Како да исчистите електричен сендвичар и скара l 7 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Навистина е утешно да јадете крцкав тост или вкусни сендвичи за појадок или како ужина. Но, кога готвите во сендвичара или на скара, нормално е трошките, стопеното сирење и остатоците од путер, маснотии или филови да се залепат на внатрешната површина на апаратот.

Единствената важна работа за сендвичара е тоа што не можете да го задржите без да го исчистите. Тоа е нехигиенско и изгледа одвратно. И кој знае, можеби ќе ви треба повторно утре! Освен тоа, не го чувате валканиот прибор за јадење без чистење, нели? Редовното чистење на сендвичарата исто така ќе ги зголеми неговите перформанси и издржливост.

Исто така види: Како да направите жива рамка со сукуленти

Големата предност на чистењето на сендвичарата е тоа што можете лесно да го направите тоа со предмети од вашите кујнски полици. Откако ја користев сендвичарата 5 дена во неделата за да ги пакувам кутиите за ручек на моите деца со нивните омилени сендвичи, можам да кажам дека знам како да ја исчистам сендвичарата без никакви проблеми.

Во овој туторијал сам Ќе ви покажам начини како да исчистите сендвичара или скара со состојки достапни во кујната. Техниката што ја користам овде за чистење на електричниот сендвичар и скара е прилично едноставна и удобна. Сепак, силно препорачувам да го прочитате упатството за употреба на производителот пред да ја исчистите сендвичарата. Ајде да започнеме.

Видете исто така: Како да исчистите тостервнатре

Чекор 1: Одделете ги сода бикарбоната и оцетот

Бидејќи внатрешноста на сендвичарот доаѓа во контакт со храната што ја подготвувате, неопходно е да користите домашно или безбедно чистење производи за чистење. Во спротивно, хемискиот остаток оставен по чистењето ќе остави силен мирис и може да биде токсичен. Можете да користите сода бикарбона или оцет измешани со вода за чистење на површината.

Чекор 2: Малку загрејте ја сендвичарата

За чистење на сендвичарата, затворете го капакот и свртете го вклучено 20 секунди. Загревањето на машината служи за топење на масните остатоци и отстранување на лепливиот материјал. Меѓутоа, ако го оставите премногу долго, ќе стане премногу жешко за да се исчисти. Затоа, поставете го тајмерот на 20 секунди.

Чекор 3: Чистете со оцет

Подгответе раствор од оцет и вода со мешање на 1 лажица оцет со 10 лажици супа од вода. Сега исклучете ја машината и исклучете ја од штекерот за безбедност. Отворете го апаратот за сендвич и истурете го растворот со оцет и вода во ринглата. Затворете го капакот и оставете го да крчка неколку минути.

Исто така види: Како да се изгради бунар од тули за украсување на градината

Видете исто така: Како да ја исчистите скарата за скара

Чекор 4: Исчистете ја сендвичарата и нанесете го печењето сода

Истријте ја внатрешноста на сендвичарот со кујнски сунѓер или парче ткаенина, истријте ги остатоците од храна, маснотии или маслозаглавени на површината. Бидете внимателни кога чистите бидејќи може да биде сè уште жешко.

Ако откриете дека има уште повеќе маснотии и нечистотија за чистење и покрај употребата на оцет, можете да користите паста со сода бикарбона и вода. Оцетот и сода бикарбоната реагираат и во тој процес, формираните меурчиња помагаат да се исчисти површината доста ефикасно.

За да ја направите пастата, ставете 1 лажица сода бикарбона во сад. Направете смеса со додавање вода во сода бикарбона. Истурете ја водата полека додека продолжувате да мешате со лажица. Смесата треба да има тестена конзистентност. Со кујнски сунѓер, нежно тријте ја површината за да ја исчистите.

Чекор 5: Како да ја исчистите сендвичарата со сапун и вода

Ако сендвичарата има чинија што се отстранува, станува лесно добро да се измие со сапун, а потоа да се измие под млаз вода. Меѓутоа, ако плочата не може да се отстрани, а вашата сендвичара е многу валкана и мрсна, можете да користите раствор од сапуница за да ја исчистите. Подгответе раствор за сапун со мешање вода и течен сапун. Добро протресете ја смесата. Сега истурете го растворот на рингла. Оставете малку да крчка.

Чекор 6: Исчистете го и исчистете го сапунот

Користете мека четка за да стигнете до оние незгодни агли и пукнатини. Водата со сапуница добро делува на мрсни и мрсни површини. Избришете го со чиста крпа неколку пати додекаУверете се дека нема остаток од смесата од сапун во машината. Овој раствор за сапун можете да го користите и за чистење на надворешната површина на сендвичарата. Ќе ја отстрани сета нечистотија, маснотии и масло, правејќи ја чиста и сјајна.

Чекор 7: Сушете

Користете чиста хартиена крпа или кујнска крпа за да го исушите вашиот сендвичар и оставете совршено е чист за следната употреба.

Бонус совети за користење на сендвичарата

  • Користете нелеплив спреј за готвење за да ја премачкате чинијата пред да ја користите за да ги направите сендвичите .
  • Алтернативно, можете да намачкате путер или масло од надворешната страна на лебот со сендвичи за да спречите лепење. Сепак, ќе остави масло на површината.
  • Загрејте ја сендвичарата пред да готвите. Ова ќе спречи лебот да се залепи на решетката.
  • Проверете дали сендвичарата е исклучена од струја пред да започнете со чистење за да избегнете какви било несреќи.
  • Избегнувајте употреба на тешки детергенти, жичени четки или перничиња за чистење или абразивни средства средства за чистење за чистење на плочите, бидејќи може да го оштетат слојот.
  • Секогаш внимателно читајте ги упатствата на производителот пред да ја исчистите сендвичарата.

Видете исто така: Како за чистење на филтрите на аспираторот

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.