Направете го тоа сами: Како да го поправите искинатиот кабел за полнач

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Со времето на употреба, вообичаено е кабелот за полнач за мобилен телефон да почне да се кине надворешно, оставајќи ги жиците очигледни. Најдоброто што можете да го направите за да избегнете да ги оставите жиците изложени и да не морате да купувате нов кабел е да го поправите. Погледнете колку е едноставно.

Исто така види: Како да растете цилантро: 7 одлични совети како да се грижите за цилантро

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Потребни се многу малку материјали за да се направи ова прилагодување. Ставете сè на масата и извршете ја постапката со полначот исклучен од штекерот, внимавајте.

Чекор 2: Земете го искинатиот дел од кабелот и набљудувајте ја големината

Погледнете ги со часовник сите делови од кабелот на кои им е потребна поправка. Добијте го она што можете пред да ја нанесете лентата одозгора, само за да останете организирани.

Исто така види: Како да направите саксија со алуминиумска конзерва за висечка градина

Чекор 3: Нанесете електрична лента

Покријте го искинатиот дел со парче лента за изолација . Доколку се работи за многу долг скинат дел, нанесете ја лентата во спирална форма. Обидете се да ја направите лентата многу цврста и да не ви треба многу дебел слој, бидејќи е отпорен.

Чекор 4: Завршете со веши лента

Да завршите и зајакнете , покријте ја електричната лента со шарена украсна лента за веши. Вашата поправка е завршена и треба да трае барем уште неколку месеци.

Дали ви се допаѓа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.