Како да направите природен темјан од конуси во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Додатоците за мирис се одлични за внесување на убав мирис во вашиот дом, но стапчињата за темјан се претпочитаат од дифузерите и свеќите кога ви треба опција која работи брзо.

Веќе овде ние ви покаже како да направите природен темјан со билки дома во 5 чекори. Но, денес ќе зборуваме за друг вид темјан, темјанот во облик на конус.

Конусниот темјан испушта миризлив чад кој лебди низ воздухот и брзо ја шири аромата. Постојат дебати за тоа дали согорувањето на темјанот е штетно за здравјето, бидејќи испраќа честички кои можат да предизвикаат напади на астма или иритација на кожата. На долг рок, редовното вдишување чад може да предизвика и рак.

Меѓутоа, учењето како да направите природен темјан од конуси е исплатлива, лесна и корисна опција доколку не страдате од алергии, дишење, или проблеми поврзани со здравјето.кожата. Тоа е совршено решение за брзо отстранување на мирисите. Исто така, волшебната арома го смирува умот и го буди чувството за духовност.

Овде во оваа статија ќе го споделам рецептот што го користам за правење шишарки за темјан. Овој рецепт користи природни состојки и алкохол, па затоа е што е можно побезбеден.

Кои мириси се идеални за користење кога учите како да направите домашен темјан?

Избрав да користам мириси на цимет и каранфилче за моите конуси за темјан. Можете да изберете други мирисиво зависност од ефектот што сакате да го создадат. Еве неколку идеи:

Лаванда : Ако сакате мирис кој ќе го смири или подигне вашето расположение, изберете есенцијално масло од лаванда за вашиот темјан. Согорувањето на конусот пред да заспиете ви помага да имате добар сон.

Миточина, пачули или иланг-иланг : За област за медитација, за вежбање јога или за создавање атмосферски спа за де -стрес и смиреност, идеални се мирисите како маточина, пачули, иланг-иланг. Јасмин и сандалово дрво се други опции.

Цитруси : Ништо не ги надминува мирисите на цитрус како лимонот или портокалот ако намерата е да се маскира кој било лош мирис.

Цимет и каранфилче од сандалово дрво : За да создадете пријатна атмосфера која потсетува на бабината пита со јаболка свежа од рерната, циметот, каранфилчето, пиперот или ѕвездениот анасон се најдобри опции.

Уште едно интересно „направи сами“ за оние кои сакаат темјан и ароми дали е ова што ве учи како да направите домашен темјан во 8 лесни чекори!

Сега ајде да научиме како да правиме природен темјан од конуси!

Чекор 1: Како да направите темјан шишарки

За да го направите прашокот кој ќе биде основа на темјанот, треба да сомелете стапчиња цимет и каранфилче во мелница за кафе. Започнете со каранфилче, ставајќи неколку парчиња во мелницата. Задолжително сомелете го во фин прав без големи парчиња.

Чекор 2: Ставете го прашокот во сад

Ставете гомелени каранфилчиња во сад.

Чекор 3: Повторете со циметот

Сега додадете неколку стапчиња цимет во мелницата за кафе. Откако добро ќе се измеле, додадете го и во садот со меленото каранфилче.

Чекор 4: Додадете го медот

Во садот истурете една лажица мед.

Чекор 5: Додадете етерично масло од цимет

Потоа додадете неколку капки есенцијално масло од цимет во садот.

Чекор 6: Добро измешајте

Користете лажица за да се измешаат состојките во садот. Погрижете се да измешате рамномерно за да не се формираат грутки во смесата.

Чекор 7: Испрскајте со алкохол

Наполнете шише со спреј со алкохол. Посипете малку алкохол во смесата од садот и повторно измешајте.

Чекор 8: Додадете повеќе алкохол по потреба

Ако е потребно, посипете повеќе алкохол во смесата додека не добие конзистентност од тесто (види слика).

Чекор 9: Обликувајте го конусот за темјан

Темјанот, како што кажува името, имаат конусна форма. Со рацете обликувајте ја смесата во мали шишарки. Приближната висина на секој конус треба да биде околу еден и пол до два инчи.

Чекор 10: Дупчете дупка во центарот

Користете чепкалка за заби за да направите мала дупка во врвот на секој конус како што е прикажано.

Чекор 11: Оставете го темјанот да се исуши

Пред употреба, оставете ги темјанот целосно да се исушатоколу 48 часа.

Чекор 12: Проверете дали е сув пред употреба

Проверете ги конусите по 48 часа за да се уверите дека се суви. Во спротивно, нема добро да изгорат.

Како да користите конус за темјан

Кога корнетот е сув и подготвен за употреба, запалете го. Како што гори конусот, од него паѓа пепел. Ставете сад отпорен на топлина или сад под конусот за да ја фатите пепелта што паѓа. По желба можете да го ставите и на украсна чинија, наредувајќи стапчиња цимет и каранфилче за да и дадете шармантен ефект на декорацијата.

Некои совети за правење домашни темјан:

· Пепел од конуси за темјан може да остави трајна дамка или трага од изгореници ако не користите термоотпорен послужавник или чинија одоздола. Ако не сте сигурни за отпорноста на топлина на садот, добра идеја е да поставите слој песок или неварен ориз под конусот за да ја апсорбира топлината.

· Ако не сакате да користите шишарките темјан веднаш, чувајте го во херметички сад или завиткајте го во пластична кеса за да спречите изложување на влага. Конусите ќе ја апсорбираат влагата ако се остават на отворено и нема да се запалат кога ќе ги запалите.

· Ако конусот не се запали иако сте го складирале правилно, проверете дали има провев или ветер од прозорец или отворена врата не сеспречувајќи го да се вклучи. Затворете го прозорецот или тргнете го конусот за темјан подалеку од ветрот за да видите дали се запали.

· Кога палите темјан за да создадете смирувачка атмосфера, запалете го конусот рано наутро по будењето или непосредно пред спиење.

Исто така види: Направете сами јагода во тенџере

· Ако не сакате да користите каранфилче или стапчиња цимет како основа за шишарката, сувите цветови или лисја се друга алтернатива.

Исто така види: Организатор на фиокиКаков мирис би избрале за вашиот темјан? Оставете ни коментар!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.