Знајте како и кога да ги исечете хортензиите: 7 совети за да имате убава градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со прекрасна топчеста форма и мека боја во цвеќињата, хидронзиите се издвојуваат во секоја градина или украсен аранжман во вазни.

Со соодветни климатски и почвени услови, овие мали цветните грмушки можат да достигнат и до 4,5 m., нудејќи убавина и деликатес каде и да се.

Хортенсиите почнуваат да цветаат на пролет и можат да продолжат да нудат цвеќиња со прекрасни бои до средината на летото, разубавувајќи ги аранжманите или фасадата градини долго време. Нејзината претпочитана клима во Бразил е онаа на студени или благи региони.

Се наоѓа во добра разновидност, како што се дабови листови, француски, тантела, мофче , мазни хидрогени, меѓу другите. Најчестите бои на цветовите на hydrangea се розова, сина и бела, а тоновите може да варираат во зависност од алкалноста на почвата.

Иако нејзините цветови носат одредени сомнежи за тоа колку може да се работи за одржување, hydrangeas се релативно лесни за одгледување и одржување, што значи дека можете да имате многу од нив во недопрена состојба.

Исто така види: Поправка на дрво: Еве како да го поправите изгребаното дрво 7 лесни чекори

Овде, ќе споделиме неколку совети за тоа како да ги исечете hydrangeas, вклучувајќи како и кога да ги исечете hydranges. Ова се лесни совети, со лесно употребливи материјали кои ќе бидат многу корисни за вашата градина.

Интересен факт

Цветот hydrangea може да ја промени бојата во зависност од киселоста на почва . Алкалната почва е одлична зарозови цветови, додека киселата почва е одлична за репродукција на сини цветови.

Може да се случи и едно растение да има цвеќиња со различни бои бидејќи неговите корени растат во почви со различна pH вредност.

Одгледување на hydrangeas во саксии на балконот или терасата е многу практична и лесна, сè додека избраниот сад е голем за да дозволи корените да се шират, а дното го нуди потребното сопирање.

Видовте колку може да биде грижата за hydranges многу полесно и попрактично отколку што замислувате? Затоа, сега започнете со работа користејќи ги вистинските материјали.

За да ги исечете вашите хидрогени ќе ви требаат овие материјали:

  • Нижици за кастрење
  • Хормон за искоренување
  • Ваза
  • Оѓубриво земјиште

1. Кога е најдобро време за кастрење на хортензиите

Многу е важно да се знае кога да се кројат хидронзиите за грижата за цвеќето да биде што е можно подобра.

Генерално, можете да ги режете hydrangeas во текот на целата година, летото е најчестото време за кастрење, бидејќи тоа е кога цветањето обично завршува.

Но, постојат конкретни совети, како и кога да се кројат hydrangeas во другите сезони од годината:

  • Ако живеете во региони каде што хидронзиите цветаат во текот на годината, можете да изберете различни периоди кога има промени на цветот.
  • Ако вашите хидрогени обично цветаат во пролет, идеално е да се закројува наесен. Но, ако нахидронзиите цветаат наесен, најдобро е да се закројат во рана пролет.

2. Како да земете садници од hydrangea

Можете да создадете садници од hydrangea на многу едноставен начин: само земете стебла кои се долги околу 8 cm и имаат 4 до 6 мали листови.

Исто така види: Грижа за растенија во зима

По изборот на стеблото, исечете го веднаш под последниот пар лисја и продолжете со следните чекори.

3. Подготовка на стеблото на hydrangea да стане расад

Откако ќе го изберете и исечете стеблото избрано за расад на hydrangea, отстранете ги сите листови од долниот дел на стеблото, оставајќи ги само поголемите листови на врвот.

4. Користете го хормонот за искоренување за да го зајакнете расадот на хортензија

Земете го избраното стебло со отстранети долните листови и натопете го во хормонот за искоренување, кој лесно можете да го најдете во специјализирани продавници. Овој чекор ќе биде многу важен за да му помогне на растението да развие силни, здрави корени.

5. Засадување на расадот од hydrangea

Сега е време да го ставите вашиот расад од hydrangea во саксија. Засадете го така што околу 5 см од неговото стебло да биде под земја и лесно притиснете ја земјата околу стеблото за добро да се набие.

Санксиот со расадот ставете го во делумна сенка и наводнете секојдневно, без претерување, да ја одржува почвата добро влажна.

За приближно 3 недели, нарасадот ќе има развиени корени и ќе биде подготвен да се пресади во градината или во поголемо саксија (се препорачуваат саксии со дијаметар од околу 45 cm).

Кога садите hydrangeas во градината, изберете локација каде што растенијата можат да примаат утринско сонце. Затоа избегнувајте да ги садите директно под дрвјата, бидејќи ќе мора да се натпреваруваат за исхрана и вода.

Најдобрите места за садење хидрогени се во кревети, во близина на огради или во близина на куќи -- се додека тие можат да добијат сончева светлина наутро и сенка попладне. Не ги засадувајте вашите хортензии на места каде што се изложени на најсилното сонце во текот на попладневните часови.

6. Како да се грижите за hydrangeas

Да знаете како да се грижите за hydrangeas е многу важен чекор за тие да станат силни и да траат долго време.

Општо земено, hydrangeas сакаат почва богата со органска материја. Затоа, оплодете ги најмалку два пати неделно. Наводнувањето треба да биде редовно, но почвата мора да има слоеви од камења и филц кои овозможуваат лесно одводнување, бидејќи евентуалното таложење на вода може да предизвика гниење на корените.

Ако забележите дека почвата во вашата саксија или градина не се исцеди исто така, додадете органски компост во близина на стеблото. Совет: можете да користите органски остатоци како лушпи од овошје и зеленчук.

Еден од начините да забележите дека хидрогените страдаат одвишокот на вода, листовите се тие кои почнуваат да стануваат кафеави.

Најдобро време за нивно полевање е наутро, со помош на канта за полевање или црево со проширен проток што допира до сите лисја.

Ако сакате да ги контролирате боите на цвеќето, запомнете го советот што го дадовме за составот на земјата. Доколку е потребно, спуштете ја pH вредноста со напластување на алуминиум, алуминиум сулфат, тресет или сулфур на почвата. Цветовите ќе станат интензивно сини.

Но, ако сакате цветот на hydrangea да биде многу живописно розево, прилагодете ја алкалноста на почвата со додавање варовник.

Хортенсиите се цвеќиња кои немаат тенденција да привлечат многу штетници и болести. Но, до нив може да се појават голтки, вошки, полжави или бубачки. Ако тоа се случи, направете раствор со вода со сапуница и додадете го во шише со распрскувач. Испрскајте ја смесата врз растението и штетниците ќе исчезнат.

Ако hydrangea има црни дамки на листовите или цветовите, тоа е знак дека почвата е многу влажна или има концентрирани елементи како што се прашкаста мувла и 'рѓа. За прашкаста мувла, растението може да се попрска со раствор од вода за сапуница со разредена неем. Neem е природно и одлично решение за заштита на различни видови растенија.

Но, ако растението е нападнато со знаци на 'рѓа, може да биде доволно кастрење на погодените лисја и стебла. Ако тоа не функционира, прскајте со фунгицид.специфични што ги наоѓате во куќи специјализирани за градинарство.

7. Посебен совет: како да ги исечете хидронзиите наесен

Еве совет кој може да направи многу разлика доколку се сомневате како да ги исечете хидронзиите.

За да имате цветови од hydrangea во вашата градина во текот на пролетта и летото, исечете ги растенијата во текот на есента.

Започнете со кастрење со сечење на стеблата на околу 10 cm над земјата. Претпочитајте да оставите простор за нови слаби пупки со отстранување на мртвите или слабо растечките делови.

Но, еве еден потсетник: обидете се да разберете кои видови на hydrangea ги купувате, бидејќи не сите се погодни за кастрење во текот на есента. Ако имате какви било прашања, слободно контактирајте ги нашите градинари кои можат да ви помогнат онлајн!

Дали ви се допаднаа советите? Кои бои на hydrangea ги претпочитате?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.