растение праз.

Чекор 5: Одделете ги садниците од праз

Во оваа фаза вие ќе може да ги идентификува светилките од празот и да ги одвои на различни садници. Корените мора да бидат лабави за да се шират низ садот обезбедувајќи ја потребната поддршка за вашиот праз да расте.

Чекор 6: Ставете го расадот од праз во садот

Нежно, ставете расадот на празот во дупката што сте го направиле и покријте ги неговите корени и целиот бел дел од стеблото.

Чекор 7: Притиснете ја земјата околу растението праз

Лесно притиснете ја почвата околу вашиот расад од праз за да се осигурате дека ќе остане на место кога ќевода.

Совет : почвата веднаш околу расадот на празот не може да биде премногу кондензирана бидејќи и треба простор за да се развие.

Исто така види: Како да обоите тестенини за занаети во 12 чекори

Чекор 8: Наводнете го растението праз

Наводнете ја почвата од праз со течно ѓубриво или вода од лушпи од јајце што ќе обезбеди неколку хранливи материи за раст на силен и здрав праз.

Чекор 9: Оставете го празот да расте околу 3 до 9 месеци

Ставете го садот со праз во сончево место внатре или на отворено и оставете го расадот да се развие околу 3 до 9 месеци. Во овој период на вашето растение праз ќе ви пораснат долги зелени листови и неговата основа ќе станува погуста и погуста. Иако празот може да расте во секоја клима, тој подобро се развива во региони со поблага клима како јужната и југоисточната.

Исто така види: Облак светилка: 13 тајни за облак светилка

Совет: Белиот дел од празот е најценет во готвењето поради неговиот мазен вкус и текстура, и за да имате поголем бел дел, со текот на неделите, натрупајте повеќе земја околу празот.

Штом основата е дебела околу 2 прста, можете да го соберете празот.

Како да го соберете празот:

 • Отстранете го целиот праз од земјата, корените и сè
 • Измијте го добро празот за да го отстраните почва
 • Направете два засеци, едното неколку сантиметри од коренот и другото каде што е белиот дел од празоткраеви

Како се размножува празот:

 • Покрај размножувањето со делење садници, делот од корените што сте ги исекле може да го ставите во тенџере плитко со вода
 • По околу една недела на сонце, менувајќи ја водата секој ден, вашиот праз повторно ќе почне да ви расте
 • Кога ќе биде висок најмалку 5 см, префрлете ги новите промени на вазна богата со органска материја

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.