Направете сами Декоративен фенер

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Многу луѓе сакаат да користат елементи од други култури за да ги декорираат своите домови, но тоа не секогаш одговара на буџетот, бидејќи автентичните парчиња обично се прилично скапи. Мароканските фенери, на пример, може лесно да се најдат дури и во продавниците за украсување, но нивната цена е обично преголема.

Но, секогаш постојат интересни алтернативи кои ви дозволуваат да внесете малку магија од другите култури во вашиот дом. Овој проект за украсување сам за себе за тоа како да направите украсен лампион е прифатлива алтернатива за секој кој ужива да биде креативен.

Користејќи ги вашите рачни и уметнички вештини, како и алатките достапни во вашиот дом, можете да создадете прекрасен дрвен фенер, многу сличен на оригиналните марокански фенери. Овој проект од осум чекори „Направи сами“, што може да го направат и ветерани или почетници, е прилично лесен, а откако ќе научите како да направите марокански фенер, можете дури и да ги натерате другите да ги подаруваат на семејството и пријателите. Ќе ви треба само убава стаклена тегла, рачен вентилатор по ваш избор, кожни ленти, топол лепак и ножици. Сега, засукајте ги ракавите и следете го чекор по чекор!

Чекор 1 – Расклопете го вентилаторот

За да креирате марокански фенер, ќе ви треба рачен вентилатор. Како што можете да видите, користев дрвен вентилатор поради овој типвентилаторот е релативно флексибилен. Совет: колку се потенки дрвените ножеви, толку подобро ќе изгледа мароканскиот фенер.

Можете да го изберете дизајнот, обликот и/или бојата на вентилаторот што го сакате. Само не заборавајте да купите уште еден или два вентилатор само во случај сечилото да се скрши под притисок. Вредна идеја е да купите обожаватели од ист тип, но со различни бои и дизајни, за да направите многу интересен и креативен марокански лампион.

Чекор 2 – Исечете ги лопатките на вентилаторот

По расклопувањето на вентилаторот, ќе треба да го исечете секое сечило на вентилаторот. Погрижете се секое сечило да биде 5 cm подолго од висината на стаклената тегла што сте ја избрале за вашиот дрвен лампион. Можете да изберете тенџере од која било форма и големина. Сепак, во зависност од должината на избраниот вентилатор, ќе треба да направите прилагодувања како што е повисока стаклена тегла.

Чекор 3 – Залепете ги лопатките на вентилаторот на теглата

Сега дека сечилата на вентилаторот се исечени и прилагодени на висината на стаклената тегла, можете да почнете да ги лепите овие парчиња на површината на теглата. Како што можете да видите на сликата, ќе треба да го залепите долниот дел од секое сечило на вентилаторот на основата на стаклената тегла.

Исто така види: Непогрешлив совет: Како да го исчистите фрижидерот и да мириса во 7 чекори

Чекор 4 – Превртете ги дрвените ножеви при лепење

Отсега, треба да ги залепите другите сечила на вентилаторот на стаклената тегла, секогаш превртувајќи гопозицијата на секој додека се движите низ процесот. Прво, мора да ја залепите пошироката основа на едното сечило на стаклената тегла, а потоа потесната основа на другото сечило додека не ја покриете целата тегла.

Пред да почнете да ги лепите сите лопати на вентилаторот на стаклото од теглата, направете бидете сигурни дека имате доволно сечила за да ја покриете целата надворешна површина на теглата. Проверете ја и густината на лепилото, бидејќи мора добро да се залепи за стаклото и дрвото.

Чекор 5 – Лепете ја кожената лента на основата на стаклената тегла

После залепени сите дрвени сечила на стаклената тегла, треба да залепите кожна лента врз нив. Ова треба да се направи преку сечилата на основата на тенџерето за да се обезбеди тие да останат на своето место. Завиткајте ја кожената лента околу два или три пати околу основата на стаклената тегла. Додека ја завиткувате кожената лента околу тенџерето, додадете повеќе топол лепак и на секое сечило.

Совет: Понекогаш топлиот лепак може да биде премногу леплив, затоа не користете премногу лепак одеднаш за да не работи на лопатките на вентилаторот или во стаклената тегла. Истото важи и за кожената лента, за да не ја валкате кожата или да оставите парчиња исушен лепак на фенерчето откако ќе заврши.

Исто така види: Како да го поправите скршеното стакло на мобилниот телефон во 14 едноставни чекори!

Чекор 6 – Закачете лента од кожа на устата на стаклото тегла

Сега кога сечилата и кожената лента на основата на стаклената тегла се цврсти и суви, ќетреба да го направите истото во устата на стаклената тегла. Ова е местото каде што процесот станува малку посложен, бидејќи ќе мора нежно да ги свиткате сечилата на вентилаторот додека поминувате низ овој чекор.

Бидејќи сечилата на вентилаторот се подолги од висината на стаклената тегла, ќе треба малку да ги свиткате за да создадете убава и нежна форма. Така, додека го преклопувате секое сечило, прицврстете ја кожената лента над секое сечило, додавајќи лепак на кожената лента додека одите.

На ист начин како што направивте за основата на тенџерето, треба

да ги покриете лопатките на вентилаторот со кожената лента така што сечилата да останат на

место . И овде, внимавајте да не употребувате премногу лепак за да не

да работи на лопатките на вентилаторот или на стаклената тегла.

Чекор 7 – Ставете ги последните допири на вашиот марокански фенер

Откако ќе завршите со лепење на лентата на устата на стаклената тегла, можете да го завршите фенерот со чистење на теглата внатре и надвор. Исто така, проверете дали сите сечила се совршено прицврстени во тенџерето. Доколку е потребно, додадете уште малку лепак. Voila! Сега можете да го поставите вашиот марокански фенер каде и да сакате, како на маса или на полица.

Чекор 8 – Ставете свеќа внатре во фенерот

Сега кога фенерот е подготвени, можете да ставите свеќа во стаклената тегла.Користев обична свеќа, со соодветен дијаметар и висина за да се вклопи совршено во тенџерето. Ако користевте поголема стаклена тегла отколку што користев јас, ставањето повисока и поширока свеќа во стаклената тегла ќе го создаде замислениот ефект.

Кога го правите овој проект, вежбајте ја вашата креативност, користејќи сечила од различни вентилатори, како што веќе предложив, па дури и бојадисување на сечилата со бои што ви се допаѓаат. Можете исто така да ја активирате вашата имагинација и да смислите други уште пооригинални идеи за вашиот марокански фенер или да побарате интересни идеи за вашиот фенер на интернет.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.