Како да направите оригами цвет во 12 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако уживате во креативните активности и секогаш барате добри идеи, оригамито е одлична техника за учење. Јапонската уметност на виткање хартија, оригами е хоби кое постои илјадници години и отсекогаш привлекувало нови обожаватели.

Иако изгледа комплицирано, оригами бара само малку секојдневно вежбање за да постигне неверојатни резултати. А за оние кои штотуку почнуваат, идеално е да ги пробаат наједноставните форми, со само неколку чекори.

Точно е дека универзумот на оригами е фантастичен. Тоа е многу неверојатни форми и предмети за кои вреди да се стремиме. Но, за да дојдете до нив, ви препорачувам да започнете со мали димензии. И овој чекор-по-чекор туторијал за цвеќе за оригами е одлична почетна точка.

Иако има цвеќиња оригами кои се покомплексни и го зголемуваат нивото на тежина, ова лесно цветно оригами бара само внимание за да ги совладате уметностите на превиткување и на тој начин да можам да одам чекор понатаму.

Овде предавам оригами цвет Кусудума, со 5 или 6 ливчиња и, како што е цвет од хартија, со лесен чекор-по-чекор , тој е идеален за почетници.

Хартиениот цвет Кусудума е едно од најпознатите оригами цвеќиња поради неговата едноставност на превиткување. Традиционално, овие цвеќиња ги придружуваат украсите со темјан и други ароми на собите, создавајќи сосема пријатна и релаксирачка атмосфера за жителите. При гледањето нафотографиите подолу, сигурно ќе бидете возбудени кога ќе ги создадете.

Во оваа цветна хартиена цветна работа чекор-по-чекор, ќе бидете придружувани од секој детал, секое превиткување. И откако ќе го создадете првиот ливче, ќе се чувствувате многу сигурни дека ќе продолжите на следните ливчиња додека не ги завршите сите.

Ако сакате, поттикнете ги вашите деца да ги следат советите како да направат цвет од хартија. Ќе им се допадне и вашиот дом ќе изгледа одлично со сам идеи.

Ах! Запомнете: видовите хартија за оригами што можете лесно да ги најдете во канцелариски продавници или продавници за занаети.

Сега, ајде да се зафатиме -- или подобро кажано, да стигнеме до цвеќињата. Проверете!

Чекор 1 - Како да направите цвет од хартија

Земете квадрат лист хартија оригами во боја по ваш избор. Големината е слична на А4, што е лист за врзување. Одберете ја добро бојата, веќе размислувајќи за просторот што ќе го изберете за да користите оригами како декорација.

Чекор 2 - Преклопете ја хартијата формирајќи триаголник

Свиткајте ја хартијата дијагонално на половина, спојувајќи ги спротивните агли, создавајќи триаголник како што гледате на сликата. Тоа е првата точка за тоа како да направите цвет од хартија чекор по чекор.

Чекор 3 - Преклопете ја долната точка

Земете ја долната точка десно и преклопете ја кон средната точка на триаголникот.

> Полица сам: Научете да правите дрвена полица во 16 чекори

Чекор 4 - повторете го истиот претходен чекор

Направете го истото движење како порано, но овој пат на спротивната страна. Односно, ќе го земете долниот лев агол и ќе го преклопите до средината. На крајот, ќе имате нов плоштад.

Чекор 5 - Отворете го последниот преклоп

Сега кога ги имате сите набори, време е да научите неколку трикови. По последното превиткување, отворете го десниот страничен преклоп и притиснете го за да го израмните.

Чекор 6 - Повторете го истиот чекор

Сега, во уште едно повторување за вашето лесно цветно оригами, повторете го истиот процес на другиот крај, отворете го левиот преклоп и притиснете го надолу.

> Закачалка за ходникот сам: Како да направите кабинет за влез во 17 чекори

Чекор 7 - преклопете ги аглите

Сега ќе го преклопите горниот дел од аглите што сте ги создале во чекори 5 и 6.

Исто така види: Како да направите престилка за фармерки во 4 чекори

Чекор 8 - Свиткајте го врвот навнатре

Отворете го наборот на врвот на цветот и вметнете го врвот така што да биде свиткан навнатре.

Чекор 9 - преклопете ги страничните триаголници на половина

За секој од најоддалечените триаголници, каде што ги обработивте краевите во претходниот чекор, ќе ги споите двете спротивни страни со притискање на половина за да формирајте набор. Побарајте форма слична на онаа прикажана на оваа слика.

Чекор 10 - Преклопете ги и залепете ги страните на големиот триаголник

Сега ќе ги земете наборите од надворешните рабови на поголемиот триаголник и ќе ги споите кон средината. Поова, нанесете лепак на рабовите за да ги држите заедно. После тоа, во вашата рака ќе има деликатно ливче од оригами.

Сега можете да ги свиткате надворешните рабови на големиот триаголник кон центарот, нанесувајќи лепак на рабовите за да ги споите.

Исто така види: Најдобри идеи за борови шишарки сами: Чекор по чекор украси од шишарки

Чекор 11 - Направете уште 4 ливчиња

Видете како да направите ливче од оригами чекор по чекор? Сега е време да ги направиме сите останати. Само повторете ги чекорите од 1 до 10 и видете дека вашиот цвет добива сè понежни форми со секое завршено ливче.

Чекор 12 - Залепете ги ливчињата од вашиот лесен цвет оригами

Сега кога ги направивте сите ливчиња, време е да ги ставите сите ливчиња заедно, како што гледате во слика и користете лепак за да ги споите во истиот централизиран простор.

Некои од овие цвеќиња ќе формираат прекрасен букет кој може да биде со различни бои. Можете да ги додадете вашите оригами цвеќиња на ѕидови, мурали, персонализирани пликови за подароци, меѓу многу други идеи.

Сакате повеќе совети? Земете неколку цвеќиња и ставете ги во некои чинии или рамни садови и додадете неколку капки од вашето омилено есенцијално масло и оставете ја просторијата секогаш миризлива и посебна.

Наскоро ќе ви донесам повеќе совети за сам. Внимавајте и забавувајте се!

Дали ви се допаднаа советите? Што би сакале да научите со оригами?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.