Како да направите сам двоглед со ролна тоалетна хартија

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
– Исечете помал правоаголник

Со ножиците исечете правоаголник од 5x3 cm од листот EVA.

Чекор 12 – Залепете го правоаголникот

Користете малку топол лепак за да го залепите правоаголникот што го исековте во претходниот чекор до врвот на двогледот, како што е прикажано.

Во ред, сега знаете како да направите двоглед за играчки DIY

двогледите се подготвени. Дајте му го на вашето дете и гледајте ја забавата додека ја истражува природата во паркот или дворот или во затворен простор.

Погледнете уште една идеја ако имате мало бебе дома: Украсување сам

Опис

Ако вашето дете ужива во активности како што се планинарење или гледање птици на отворено, сосема е природно да сака двоглед за глумење игра. Сепак, во зависност од неговата возраст, да му дадете вистински двоглед за играње не е добра идеја, бидејќи може да се оштетат ако случајно падне.

Иако можете да купите играчки двоглед, тие не се секогаш достапни во продавниците. Но, не грижете се, можете лесно да научите како да направите сам двоглед од празни ролни тоалетна хартија.

Оваа детска занаетчиска идеја за правење сам двогледи од ролни тоалетна хартија е многу едноставна за правење и како вие само потребни се малку и евтини материјали, нема потреба да се грижите за оштетување или дробење. Можете брзо да направите замена практично без трошоци.

Ако вашето дете сака идеи за занаети, можете дури и да му помогнете со овој проект бидејќи е доволно едноставен за едно дете да го направи. Проверете дали сте во близина кога користите пиштол за лепило за да го заштитите вашето дете и да избегне неред.

Следете ги овие чекори за да направите DIY играчки двоглед со кој вашето дете може да си игра.

Потоа научете како да направите украсена дрвена буква во 8 чекори

Чекор 1 – Соберете ја материјали

За да го направите сам двогледот, потребни ви се две ролни тоалетна хартија (празни), еден лист EVAцрна и најлонска лента.

Кои материјали можете да ги замените за да направите сам двогледи

Ако немате материјали дома, можете да импровизирате и да ги замените со други материјали. Следната листа ќе ви даде идеи за тоа што можете да користите.

Исто така види: Направете сами: Вазна за аранжман со цвеќиња со помош на конзерва Pringles

Картон – Ако не можете да фатите празна ролна, можете да исечете картонски правоаголници и да ги превртите околу цилиндричен предмет за да дадете облик на цевката. Потоа користете лента за маскирање за да ги споите краевите заедно. Кујнските ролни се уште една замена.

EVA – Црната занаетчиска хартија е уште една опција за завиткување на ролните за реална завршница. Ако немате црна хартија, можете да ја обоите занаетчиската хартија во црна боја. Потоа оставете го да се исуши пред да го прикачите на валјакот.

Најлонска лента – Сè што може да го држи двогледот околу вратот ќе ви помогне – скршен синџир, парче лента или дури и кожен ремен од стара торба

Чекор 2 – Ставете ја ролната хартија преку EVA и навивајте

Започнете со превртување на EVA преку ролната хартија, осигурувајќи дека е целосно покриена. Идејата е да се даде реалистична завршница на двогледот DIY. Иако можете да користите црна хартија, поголема е веројатноста да се кине, така што EVA е најдобрата опција.

Чекор 3 – Означете ја точката каде што EVA ја покрива целата ролна

Користете моливот за означување на EVA каде што се преклопува со ролната хартија и целосно ја покрива. Ќе имате правоаголна формаисцртано на EVA.

Чекор 4 – Исечете го правоаголникот

Користете ги ножиците за да го исечете правоаголникот што го означивте во претходниот чекор од листот EVA.

Чекор 5 – Исечете друг правоаголник со иста големина

Потоа ставете го исечениот правоаголник на листот EVA и исечете друг правоаголник со иста големина, бидејќи ќе ви требаат два правоаголници за да ги покриете двете ролни хартија хигиенски.

Чекор 6 – Прицврстете го EVA на ролната со топол лепак

Нанесете топол лепак на ролната за хартија. Потоа завиткајте ја EVA околу неа.

Чекор 7 – Нанесете топол лепак на EVA спојот на ролната за хартија

Додајте повеќе лепак на спојот каде што рабовите на правоаголникот се преклопуваат и притиснете за да ги прицврстите краевите.

Чекор 8 – Залепете една ролна хартија на друга

Сега поставете ги двете ролни обложени со EVA со спојниците еден свртен кон друг. Потоа нанесете лепак по должината на шевовите и притиснете ги заедно за да ги скриете шевовите.

Чекор 9 – Нанесете капка лепак на страните

Потоа, ставете капка топол лепак на страната на ролната хартија блиску до нејзиниот крај. Лепилото ќе се користи за прицврстување на ременот за играчки двоглед.

Исто така види: 7 DIY чекори: Како да ја исчистите четката за шминка

Чекор 10 – Залепете ја најлонската лента

Притиснете го едниот крај од најлонската лента во капката за топла лепак. Потоа повторете ја постапката од другата страна за да го прицврстите другиот крај на најлонската лента.

Чекор 11

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.