Научете како да направите сам триаголен потпирач за грб

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога не лежам право во кревет или не седам право на софата, почнувам да чувствувам болки во грбот. Затоа секогаш кога сакам да го користам мојот кревет за било што, го поддржувам своето држење со мојот триаголен потпирач за грб. Откако го користам овој тип на перница за одмор, ми помогна при седењето и лежењето. Задна перница со триаголник е вид на перница што ја крева главата и торзото додека спиете. Тоа му помага на човекот да спие и го намалува 'рчењето, болките во грбот и рефлуксот на киселина. Доаѓа во неколку дизајни кои вклучуваат: подлога за потпирачот за грб и влошки за клин. Овие два вида имаат иста цел да обезбедат удобност во седечката или лежечката положба.

Видови на перничиња за грб:

Задна перница

Задното перниче обезбедува удобност при седење. Доаѓа во форма на перница и го поддржува вратот и долниот дел на грбот. Можете да го користите овој тип на потпирач за грб додека читате и гледате телевизија.

Исто така види: Упатство сам: Како да направите домашен природен билен темјан во 5 чекори

Клинести перничиња

Овој тип на задни перничиња доаѓа во различни големини или форми и се вклопуваат во секој агол од вашиот тросед. Тие го поддржуваат вашето тело кога седнувате. Овој триаголен потпирач за грб главно се користи кога седите на стол додека работите на вашиот лаптоп. Наместо да потрошите цело богатство на перница за потпирачот за грб, можете да создадете свој потпирач за грб.DIY триаголна перница. Со овие едноставни чекори, можете и вие да направите различни дизајни на овие перници, па дури и да ги продавате.

Исто така види: Тробојна маранта во саксии: 9 совети и грижа за растението Калатеа

Како да направите сам триаголник за грб

Изработката на вашиот домашен триаголен потпирач за грб не е тежок DIY проект сè додека можете да ги следите вистинските чекори. Напиши!

Други занаетчиски проекти сам може да ви го олеснат животот. Бидејќи зборуваме за перници, како да научите како да направите перница за патување? Друг предмет што може да ви помогне е да имате крпа од пчелин восок дома за да ја чувате вашата храна.

Чекор 1. Нацртајте го вашиот дизајн на хартија

За почеток, ќе нацртате што да правите на парче хартија. Во мојот случај, триаголникот е перницата, а правоаголникот е ткаенината.

Чекор 2. Земете ја ткаенината

Јас користам сина ткаенина. Сината боја е мојата омилена боја и можете да користите која било боја што сакате.

Чекор 3. Измерете ја перницата

Прецизно измерете ја перницата. Вашата домашна перница за грб може да варира по големина, се зависи од тоа колку голема или мала сакате.

Чекор 4. Обележете на ткаенината

Сега кога сте ја измериле перницата, ќе ја обележите на ткаенината. Ќе знаете каде да сечете кога ткаенината е означена.

Чекор 5. Исечете ги

Исечете ги сите означени области.

Чекор 6. Исечете парчиња ткаенина

Исто такаЌе ги исечам сите парчиња што ми требаат за мојот триаголник за грб сам.

Чекор 7. Сега шивам сè заедно

За да направите совршен шев, користете машина за шиење. Ако го немате, можете да го шиете со рака, но ви препорачувам да користите машина за шиење за квалитетна работа.

Чекор 8. Резултатот

Можете да видите дека моите парчиња ткаенина се сошиени заедно. Мојот сам триаголен потпирач за грб се обликува.

Чекор 9. Свиткајте и закачете права линија

Обично закачувам каде што ќе шивам. Оставам и отворен простор при шиење. Суштината на овој отвор е да може ткаенината да се сврти внатре кон надвор.

Чекор 10. Свртете ја десната страна нанадвор

Кога ќе завршите со шиењето, ќе ја свртите ткаенината од десната страна нанадвор. Знаете дека ги направивме шевовите на погрешните страни на ткаенината.

Чекор 11. Веќе ја свртев десната страна нанадвор

Кога ќе го свртите внатре кон надвор, шевовите нема да се видат. Запомнете дека оставив отвор додека шиев на погрешна страна. Овој отвор е за полнење.

Чекор 12. Шијте го отворот со велкро

Користам велкро за шиење на отворот на триаголната перница. Velcro е затворач што доаѓа со две различни површини кои се затвораат кога се притискаат заедно и се отвораат кога се влечат. Velcro е привремено затворање.

Чекор 13. Погледнете одзатворете

Погледнете што имате и проверете дали вашиот потпирач за грб нема друг отвор во зашиената област. Можете да видите како вашата домашна триаголна перница се затвора правилно со велкрото на место. Вие сте на вистинскиот пат.

Чекор 14. Вметнете го полнењето

Потоа наполнете ја перницата со полнење од полиестерски влакна.

Чекор 15. Наполнете со полиестер

Јас користам фил од полиестерски влакна, кој е мек, издржлив и исклучително меки. Го ставам филот додека не отече грбот.

Чекор 16. Затворете

Сега кога завршивте со полнење на потпирачот за грб со полиестер, треба да го затворите. Ова ќе го спречи полиестерот да се откачи. Можете да го отворите во секое време за да го наполните со повеќе полиестер.

Чекор 17. Користете ја перницата за перница

Вашиот DIY триаголник на грбот е подготвен за употреба! Седнете и проверете колку е удобно!

Кажете ни како испадна вашиот DIY триаголник назад!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.