Научете како да направите сам послужавник за када: 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Нема ништо подобро од натопување во када за да се опуштите и да го отстраните стресот од напорниот ден. Но, исто како што вашите мускули се опуштаат и вашиот ум е мирен, вашиот мобилен телефон ѕвони и мора да се искачите од водата за да го извадите од шанкот каде што сте го оставиле! Зарем не би било убаво да имате дрвен послужавник за када каде што би можеле да го ставите телефонот, чаша вино, па дури и книга или таблет за да гледате епизода од вашата омилена телевизиска серија? Имам совршена идеја за вас во ова упатство. Во 10 лесни чекори, можете да направите ваш сам послужавник за када што се наоѓа на работ од вашата када и е совршен за одржување на вашиот телефон безбеден (и на дофат) додека се одмотувате. Ова ќе ви помогне да ги искористите овие многу потребни моменти на одмор и ќе ви овозможи малку да се разгалите.

Чекор 1: Измерете ја ширината на кадата

Започнете со мерење на ширината на кадата, бидејќи фиоката ќе лежи на рабовите.

Чекор 2: Исечете две парчиња дрво

Врз основа на мерењата направени во претходниот чекор, исечете две парчиња дрво. Ширината на двете парчиња ќе биде иста. Ако не знаете како да користите пила за маса, замолете дрвоработник да ви ја пресече.

Чекор 3: Залепете ги двете парчиња дрво заедно

Нанесете лепак по должината на спојот на парчињата дрво за да се залепат.

Чекор 4: Направете исечок за стаклото одвино

Користете ножовка за да направите две исеченици од 8 cm на околу 20 cm од страната на садот за када. Сечињата треба да бидат оддалечени 1 cm еден од друг за да може стеблото на чашата за вино да се лизга без напор.

Чекор 5: Дупчете дупка за да го поддржите стаклото

Дупчете дупка малку поголема од стеблото за вино стакло на крајот од исечоците за да дозволите чашата удобно да лежи на послужавник.

Чекор 6: Издупчете неколку плитки дупки за свеќи

Свеќите од фонду или миризливите свеќи може да ја подобрат релаксацијата додека се капете. Ако сакате, можете да издупчите неколку плитки дупки со дупчалката Forstner. На тој начин, свеќите ќе останат безбедно во нив без да паднат во кадата.

Чекор 7: Измазнете ги сите несовршености

Покријте ги сите несовршености на дупченото дрво со дрвен кит. Почекајте тестото да се исуши. Потоа избрусете го дрвото за да биде мазно.

Чекор 8: Измерете ја ширината на рабовите на кадата

Потоа измерете ја ширината на рабовите на кадата. Мерењата ќе ги користите за да направите потпори за дното на фиоката.

Чекор 9: Исечете две парчиња дрво за да ги направите потпорите

Исечете две парчиња дрво со иста големина како ширината на садот за када. Потоа закачете ги двете парчиња дрво на долната страна од дрвената послужавник што ќе направите сами. Растојанието од работ на фиоката мора да биде 1 cm доповеќе од ширината на работ на кадата, така што тие се вклопуваат во границите на кадата, правејќи ја фиоката безбедно да седи на рабовите и да спречи случајно превртување. За подобра завршница, пополнете ги дупките со дрвен кит за да ги покриете завртките и избрусете ја површината откако кит ќе се исуши.

Чекор 10: Нанесете боја или лак

Изберете дамка од дрво по ваш избор и нанесете ја на дрвото, следејќи ги упатствата на пакувањето. Идеален производ за фарбање тацни за кади е нешто што е водоотпорно. Затоа користев дамка за надворешни површини.

Пробајте го садот за када DIY

Лизгајте ја чашата за вино низ отворот. Ставете го телефонот, книгата или таблетот над него за да бидете сигурни дека е стабилен.

Уживајте!

Сега, останува само да ја наполните кадата со пена, неколку капки од вашето омилено есенцијално масло, да запалите свеќи, да пуштите тивка музика и да се нурнете во водата за да се опуштите!

Исто така види: Како да ги исчистите перничињата од софата

Бонус совети:

Како да направите дрвена послужавник за када со држач за телефон

Ако прелистувањето на социјалните мрежи е вашиот омилен начин да се опуштите по напорниот ден, треба да најдете начин да го задржите вашиот мобилен телефон безбеден во фиоката за када. Постојат неколку начини да го направите ова:

• Земете држач за мобилен телефон на кој можете безбедно да го потпретевизуелизирајте го кога сте во бањата. Како што направивте со држачот за свеќи, можете да издупчите плитка дупка со иста големина како основата на потпирачот за телефонот за да го одржите посигурен.

• Направете дрвен држач за вашиот мобилен телефон. Исечете парче дрво со иста големина како вашиот телефон. Одлучете под кој агол сакате да биде телефонот. Потоа исечете го долниот раб на дрвото до саканиот наклон. Прицврстете го парчето дрво на фиоката со лепак.

Исто така види: Почетници во градинарството

Како да направите држач за книги за када

• Наједноставната идеја е да залепите акрилен држач за книги врз дрвениот послужавник. Алтернативно, како што направивте со свеќите и држачот за телефонот, можете да издупчите плитка дупка на површината со иста големина како основата на книжниот дел.

• Најекономична идеја е да користите моливи или клинови за да направите држач за книги DIY. Дупчете неколку дупки на работ на фиоката. Не одете до крај кога дупчете, но дупките треба да бидат доволно длабоки за штипките или моливот безбедно да се вклопат во нив. Ставете ги моливите во дупката и проверете дали е стабилна така што ќе ставите книга против неа.

За повеќе идеи за занаети кликнете овде!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.