Направете сами магично стапче во 8 чекори: меурчиња од сапуница со магично стапче

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
мониста

Можете да го направите вашето волшебно стапче DIY поубаво со додавање шарени монистра. Прикачете ги овие мониста на чистачот на цевки. Сега преклопете го средството за чистење цевки на дното за да ги задржите монистрата на место.

Како да насликате дрвени мониста во 6 чекори

Опис

Без разлика дали сме ние или децата околу нас, сите сакаме да дуваме меурчиња од сапуница и да трчаме на отворено. Не само што е здрава вежба за родителите и децата, туку е и неверојатно забавна активност која може да ги држи децата и нивните родители зафатени со часови.

Сепак, решението за меурчиња од сапуница што го купуваме од пазарот не е последно долго. И трошењето на целото време на меурчиња купени во продавница може да биде скапо. Исто така, трошењето пари на она што во суштина е вода со сапуница нема смисла.

Исто така види: Како да растете капина – Водич за нега на капини во 8 совети за почетници

Ако некогаш сте се запрашале како да направите меурчиња од сапуница дома, треба да го прочитате овој DIY водич за тоа како да направите меурчиња од сапуница со магично стапче .

Но, во овој лесен водич „Направи сами“, можете да направите сопствено домашно решение за меурчиња со некои состојки кои лесно се добиваат. Овој рецепт ќе биде забавен и за вас и за вашите деца. Ќе ви покажеме како да направите DIY магично стапче и домашен раствор за меурчиња без да користите глицерин.

Чекор 1: Калапирајте го вашиот дувалка за меурчиња

Најпрво, треба да обликувате вашиот дувалка за меурчиња како што сакате. Има неколку идеи за стапчиња за меурчиња од сапуница, но за оваа, ќе користиме средство за чистење цевки (жица со влакна, тип на средство за чистење шишиња, само помало) и машина за колачиња. Обликувајте го дувачот на меурчиња во количината што сакате да ја користите. Завртете го средството за чистење цевки каде што повторно се сретнува.

Чекор 2: Додадетеподготвено!

Вашето домашно решение за меурчиња е подготвено да експлодира и да се забавува. Ова е супер лесен и забавен процес во кој можете и треба да ги вклучите вашите деца.

Науката зад дувањето меурчиња

Постои наука вклучена во процесот на правење добро решение за меурчиња. Водата е главната состојка на растворот со меур со висока површинска напнатост. Исто така, меурчињата направени со обична вода се мали и брзо дуваат и пукаат.

Сапунот или детергентот имаат помала површинска напнатост, што има тенденција да го намали површинскиот напон и да резултира со формирање на поголеми меури. Глицеринот или сирупот од пченка помагаат плускавците да траат подолго со тоа што го намалува испарувањето.

Можам ли да користам детергент или шампон наместо глицерин?

Течниот детергент, шампонот или течноста за миење садови се основните состојки за подготовка на растворот за меурчиња. Глицеринот може да се користи за зголемување на долговечноста и јачината на плускавците. Така и двете имаат свои посебни функции и не можете да ја заобиколите ниту едната од нив. Меѓутоа, ако сакате да го замените глицеринот, можете да користите сируп од пченка.

Каде можам да најдам глицерин?

Глицеринот можете да го набавите во блиската аптека. Глицеринот се користи како лаксатив за деца. Можете да го најдете и во продавниците за занаети кои продаваат предмети за украсување торта ибонбони.

Уште неколку совети како да направите домашни меурчиња:

· Користењето дестилирана вода работи подобро од водата од чешма. Водата од чешма содржи минерали кои можат да го спречат правилното формирање на меурчиња.

· Ако немате течност за миење садови, можете да користите сапун за раце, миење тело, па дури и шампон со вода.

Исто така види: 8 чекори како да се стави крај на лошиот мирис дома

· Издувајте ги меурчињата кога температурата е под нулата. Меурчињата може да се замрзнат ако температурата е смрзнувачка.

Забавна активност за деца

Без разлика дали барате забавна активност со вашите деца или избегнувате хемиски третирани Меур раствор измешан, можете лесно да научите како да направите раствор од меурчиња со лесно достапни состојки дома. Овој лесен рецепт за домашни меурчиња не само што ќе биде подобар од решенијата за меурчиња купени во продавница, туку ќе создаде и силни меурчиња за вашите деца.

Можете да направите и огромни меурчиња користејќи нетрадиционални стапчиња со меурчиња, како што е тенис рекет, кој може да направи тони меурчиња одеднаш. Можете да бидете креативни со вашите деца и да пробате различни работи со решенија со меурчиња.

Направи сам рециклиран ветер ѕвонче: 14 лесни чекори

Децата ќе сакаат да го прават овој проект!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.