Како да направите светилка со јаже од сисал

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога сакав да ја преуредам мојата соба со буџет, помислив да применам релаксирачка крајбрежна тема. Иако бојадисувањето на ѕидовите во сина боја и купувањето постелнина инспирирана од плажа беше релативно едноставно, сакав да додадам декор и предмети што ја отсликуваат наутичката тема.

Откако прелистував многу идеи на Pinterest и YouTube, решив да го направам ова Приврзок од наутички/сисал јаже претставен овде во овој напис, бидејќи, покрај тоа што е убав, брзо се правеше. Откако го подготвив, го додадов овој прекрасен сам елемент во декорацијата на мојата спална соба и се чувствував гордо што им го покажав на моите пријатели и семејството.

Ако сакате да научите како да направите слична ламба од јаже од сисал, можете лесно да ја конвертирате идејата претставен овде. За овој проект ќе ви треба само конец, парче жица, сијалица и штекер за светло. Погледнете ги чекорите и инспирирајте се!

Чекор 1: Како да направите светилка од јаже од сисал: врзете јазол на крајот од јажето

Започнете со правење јазол во еден од краевите на јажето како што е прикажано. Уверете се дека јазолот е цврст за да не се откачи додека продолжувате со останатите чекори.

Чекор 2: Ставете ја жицата на жицата

Поставете ја жицата од метал со врвка, како што можете да видите на сликата. Префрлувањето на предивото низ јажето ќе помогне да се одржи формата во која ќе биде јажето.

Исто така види: Направете прекрасно езерце со риби во саксии

Чекор 3: Завиткајте го јажето околу шише

Земете шише вино и завиткајте го јажето (со жицата внатре) околу него.

Чекор 4: Отстранете го шишето

Извлечете го шишето од рамката на јажето. Ќе останете со извиткано јаже кое ќе ја задржи својата форма.

Чекор 5: Ставете го приклучокот за светло во кругот направен од јажето

Поставете го штекерот на спротивната страна крајот на крајот со јазли од јаже. Светилката ќе биде поставена во потесниот намотан дел на врвот, додека поширокиот дел на дното ќе ја формира основата на приврзокот за светилката.

Чекор 6: Закачете клинци и завртки

Користете клинци или шрафови, минувајќи ги низ конецот за да го прицврстите штекерот на рамката на светилката.

Чекор 7: Вметнете ја светилката во држачот

Сега, поставете светилка во млазницата на светилката пред да го вклучите светлото.

Наутичкиот приврзок ќе светне и ќе направи шармантен крајбрежен декор во спалната соба. Решив да направам две од овие светилници со јаже и да ги закачам на ноќните стојалишта од двете страни на мојот кревет. Тие изгледаат прекрасно навечер, со топол сјај што ја подобрува опуштената атмосфера!

Како да ги искористите приврзоците од јаже како светилки покрај креветот во кревет?

Штом ќе завршите со правењето на овие светилки сакав да ги закачам на масите покрај креветите. Ако сакате да направитево секој случај, само следете ги овие чекори:

Исто така види: како да се направи розова

• Иако можете да користите куки за да ги закачите приврзоците од јаже на секоја страна од креветот, решив да одам со поедноставна алтернатива, прикачување L-држачи (познати како француски раце) до ѕидот. Ги прикачив држачите на околу 2 стапки високи и 12 инчи подалеку од главата на креветот.

• Потоа користев кабел за напојување за да го приклучам светлото на приврзокот во приклучоците од двете страни на креветот, поминувајќи го кабелот низ дупките во ѕидниот држач.

• Ја прилагодив должината на кабелот со извлекување да биде околу осум инчи над мојата ноќна маса (можете да ја прилагодите да виси пониско или повисоко отколку според вашата желба).

• Тоа е тоа! Приклучен на продолжениот кабел и вклучен светлото. Толку е едноставно.

Уште неколку идеи за правење со светилка направена од сисал:

• Ако сакате да правите ламби покрај креветот со јаже, наместо да ја закачите ламбата, можете да ја виткате нагоре го јажето (со жицата внатре) преку шише и закачете го широкиот дел од него на дрво или метал што се користи како основа. Обновете стар абажур со прицврстување на држач за светилка. Вметнете сијалица во држачот и вашиот абажур со наутичка тема е подготвен за работа. Исто така, ќе направи одлична столна ламба за работна соба или канцелариски простор.

• Едноставен начин да креирате светилка со наутичко јаже засекоја средина е да се завитка основата на стара светилка со конец. Залепете ја врвката на површината на абажурот за да не се поместува, употребете малку топол лепак за да ја залепите. светилка која веќе ја користите со јаже за да создадете уникатен изглед. Ако користите светла за приврзоци, покријте го висечкиот дел од приврзокот со врвка. Можете да одлучите дали сакате целосно да ја покриете светилката или да ја оставите во нејзината оригинална боја.

• Исто така, на старата подна светилка можете да и дадете нов изглед со намотување на наутичко јаже по должината и основата, оставајќи го реновиран абажур.

Доколку сакате уште неколку кул идеи за сам украси, ги имаме овие други две прекрасни „направи сами“ каде што ве учиме како да направите градинарско осветлување и како да направите таванска светилка.

Што направивте мислите на оваа светилка со привезок од јаже и советите што ги дадовме?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.