Како да направите светилка од рециклирано дрво во 13 многу едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Осветлувањето е од суштинско значење за секој дом или комерцијален простор. Но, секој што мисли дека ова само значи избегнување на темни простори, греши. Осветлените објекти, како што се светилки, светилки и други, играат многу важна улога во подобрувањето на декорацијата.

Во денешниот случај, ќе зборувам конкретно за проект за дрвена ламба сам. Дизајнирана во правоаголна форма, но и одлична за креирање во други дизајни, оваа светилка сепак има лесен, шармантен изглед и одлична за употреба насекаде, без разлика дали во кујнскиот состав, или во аголот за читање или како светло за одмор. во спалната.

Сигурен сум дека ако ви се допаѓаат идеите за дрвени светилки, оваа опција ќе се најде на вашата листа на претпочитани модели.

Затоа ве повикувам да ме следите и да го проверите секој детал од овој проект. Оттаму ќе се придружите на избраната група на луѓе кои се страстни за дрвени светилки.

Следете ме на друга идеја за занает сам и инспирирајте се!

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Собирањето на сите ваши материјали ќе биде важно за да освоите време . Затоа веќе одвојте им едно мало катче.

Исто така види: Како да направите завеса дома сам - 11 лесни чекори за правење беспрекорна завеса

Чекор 2: Земете две дрвени штици и зашрафете ги заедно

Во овој проект користев две дрвени штици со големина од 14 × 30 cm секоја.

Сега зашрафете ги двете штици така што ќе формира „L“, како на сликата.

Чекор3: Прицврстете уште две дрвени штици заедно, формирајќи квадрат

Откако ќе го формирате првото „L“, повторете го вториот чекор за да формирате уште една „Л“.

Сега се вклопуваат заедно двете форми „L“, создавајќи квадрат.

Чекор 4: Песочни површини и рабови

Откако ќе се формира квадратот, избрусете ги површините и рабовите на дрвото. Ова ќе помогне да се изедначат површините.

Чекор 5: Дупчете дупка во центарот на горниот дел

Сега земете ја вежбата и дупчете дупка во центарот на едната страна од калапот.

Видете исто така: како да направите сопствен килим во 9 чекори .

Чекор 6: Земете го електричниот кабел и поминете го врвот низ дупката што ја направивте

Дупката што штотуку ја направивте има важна причина: тоа е премин за електричниот кабел .

Чекор 7: Користете суперлепак за да го прицврстите кабелот за напојување на дрвото

Залепете го кабелот за напојување на дрвото за да не падне.

Чекор 8: Инсталирајте го приклучокот за светло како што е препорачано од производителот

Прочитајте ги упатствата дадени од производителот за да го инсталирате штекерот без грешки.

Чекор 9: Користете две завртки за прицврстување на штекерот на рамката

Со шрафцигер, прицврстете го штекерот внатре во дрвениот квадрат. Завртките се за да се спречи штекерот да испадне.

Чекор 10: Инсталирајте сијалица во штекерот

По фиксирањето на штекерот, внимателно инсталирајте ја сијалицата.

Чекор 11: Поврзете сеВнимателно приклучете го кабелот за напојување во штекерот

Внимателно поврзете го кабелот за напојување со струја.

Ако свети, одлично! Ако не, вратете се низ чекорите и проучете што можеби сте пропуштиле.

Чекор 12: Вашата дрвена светилка е подготвена за употреба

Вашата дрвена светилка е подготвена за употреба.

Исто така види: Како да направите рециклирана хартија дома

Чекор 13: Можете да ја закачите на таванот и користете го како приврзок

Сега сè што треба да направите е да ја искористите предноста на вашата светилка: закачете ја од таванот, како приврзок, или искористете ја сето тоа шармантно во еден агол од собата .

Ви се допаѓа советот? Искористете ја можноста и видете како да изградите мачка дрво со помош на гајба!

А вие, дали веќе го знаевте овој модел на дрвена светилка?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.