5 Совети за криење на електричните кабли и жици: Вашиот дом поорганизиран

Albert Evans 11-10-2023
Albert Evans

Опис

Еволуцијата на технологијата е причина за радост за многумина од нас. Но, колку пати сте донеле дома нов телевизор (или компјутер, или ДВД-плеер или стерео) само за да бидете разочарани од разновидноста на кабли што треба да се поврзат и приклучат?

Со оглед на тоа колку уреди треба електрични инсталации за да работи, да откриете како да ги скриете жиците низ куќата може да стане работа со полно работно време.

Тоа е, освен ако не го видите нашиот детален водич кој објаснува како да имплементирате некои совети за криење кабли и жици во вашиот дом, погрижете се тие да останат надвор од видното поле.

Совет 1: Скријте ги жиците и каблите што се прикажуваат преку дизајнот на мебелот

Иако многу парчиња мебел се изградени со специфични карактеристики за помош со каблите и жиците за организација – како овој шуплив круг на сликата погоре, има и други опции ако вашиот мебел нема дупки за оваа намена.

Дали сте размислувале да користите самолепливи штипки (кабел и жица организатори) за да помогне во водењето на жици долж ногата на масата, первазот или под софата? Овие штипки ги лепите долж патеката што ќе ја помине кабелот, а потоа закачете го кабелот во клиповите.

Совет 2: Прицврстете ги каблите со жица или кабелски врски

Не занемарувајте моќта на жиците и стегите. Овие едноставни мали пронајдоци можат значително да го намалатдолжина и видливост на жици. Со неколку од овие мали парчиња, можете веднаш да организирате повеќе кабли одеднаш, одржувајќи го управувањето со кабли едноставно и вашата соба поорганизирана. Дополнително, стегите и жиците исто така може да ги елиминираат заплетканите жици, со што се намалува ризикот од оштетување или сопнување на електричните кабли.

Иста практичност е да се сокријат ТВ каблите. Дали вашиот телевизор има отворен простор на дното? Потпрете се на врските за кабли за да го спречите кабелот за напојување на телевизорот (и другите соодветни жици) да не го допираат подот. Едноставно завиткајте ги каблите и врзете ги со вратоврска кабли, но погрижете се да имате пристојно олабавување за кога треба да го повлечете држачот за ТВ и да пристапите до некоја од жиците.

И благодарение на надворешноста- пронаоѓачи на размислување Надвор од кутијата, имаме и друга опција за оние кои не сакаат да ги сечат врските за кабли секогаш кога некој кабел треба да се премести или замени: велкро врски за кабли. За да заштедите уште повеќе простор, одлучете се за рамен приклучок што ви овозможува да ги поврзувате каблите од страна.

Видете исто така: Како да направите организатор на кабел со затка

Совет 3: Соберете ги сите ваши приклучоци

Се исплати да имате повеќекратен приклучок (продолжување) каде што можете лесно да ги приклучите сите ваши различни приклучоци на едно место. Овие единици со повеќе приклучоци може да станатскриени, како на пример под биро или во фиока, за да и се даде на собата почист, поорганизиран изглед.

Но, дали некогаш сте слушнале за кутија за управување со кабел? Оваа опција е идеална за оние случаи каде што не можете да користите кабелски врски или жици за да ги скриете каблите. Уште повеќе, овие пластични кутии, достапни во различни големини (и бои), можат да бидат доволно големи за да ги сокријат сите ваши жици, па дури и мала лента.

Пред да снемате во потрага Од совршениот кабел кутија која ќе ви помогне да ги скриете каблите на ТВ и да ги скриете видливите жици и кабли низ куќата, не заборавајте да барате некој што има дупки или процепи на страните. Оваа дизајнерска карактеристика ви овозможува да додавате кабли во повеќе насоки. Од безбедносни причини, кутијата за управување со кабел доаѓа и со сопствен капак, за да можете да ги скриете тие жици и кабли од деца и домашни миленици.

Исто така види: Како да направите вазни со шипки за облека во 9 лесни и креативни чекори

Совет 4: Како да ги скриете жиците користејќи го вашиот декор

Се разбира, не е секогаш можно да се помине жица или кабел низ отворот на површината. Но, тоа не значи дека дојдовме до крајот на нашиот водич за управување со кабли.

Погледнете ги различните украси расфрлани низ вашиот дом. Колку од овие вазни, книги и други украсни ресурси можете да ги искористите за покривање/скривање на жиците? Користете декор за да и дадете на куќата апоедноставниот изглед не е ништо ново. А за оваа опција помага и фактот што не мора да рушите ѕидови или да инсталирате куп канали.

На пример, ако вашиот телевизор е поставен на ѕид над комода или некои фиоки, ставете некои книги (или вазна полна со цвеќиња или друг декор) под него, кои можете да ги користите за да ги скриете каблите.

Совет 5: Користете первази или панел за да ги скриете жиците

Ако инсталирате електрични приклучоци во рамката на первазот на вашиот дом, беспрекорно ќе го интегрирате складирањето на кабли во вашиот ентериер како дизајнерски елемент. Ова, исто така, ја поништува потребата повторно да го направите електричниот систем на вашиот дом.

Друга опција за тоа како да ги скриете жиците е да поставите дрвен панел, како оние што често се користат за телевизори, со простор зад панелот за да се сокријат сите жици и мали премини за жиците и каблите да бидат добро сместени во задниот дел на панелот. Најдоброто нешто во врска со оваа опција е тоа што панелите доаѓаат во многу големини и дизајни, вклучувајќи ги и малите за да не треба да вложувате големи инвестиции. Ако сакате да го направите ова дома, можете да направите панел од палети.

Исто така види: Како да направите пердув со жица DIY

Совет: означете ги вашите кабли

Ако ви требаат сите различни жици и кабли да бидат видливи, погрижете се и тие да се разликуваат. Размислете за додавање ознаки на вашите ленти за напојување или каблиза да можете лесно да препознаете која е која. Ова може да ве спречи случајно да го исклучите погрешниот приклучок, како што е вашиот Wi-Fi наместо светилка.

Видете исто така: Повеќе корисни совети за организирање жици и кабли

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.