Како да се исчисти изложениот ѕид од тули

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сомнежот можеби не е толку вообичаен, на крајот на краиштата, ѕидот од тули е секогаш тука како дел од нашиот секојдневен живот. Но, секој што мисли дека никогаш не и треба добро чистење, греши. Исто како што овој став е важен за изгледот и хигиената на домот, исто така е важен и за зачувување на структурите.

За разлика од ѕидовите што се перат, чистењето на тули може да предизвика трошење ако се прави често со млаз вода. Затоа, треба да бидете внимателни кога ќе се појави идејата да ги миете со хемикалии.

Но, бидејќи homify е секогаш при рака за да го направи вашиот дом убав, еве неколку начини да исчистите тули со мене без да му наштети вашиот дом.

Затоа, во следните теми донесов неколку добри совети за тоа како да ги исчистите ѕидовите од тули користејќи ги вистинските материјали. Ќе научите дури и како да чистите саѓи од тули и ќе постигнете буквално брилијантен резултат.

Исто така види: кешот за хартиена кеса

Затоа, без дополнително одложување, следете ме на следните теми и видете како да исчистите ѕид од тули, погледот е многу полесен од вас некогаш замислен. Вреди да се провери и да се инспирирате со уште еден совет за чистење на домот сам!

Исто така види: Како да го пронајдете почетокот на пластиката за фолија: 6 чекори за да го пронајдете врвот на филм за држење

Чекор 1: Соберете ги сите потребни материјали

Не ви треба многу за да започнете. Додадете оцет, вода, четка и шише со спреј.

Чекор 2: Направете ја смесата за чистење

Во следниот чекор ќе ја подготвитемешавина за чистење на тули.

За да го направите ова, измешајте вода и оцет, во еднакви количини, и додајте ги во шишето со распрскувач.

Добро промешајте или протресете го шишето за смесата да биде хомогена.

Чекор 3: Испрскајте го растворот врз тулите

Остатокот од процесот е прилично јасен. Само испрскајте ја смесата врз циглите и почекајте неколку минути.

Важно е да запомните дека употребата на екстремно корозивни материи на површините на тулите може да ги оштети. Затоа избегнувајте го.

  • Видете исто така: Како да го отстраните силиконскиот лепак од ѕидот.

Чекор 4: Користете ја четката

Кога чистење, направете го тоа лесно и користете мека четка со влакна. Ваквите влакна, освен што не ги оштетуваат циглите, овозможуваат и чистење на најтешките агли.

Чекор 5: Направете уште еден круг на чистење

Прв пат кога ќе ги исчистите циглите, некои дамки ќе потрае малку да излезат. Но, во следниот круг на чистење, ќе бидете ослободени од нив.

Иако чистењето на тули е многу лесно, трикот е да ги разберете вашите типови тули.

Надворешните тули се ѕидовите кои бараат најмногу чистење поради растот на мувла, габи и алги. И овде се препорачува природна четка за чистење на ѕидовите. Никогаш не користете четки со метални влакна.

Некои чекори укажуваат на борна киселина, но не правете го тоа. Овој тип на материјал ќеизвалкајте ги циглите за кратко време.

Се надевам дека овој чекор по чекор е навреме за да ја ревитализирате убавината на тулите во вашиот дом. Но, не застанувај тука. Продолжете да се инспирирате.

Исто така, проверете како да полирате нерѓосувачки челик користејќи оцет!

А вие, дали имате совети за чистење на ѕидови од тули?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.