Како да направите ваљак за врата: Направете ваљак за врата DIY во само 10 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Иако имате добро затворена влезна врата ќе ве заштити од несакани натрапници, таа може да не работи исто така добро кога станува збор за помали посетители како што се инсекти, прашина, остатоци, провев итн. .

Исто така види: Како да растете кралска палма дома: 7 важни совети

За да можете да ги блокирате овие мали натрапници, советот е да се обложите на шофершајбната за вратите. За среќа, токму тоа е она што го зборува денешниот водич: како да направите ваљак за врата за да го запечатите влезот без да мора да ја отстраните вратата.

За оние од вас кои не знаат, валјак за врата DIY (што е само уште еден збор за валјак против ладна врата) е тесна лента што ја закачувате на дното на вашата врата за да го запечати тој отвор и да го спречи воздухот, водата, штетниците итн. И додека имате неколку видови ролки на располагање за да го запечатите вашиот влез, ние ќе направиме своја верзија користејќи само тестенини за базен!

Со валјак за врата прикачен на вашиот влез, можете да уживате во следните предности:

• Економија: ако вашиот валјак за врата „направи сам“ работи правилно за да го блокира ветерот и студот, ќе трошите многу помалку енергија за да го загреете домот во текот на зимата.

• Подобрена енергетска ефикасност: како на крајот ќе трошите енергија за загревање на вашиот дом, користењето ролери за запечатување на вратата значи подобра енергетска ефикасност за вашиот дом.

• Забавен допир: ако сте навистина креативни (како додавањеококорени очи или бојадисување на заптивката на вратата), вашиот валјак поставен под вратата може да додаде забавен допир на вашиот дом.

Чекор 1: Измерете ја основата на вашата врата

Пред почнуваме, треба да знаеме со која големина и должина на вратата да ја направиме нашата ограда.

• Земете ја вашата мерна лента и поставете ја рамно на подот до вашата врата. Измерете ја должината од основата на вратата од едната до другата страна.

Професионален совет: бидејќи просторот пред вратата е нашиот примарен фокус, ќе сакате да се осигурате дека е правилно исчистен работен простор. Затоа, пред да измерите или да направите нешто друго, земете метла и изметете ја областа.

Чекор 2: Измерете ја нудлата од базенот

• Земете мерења од вашата врата и префрлете ги во тестенината за базен - ставете ја вашата мерна лента на врвот на тестенината за базен и измерете ја ширината на вратата за да ја знаете идеалната големина за вашиот валјак на вратата.

Други корисни DIY за да ви го олеснат денот може да се најде овде на homify! На пример, откријте ги најдобрите трикови за отворање шишиња без користење отворачи!

Чекор 3: Означете каде да сечете

• Со пенкало, направете ознака на тестенината за базен за да покажете големината на вратата и местото каде што треба да сечете.

Чекор 4: Исечете по големина

• Земете нож (или друга алатка за сечење) и внимателно исечете го парчето тестенинибазен. За среќа, за сечење тестенини за базен не е потребен најостриот нож на светот.

Научете како да инсталирате импровизирана лежалка во 8 чекори!

Чекор 5: Исечете ја тестенината за базен на половина (на смисла на должина)

Сега кога го имаме исеченото парче тестенина за базен што ни треба, време е да започнеме со прилагодување на светлината за да може да стане валјак на вратата.

• Ставете ја тестенини за базен на вашата работна површина.

• Со вашиот нож или алатка за сечење, почнете да сечете од едниот раб и внимателно вметнете го сечилото на ножот во нудлата за базенот.

Чекор 6: Продолжете со сечењето

• Направете континуиран рез од работ на нудлата за базен до крајот (каде што сте ја означиле должината на вратата).

Исто така види: Како да го исчистите огледалото без да оставите траги

• Со лентата со димензии околу 5 cm до првото сечење направено во претходниот чекор.

• Продолжете го овој втор рез и до крајот на тестенината за базен.

Чекор 7: Отстранете го центарот

• Ако вашата тестенина за базен нема централна дупка, можете едноставно да го користите вашиот нож за нежно да го ископате исечокот од 5 cm направен во претходните чекори.

Дополнителен совет за тоа како да направите валјак за врата: Носете чорапи

Нема тестенини за базен за да се направи овој проект? Можете дури и да креирате ролери за врата што можете сами да го направите користејќи некои стари чорапи. Едноставно пронајдете пар чорапи кои се уште се во добра состојба.(без дупки, особено на врвовите на прстите), наполнете со ткаенина или малку ориз и шијте до соодветна должина.

Чекор 8: Восхитувајте се на вашата рачна работа

• Во овој момент, вашата тестенините за базен треба да бидат точно со иста должина како вашата врата и треба да бидат малку шупливи како нашиот пример на сликата подолу.

• Ако вашата тестенина за базен има некои остатоци внатре (како парчиња полиетиленска пена) , не заборавајте да извадете ги. Или само подигнете ја нудлата од базенот, свртете ја наопаку и оставете ја нечистотијата внатре само да испадне.

Чекор 9: Лизгајте под вратата

• Отворете ја вратата околу која се тркалавте на половина пат.

• Свиткувајќи се до вратата, внимателно излизгајте ја тестенината за отворен базен под основата на вратата за вашиот нов печат да биде само помеѓу подот и основата на вратата.

Чекор 10 : Завршивте

Честитајте си што научивте еден од најбрзите и најлесните начини за правење ролки за врати DIY. А најдоброто нешто во врска со нашиот дизајн е тоа што останува на своето место кога ја отворате и затворате вратата (за разлика од другите заптивки на вратите што треба да се поместат и да се стават назад до вратата).

Сега, ако бојата на оваа нудла за базен не се совпаѓа со вашиот декор, запомнете дека секогаш можете да го однесете овој водич неколку чекори подалеку со покривање на тестенината од базен сонавлака за перница или која било друга ткаенина.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.