Како да исчистите топла када

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој кој има када дома знае колку е задоволство да се опуштите и да исчезнете во светот на вода, меурчиња, есенцијални масла и добро време за киснење. И уште подобро кога станува збор за хидромасажна бања: топлата вода што тече масирајќи го телото носи целосно обновување на расположението.

Исто така види: Како да ги исчистите перничињата од софата

Поентата е дека поради континуираната употреба, од суштинско значење е да знаете како да ја исчистите кадата за да избегнете мирис или акумулација на микроорганизми. Редовното хидро чистење е од суштинско значење за комбинацијата на одмор и здравје да биде во совршена рамнотежа. Не е невообичаено многу луѓе да се разболат од валкани агли или канали без да го сфатат тоа.

И за да ги заштитам часовите додека уживате во вашата када, денес донесов добри совети за чистење на хидроцентралата чекор по чекор. Ова се суштински совети кои можете да ги имате на ум за неопходното неделно чистење.

Следете ме и проверете го овој совет за чистење на домот сам!

Чекор 1: Прво, исчистете ја хидроцентралата

Започнете со користење влажен сунѓер или крпа микрофибер да ја исчистите целата површина на вашата када и да ги отстраните сите остатоци.

Исто така види: Чекор по чекор: Како да направите папие маше (со слики и совети за употреба)

Чекор 2: Наполнете ја кадата со топла вода

За поефикасно чистење, додајте топла вода во кадата на тоа сите ваши млазници се најмалку 5 см под вода.

Совет: Ако ги вклучите млазниците додека се надвода, постои голем ризик да го оштетите вашиот хидромотор. И ако ги вклучите на ниска вода, можете да натопите сè околу кадата.

Чекор 3: Измешајте средство за чистење на кади сам за себе

Додадете две лажици прашок за перење или течност за миење садови. Ова ќе помогне да се отстранат масните наслаги кои се заробени во млазниците.

Следно, истурете ½ чаша бел оцет или белило во водата со сапуница. Белиот оцет е најзелената опција, но белилото е совршено за борба против него.Додадете две лажици детергент во прав или течност за миење садови за да помогнете во отстранувањето на масните остатоци заробени во млазниците. Стремете се кон сапун со ниска цигара за да се осигурате дека нема да ја преполните вашата топла када.

Следно, истурете ½ чаша бел оцет ИЛИ белило во водата со сапуница. Се разбира, белиот оцет е позелена опција, но белилото е совршено за борба против мувла и мувла во млазниците на топла када.

Совети за чистење:

• Ако ви снема детергент за машина за миење садови, обидете се да растворите таблета за миење садови во чаша врела вода.

• Иако и белилото и оцетот се идеални за одржување и правилно чистење на вашето џакузи, никогаш не треба да ги мешате – користете едно или друго. Додадете две лажици детергент во правили течност за миење садови за да помогне во отстранувањето на мрсните остатоци заробени во млазниците. Стремете се кон сапун со ниска цигара за да се осигурате дека нема да ја преполните вашата топла када.

Следно, истурете ½ чаша бел оцет ИЛИ белило во водата со сапуница. Се разбира, белиот оцет е позелена опција, но белилото е совршено за борба против мувла и мувла во млазниците на топла када.

Совети за чистење:

• Ако ви снема детергент за машина за миење садови, обидете се да растворите таблета за миење садови во чаша врела вода.

• Иако и белилото и оцетот се идеални за одржување и правилно чистење на вашето џакузи, никогаш не треба да ги мешате – користете едно или друго. Додадете две лажици прашок за перење или течност за миење садови за да помогнете во отстранувањето на мрсните остатоци заробени во млазниците. Стремете се кон сапун со ниска цигара за да се осигурате дека нема да ја преполните вашата топла када.

Следно, истурете ½ чаша бел оцет или белило во водата со сапуница. Белиот оцет е најзелената опција, но белилото е совршено за борба против мувла внатре во каналите.

Чекор 4: Вклучете ги млазниците

Исклучете ги вентилите за индукција на воздухот кон млазниците вртејќи ги во насока на стрелките на часовникот. Ова ги принудува средствата за чистење да циркулираат само низводовод, што го продлабочува чистењето.

Вклучете ги млазниците целосно 10 до 15 минути. После тоа ќе видите прилично количество нечистотија.

Совет: Секогаш читајте ги упатствата на производителот за тоа како да ја исчистите вашата када. Ако, на пример, упатството вели да не ги вклучувате вентилите за воздух, немојте.

Чекор 5: Испразнете ја кадата

Откако ќе ги исклучите млазниците, испразнете ја топлата када. Потоа, земете го вашиот сунѓер или партал за да ги избришете сите видливи остатоци.

  • Погледнете и како да го вратите сјајот на металите за бања!

Чекор 6: Повторно наполнете ја кадата

Повторно наполнете ја кадата, овој пат користејќи само ладна вода и без средства за чистење. Покријте ги млазниците со 5 cm вода или повеќе за да го олесните чистењето.

Вклучете ги млазниците на целосна моќност околу 10 минути. Ова ќе помогне да се извлече последниот остаток од каналите. Исклучете го после тоа.

Чекор 7: Исчистете ги млазниците

Најголемото внимание секогаш треба да се посвети на каналите. И за да го засилите чистењето, користете чаша полна со сода бикарбона и со четка за заби, измијте ги каналите. Кога ќе сфатите дека нема повеќе нечистотија, овој чекор ќе биде завршен.

Чекор 8: Исчистете ја површината на кадата

Сè уште не фрлајте ја сода бикарбоната! Посипете дарежлива количина низ топла када за да го отстраните тенкиот слој на маснотииуште е таму.

Чекор 9: Исплакнете и исушете

Откако ќе ја исчистите целата површина со сода бикарбона, користете кофа со вода и крпа за да ја исплакнете кадата. Потоа брзо избришете го со сува крпа за да избегнете водени дамки.

Чекор 10: Како правилно да ја одржувате вашата када

Конечно, еве неколку совети како да ја одржувате вашата када чиста и хигиена.

• Ако ја користите вашата топла када секој ден или неколку дена во неделата, чистете ја месечно.

• За када што се користи само неколку пати месечно, се препорачува чистење на секои шест месеци.

• Не користете масла за капење и пена што оставаат остатоци во млазниците, вака почнуваат да се појавуваат мувла и мувла.

• Никогаш не користете абразивни средства за чистење на кадата, бидејќи тие оставаат мали гребнатини што собираат нечистотија.

• Ако вашето џакузи има мат финиш, обидете се да користите автомобилски восок од страните, но никогаш не депилирајте го подот за да спречите лизгање.

Па, дали ви се допадна? Сега погледнете ги овие 8 совети како да се ослободите од лошите мириси дома!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.