Како да се ослободите од мравките во кујната

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кој не нашол мравки во шеќер во својата кујна? Без разлика дали сте оставиле отворена тегла со мед и сте се оддалечиле неколку минути за да ја најдете заразена со мравки или сте ја нашле теглата за колачиња нападнати, мравките во домот се појавуваат толку одеднаш што се прашувате како знаеле дека јадете нешто слатко. . Мравките можат исклучително да ги детектираат мирисите, а шеќерот или другите слатки работи се најпривлечни од сите овие мали бугери.

Ако се прашувате како овие мравки влегуваат во вашиот дом... тоа може да се случи преку која било пукнатина што ќе ја најдат. Тоа може да биде пукнатини во основата на вашиот дом или дури и мала празнина во вашиот прозорец. Тие обично доаѓаат надвор од вашиот дом.

Само за појаснување, решенијата што ќе ги дадам подолу се да се ослободат од домашните мравки или шеќерните мравки како што се познати во некои региони.

Како и да е, кога ќе ги откриете овие мравки како ја напаѓаат чашата со шеќер или други слатки работи во вашата куќа, ќе сакате да знаете како да се ослободите од мравките од вашата куќа. Иако можете да користите готови хемиски спрејови, не е препорачливо да ги користите во кујната, бидејќи отровниот остаток може да ја контаминира вашата храна. Наместо тоа, ќе споделам 6 природни решенија за тоа како да се ослободите од кујнските мравки без производи.хемикалии. Ако претходно не сте знаеле, за да ги држите мравките надвор од вашиот дом потребни ви се само едноставни состојки кои лесно се наоѓаат во вашата оставата, чајната кујна, како каранфилче, ловорови листови, кора од цитрус, стапчиња цимет, оцет и сок од лимон.

Решение 1. Како да ги елиминирате домашните мравки со ловоров лист

Можете да ставите неколку ловорови листови во садот за шеќер за да ги оддалечите мравките. Друга идеја да ги држите мравките надвор од кујнските плакари е да направите мали кесички со ловорови листови внатре и да ги ставите на полици. Ако најдете мравјалници во градината, можете да испрскате суви ловорови лисја и да ги посипете на и околу мравјалниците.

Решение 2. Користете каранфилче за да се ослободите од домашните мравки

Мравките не го сакаат мирисот на каранфилче. Значи, ставањето каранфилче во сад за шеќер е сигурен начин да ги држите подалеку. Можете исто така да користите есенцијално масло од каранфилче за чистење на шалтери, шкафови и други места каде што ќе најдете мравки за да можете да се ослободите од нив.

Решение 3. Како да се ослободите од кујнските мравки - Користете кора од лимон или портокал

Мирисот на лимон, портокал, лимон и други агруми исто така ги држи мравките подалеку од вашата кујна . Во садот за шеќер можете да ставите малку кора од лимон или портокал. Кога мирисот ќе исчезне, можете да ги замените. Тоатрикот работи и на вашите домашни растенија ако има мравки во мешавината на почвата. Ставете малку кора од лимон или портокал во вазна за да се ослободите од мравките.

Решение 4. Раширете стапчиња цимет низ дома

Мравките не можат да го толерираат мирисот на цимет. Кога ќе го вдишат овој мирис, тие се задушуваат и умираат. Затоа, циметот е уште едно природно решение со кое можете да се ослободите од мравките дома. Можете да користите есенцијално масло од цимет со разредување на неколку капки во вода и прскање на местата заразени со мравки или во внатрешноста на плакарите за да ги држите подалеку. Друга алтернатива е да ставите стапчиња цимет во шкафовите, но ќе треба да ги замените кога мирисот ќе исчезне. Цимет во прав е исто така друго решение. Можете да посипете малку по патеката што мравките патуваат или дури и да ја користите за да ги пополните пукнатините или пукнатините за да ги спречите да влезат во кујната.

Решение 5. Елиминирајте ги домашните мравки со оцет

Ако се прашувате како да се ослободите од домашните мравки, оцетот е уште една природна алтернатива. Силниот мирис на оцетот го прави одличен отвратителен на мравките. Причината поради која мравките не го поднесуваат мирисот на оцет е тоа што неговиот мирис ја попречува комуникацијата, бидејќи мравките лачат феромони за да остават трага за другите мравки да ја следат. Силниот мирис ги збунува, па не го прават тоамирисајте го феромонот повеќе. За едноставна мерка за контрола на мравките, избришете го подот во кујната со оцет. Можете исто така да наполните шише со распрскувач со раствор од оцет и вода 1:1, користејќи го за да ги испрскате местата каде што ќе најдете мравки. Можете да користите неразреден оцет за потешка наезда, прскајќи ги областите склони кон наезда на мравки. Не заборавајте да го нанесете повторно спрејот со оцет штом мирисот ќе исчезне, бидејќи мирисот е тој што ги држи мравките подалеку.

Решение 6. Користете сок од лимон

Сокот од лимон, како и оцетот, има силен мирис кој ги збунува мравките и ги држи подалеку. Можете да разредете 1 дел сок од лимон со 3 дела вода за да создадете природен спреј против репеленти. Користете го за замаглување на местата каде што гледате мравки или за чистење на прозорските рамки или која било друга влезна точка низ која мравките можат да влезат во вашиот дом.

Покрај решенијата споменати погоре, можете да користите неколку други природни состојки, вклучувајќи црн пипер, кајен пипер, лаванда, нане. Трикот е да користите работи кои не се слатки (бидејќи мравките сакаат шеќер) и имаат силен мирис. Можете да користите етерични масла, прашоци или да направите раствор разредувајќи ги со вода и прскајќи ги на површините каде што гледате мравки. Не заборавајте да ја повторувате апликацијата редовно за да го задржитемравките трајно.

Исто така види: Ударна игла: Како да направите руски бод чекор по чекор за почетници

Оставете коментар ако ви се допаѓа туторијал или совети како да се ослободите од шеќерните мравки со сода бикарбона.

Исто така види: 6 прекрасни совети за тоа како да се грижите за DracenaDeMadagascarДали некогаш сте користеле некое од овие решенија за да ги елиминирате кујнските мравки?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.