Идеи за декорација на јаже за сисал

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кога станува збор за идеи за јаже сам, корпата сисал е одлична можност. Лесна за правење, со модерен и креативен дизајн и одлична за подарување, овој тип на корпа направена со јажиња. . Во тој случај, мојот совет е секогаш да го земете предвид местото што ќе го заземе кошот. На крајот на краиштата, вистинската боја ќе ја направи сета разлика.

Сега, без понатамошно одложување, да го започнеме ова чекор по чекор и да видиме дека проектот за украсување со сисал јаже може да биде убав не само во вашата имагинација, туку и во примена.

Оваа одлична идеја за занает „направи сами“ вреди да се инспирирате и да работите на вашата креативност!

Чекор 1: Соберете ги сите потребни материјали

Па, ќе најдете го списокот со сите материјали веднаш погоре. Но, во основа, упатството зема предвид јаже, четка, ножици, топол лепак и ткаенина.

Чекор 2: Измерете ја ткаенината

Ќе користите памучна ткаенина за покривање на вашата корпа. И колку е поголем, толку подобро одговара да се заштити предметот. Користете светли бои или отпечатоци, во зависност од вашата желба.

Имајте на ум дека на крајот од овој проект, рабовите на ткаенината ќе бидат над корпата, а не

Чекор 3: Исечете ја ткаенината

Со вашата ткаенина измерена, почнете да сечете до совршена големина за да ја завиткате околу вашата корпа.

За да го олесните, прво поставете ја корпата над отворената ткаенина, опкружете ја со ткаенината, а потоа исечете за да избегнете губење материјал.

Проверете и: како да направите украсни шишиња!

Чекор 4: Залепете ја ткаенината на корпата

Земете го топлиот лепак и внимателно започнете со лепење на ткаенината во кошницата.

За полесно, нежно премачкајте го лепилото на ткаенината. Ова ќе обезбеди подобра завршница.

Чекор 5: Завршете го лепењето на ткаенината

Погрижете се внимателно да ја залепите ткаенината на корпата додека не биде целосно покриена.

Чекор 6: Ставете ги рабовите на ткаенината во корпата

Поставете го делот од ткаенината што не беше залепен во корпата.

Можете да залепите рабовите на ткаенината или оставете ги лабави.

Чекор 7: Залепете го јажето

Време е да ја завиткате корпата DIY со вашето јаже.

• Започнете со ставање топол лепак 1,5 до 2 cm по крајот на јажето.

• Брзо залепете го крајот на јажето само за себе.

Исто така види: Како да насликате врата: Неверојатни совети за сликање убави врати!

• Овој никулец 1,5 до 2 cm ќе биде основата на вашата корпа од ткаенина без шевови.

• Со залепениот трупец, полека навијте го јажето околу себе. Нанесете топол лепак и притиснете ја врвката.

• Не ставајте премногу лепак одеднаш, тој брзо ќе се исуши.

• Продолжете да се тркалате и тркалателепење на јажето на основата на корпата.

• Залепете уште едно парче јаже и застанете. Сега ќе започнете да ги креирате „ѕидовите“ на вашата корпа за јаже што сте сами.

Исто така види: Како да направите DIY отвратителен за мачки во 10 чекори

• Нанесете линија топла лепак на вашето јаже. Но, наместо да го притиснете на страничниот раб, притиснете го на горниот раб за да почне да се крева декорацијата на јажето.

• Продолжете да го лепите јажето додека не го завршите првиот ред.

• Треба да ја одредите висината на „ѕидовите од јаже“ на вашата кошница. Дали ќе бидат со иста висина како кошот или ќе бидат пократки?

• Продолжете да го намотувате (и лепете) јажето цврсто околу корпата.

• Кога јажето е саканата висина, исечете го крајот на околу 5 cm во должина. Преклопете го на половина (2,5 см) и залепете го на себе. Потоа топло лепак на преостанатиот конец на телото на корпата.

Чекор 8: Стилирајте и уживајте во вашата нова корпа од јаже!

Ви се допаѓа вашата нова корпа? Таа е убава, лесна, практична и многу оригинална! Само користете го онака како што сакате и бидете среќни во животот. Кој знае, можеби не го повторувате чекор по чекор за да направите опција за подарок? Човекот ќе го сака!

Дали ќе продолжиме со повеќе идеи? Проверете сега како да направите рачно изработен сапун на многу лесен начин!

Лесно, нели? А вие, дали имате совети за изработка на корпи?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.