Како да направите прекрасна табла со стара врата во 13 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали кога го купивте креветот, избравте модел без глава и сега се премисливте? Ова е многу вообичаено, луѓето постојано се премислуваат. Знаеме дека на човек кој го сака минималистичкиот стил нема да му се допадне кревет со дополнително парче дрво на главата, но некој друг може да биде воодушевен од деталите. Покрај тоа, секој може да престане да му се допаѓа една работа, а да почне да му се допаѓа друго - како, на пример, нашиот пријател на креветот.

Исто така види: Рециклирано ветровито ѕвонење сам: 14 лесни чекори

Но, што ако одеднаш ги промените плановите за моделот на вашиот кревет и сфатите дека дрвената покривка станала предмет на желба и станала неопходна за вашиот кревет и за вашата соба? Што да направите за да ги промените работите веднаш? Не, не треба да трчате до најблиската продавница за мебел или градежни материјали.

Дали знаете зошто? Затоа што едноставно можете многу лесно и без да потрошите пара, само она што веќе го имате дома. Овој туторијал за обработка на дрво е водич за создавање на глава направена од стара дрвена врата што лежи наоколу во вашата гаража или просторија за складирање. Сега засукајте ги ракавите и следете го нашиот чекор по чекор!

Чекор 1 – Соберете ги сите материјали што ви се потребни за главата на креветот

Овој прв чекор е секогаш лесен. да направишкревет со врати што изгледа добро и ќе трае, треба да ја прочитате листата на материјали потребни за да направите цврста глава и потоа да ги соберете каде што ќе работите. Во ова упатство, користиме обична плоча на вратата.

Чекор 2 – Поправка и третирање на дрвото

За да направите стара дрвена глава што изгледа добро и е издржлива, дрвото мора прво да се третира со масло од јојоба или со кој било специфичен производ за полирање на дрво. За да ги скриете несовршеностите што се појавуваат во дрвото, треба да користите дрвен кит каде што е потребно, користејќи шпатула за ова.

Чекор 3 – Дајте му на дрвото дополнителен третман

Откако ќе го нанесете дрвениот кит на сите места на вратата каде што е потребен, треба да го оставите китот да се исуши околу 8 часа. По сушењето потребно е да се избрусат површините и страните на дрвената врата така што панелот кој ќе стане кревет на главата да изгледа како целосно ново парче мебел.

Исто така види: Направете прекрасно езерце со риби во саксии

Чекор 4 – Насликајте ја главата на креветот

Користете ја четката од 2“ за да го насликате дрвото во боја по ваш избор. Откако ќе завршите со нанесувањето на првиот слој боја, оставете ја вратата да се исуши.

Чекор 5 – Нанесете уште два слоја боја на дрвото

Откако првиот слој боја ќе се исуши, ќе треба да поминетеуште два слоја боја со интервал од 3 часа помеѓу нив.

Чекор 6 – Конечно сушење

Откако ќе ги нанесете трите слоја боја на дрвото, оставете ја бојата исушете 24 часа.

Чекор 7 – Дупчете дупки на главата на креветот

Во овој чекор, треба да издупчите две дупки на дрвената врата, поставувајќи ги така што да бидат 25 cm подалеку од двете страни и од горниот раб на вратата. За да го направите ова, ќе треба да ја користите дупчалката за дрво од 6 мм, но пред да започнете со дупчење, проверете дали е правилно поставеноста на дупките.

Чекор 8 – Поставете ја вратата на ѕидот

За да го извршите овој чекор, ќе ви треба помош од друго лице за да ја постави вратата до ѕидот. Поставете го нивото на водата до ѕидот и означете ја положбата на дупките што сте ги издупчиле во чекор 7. Ова може да се направи со помош на завртка или тенок метален алат. Не користете молив или пенкало за да го направите ова бидејќи тие не се доволно тенки за да се вклопат низ дупките. Затоа, треба да изберете нешто со многу мал дијаметар.

Чекор 9 – Сега издупчете ги дупките во ѕидот

Сега треба да издупчите две дупки во ѕидот, во местата што сте ги постигнале претходно со завртка или друг фин инструмент. За да го направите ова, ќе треба да користите ударна дупчалка со чекан од 8 мм.

Чекор 10 – Прикачете ги штипкитеѕид

Откако ќе завршите со дупчење на дупките во ѕидот, поставете ги штипките од 8 мм во нив.

Чекор 11 – Порамнете ги дупките што сте ги издупчиле во вратата и ѕидот

Сега, ќе ви треба и туѓа помош. Овој чекор е малку незгоден бидејќи бара од вас да бидете многу внимателни и трпеливи кога ги усогласувате дупките на вратата со дупките во ѕидот. Ова е многу важно за да ја поправите главата на заедничкиот кревет или винтиџ креветот направен со дрвена врата до ѕидот, ако тоа е она со што избравте да работите.

Чекор 12 – Поправете ја главата на креветот

Најтешкиот дел од проектот заврши. Главата на креветот и ѕидот се совршено порамнети, единственото нешто што недостасува е фиксирање на вратата на ѕидот. Користете ги завртките и електричната дупчалка за оваа намена, но прво проверете дали сте купиле завртки доволно долги за да се вклопат низ дупките на вратата, како и низ ѕидните приклучоци.

Чекор 13 – Voilà! Главата е подготвена!

Во последниот чекор од овој проект, време е да му се восхитувате на резултатот од вашата нова дограма. Главата со дрвена врата е подготвена да ги прими завршните работи и украсите.

Дали не го најдовте овој сам проект за обработка на дрво за тоа како да направите забавна покривка со врата? Ќе ви кажам едно: повеќето работи што ги имаме на располагањеможе да се рециклира и повторно да се користи за многу други проекти и цели. Затоа, следниот пат кога ќе помислите да одите во продавница за да купите нешто или планирате да ангажирате некој друг да работи нешто друго, запомнете го овој проект и запрашајте се: „Дали би можел да го користам ова парче мебел на друго место? или околина? Ќе забележите дека во вашиот ум ќе почнат да се појавуваат многу други интересни прашања, како на пример „Како да реновирате или повторно да употребите стара врата?“. Или може да бидат поконкретни прашања како „Како да ја претворите внатрешната врата во глава?“. Знајте дека рециклирањето и повторното користење на нештата – од мебел до облека, поминување низ многу предмети помеѓу нив – се многу пријатни и наградувачки секојдневни активности.

Гледаме се повеќе луѓе кои поставуваат прашања, како на пример „Како да се направи кревет од стара врата?“, пред да размислат за барање архитекти и дизајнери. Можеби пандемијата навистина ја поттикна креативноста на луѓето во сите области од животот, на крајот на краиштата, многу од нив веќе една година се собираат дома цел ден. Затоа, нека ви е со среќа со вашите следни проекти „направи сами“ и нека го направат вашиот дом многу попријатен и посреќен без да се скршите.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.