Брзо и лесно менување на славината во само 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Проектот „Направи сам“ што ќе го направиме денес е само за најхрабрите и најхрабрите. На крајот на краиштата, не кој било ја има вештината и вештина да го репродуцира чекор-по-чекор нашиот туторијал за тоа како да ја смените славината во кујната или бањата. Тоа е затоа што, за да научите како да менувате славина, навистина е неопходно да разберете како функционира славината и како е направена, потоа тука е целото прашање за поврзување со водата, цевките и цревата, покрај тоа што е напорна работа поради положбата треба да останете внатре. да го смените стилот на вашата бања или бања.

Нема да се навивам повеќе. Ако сакате брзо и лесно да менувате славини, следете ме во ова упатство чекор-по-чекор. Ветувам дека ќе бидам краток и ќе ја демистифицирам оваа задача што може да предизвика толку многу главоболки за многумина од нас!

Овде во homify ќе најдете неколку проекти за одржување на домот DIY кои ќе ви помогнат да решите многу проблеми! Погледнете ги овие две кои се многу корисни:

Чекор 1. Соберете ги потребните материјали

Еве неколку опции: ангажирајте водоводџија кој доаѓа опремен со сите потребни материјали и делови, или позајми од пријател или купи сèтреба да го развиете ова упатство за да научите како да менувате славина за бања или кујна.

Ќе ви требаат клучеви и клучеви, сите останати делови се вклучени во славина кога се купуваат.

Чекор 2. Работна положба

Користете мал душек или преклопен пешкир за да ја направите оваа положба малку поудобна. Запомнете дека ќе треба да лежите на грб на подот или на колена и раце во воздух поголемиот дел од времето.

После тоа, првото нешто што треба да направите е да ги затворите вентилите за вода.

Чекор 3. Олабавете ги конците

Започнете со олабавување на конците. Олабавете го конецот за чешма, а потоа и конците што го поврзуваат флексибилното црево со ѕидната/хидрауличната мрежа на куќата. Запомнете дека може да има две флексибилни црева, едно за топла вода и едно за ладна вода.

Кога го правите овој процес, бидете подготвени бидејќи овие црева содржат остатоци од вода, кои можат да завршат да излезат во овој момент. Затоа, идеалната работа е да се заштитите: одвојте неколку стари ткаенини и кофа за да ја насочите водата што може да капе.

Чекор 4. Исклучете го електричниот дел

Исклучете го електричниот дел од чешмата на миксер. Проверете дали сите делови од славината се олабавени и подготвени за повлекување.

Чекор 5. Отстранете ја славината

Повлечете ја славината и отстранете ги ситенеговите елементи.

Чекор 6. Отстранет славината

Вака ќе изгледа вашата славина кога ќе се отстрани целосно - или кога ќе инсталирате нова славина. Ќе ја видите вашата славина вака пред да го заземе местото на вашата бања или кујна.

Исто така види: Како да се грижите за бонсаи: 8 лесни чекори

Чекор 7. Ставете ја славината на место

За да ја соберете новата славина, започнете со вметнување на славината во отворот предвиден за неа на работната плоча. Проверете дали сте ја поставиле славината во правилна положба и дали е правилно порамнета.

Чекор 8. Затегнете ги и направете ги сите врски

Вратете се во хоризонтална положба. Започнете со затегнување на пластичната нишка што ја спојува вашата славина со работната површина. Не заборавајте да ја ставите заптивната гума за да избегнете истекување на вода.

Поврзете ги цревата за вода со ѕидот (куќната мрежа) и поврзете го и електричниот трансформатор со ѕидот.

Исто така види: Рамка за слика DIY: Научете да правите поинаква рамка за слика користејќи бетон

Чекор 9. Сè што е поврзано и подготвено за работа!

Сега отворете ги вентилите за вода и проверете дали сите црева и приклучоци се затегнати.

Чекор 10. Конечниот резултат

Вашата славина е подготвена за употреба! Сега е време да ја отворите славината за да проверите дали работи правилно.

Кажете ни за вашиот процес за промена на славината за мијалник!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.