Менувањето на издуван осигурувач никогаш не било толку лесно: Научете како да менувате осигурувач во 16 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Прекините на струја се сериозен проблем што ги нарушува сите наши планови во даден ден. Бидејќи се преселивме во сè што е електрично, потребата да се разберат таквите уреди стана итна потреба.

Исто така, со пандемијата, побарувачката за електрична енергија е многу зголемена за да се справи со побарувачката. Ова доведува до несовпаѓања во побарувачката и понудата, како резултат на што апаратите страдаат од флуктуирачки напон.

А што се случува кога напонот многу флуктуира? Да, погодувате. Директно влијае на прекинувачот. Пред неколку дена се обидував да откријам како да ги заменам светлосните тела во упатствата за одржување на домот на Homify. Одеднаш, ми текна дека недостасува упатство за тоа што да се прави пред да се замени изгорениот осигурувач или да се ресетира прекинувачот и како да се замени осигурувачот.

Еве ме денес, ви кажувам сè што треба да знаете за тоа како да препознаете дали изгорел осигурувачот и ако е така, како да го смените осигурувачот. Но, има многу други суштински детали што треба да ги имате на ум кога работите со изгорени осигурувачи. Исто така, ќе дадам информации за различни големини и типови на осигурувачи. Значи, да почнеме со основите.

Локација на главниот електричен панел

Да почнеме од почеток. Важно е да се знае дека изгорениот осигурувач или колоСтоп постои за да го заштити вашиот дом и апарати од катастрофа. Во случај на флуктуации на струјата, разгорениот осигурувач ги спречува жиците да се запалат.

Модерните домови опфаќаат централен електроенергетски систем во кој се наоѓа и командниот центар за електричниот систем. Примарниот прекинувач или главниот осигурувач се наоѓа веднаш до централната контрола во мала метална кутија. Треба да ја отворите оваа кутија за да го пронајдете главниот осигурувач.

Овие панели може да се наоѓаат во различни делови од вашиот дом, без разлика дали се во гаража, подрум или складиште. Но, ако вашата куќа е прилично стара, панелот што го содржи осигурувачот може да се наоѓа веднаш до кутијата за броило.

Доколку сте целосно збунети околу електричниот панел, можете да се консултирате со домашна проверка на вашиот имот. Ако ништо не работи, ќе треба да повикате електричар за да ги идентификува панелите за вас. Откако ќе го направите тоа, проверете дали имате инсталирано фенерче во случај на прекини на струја.

Внатре во електричната кутија

Сега е време да зборуваме за различни големини на осигурувачите. Зад вратата на панелот, можете да најдете прекинувачи или осигурувачи. Прекинувачите изгледаат како низа прекинувачи, додека осигурувачите изгледаат кружно со завртки од двете страни каде што еденсе става тенка жица. Кога станува збор за ефикасноста, прекинувачите се многу попрактични од осигурувачите. Тоа е затоа што жицата со осигурувачи треба да се заменува секогаш кога ќе дува. Со прекинувачите, сè што треба да направите е да го ресетирате уредот за да работи.

Сега кога ќе го отворите панелот ќе има серија прекинувачи или осигурувачи посветени на различни делови од вашата куќа. Правилно нивно идентификување е од клучно значење за фиксирање на изгорениот осигурувач.

Како знаете дали осигурувачот е издуван?

Овој аспект понекогаш може да биде незгоден. Но, обрнете внимание на овие неколку совети:

(а) Напојувањето снемало во одредена област од вашата куќа, а не во целост.

Исто така види: Како да заштедите светилки до следната пролет

(б) Преоптоварувањето на апаратот е исто така важна причина за изгорениот осигурувач. Многу уреди поврзани на електричен панел го преоптоваруваат колото, предизвикувајќи експлозија на колото.

Исто така види: Како да направите биоразградливи конфети во 10 чекори

Сега, кога ги разгледавме основите, ајде да го поправиме вашиот осигурувач наскоро!

Чекор 1. Запален осигурувач како да се реши: Соберете материјали

Првиот чекор е прилично сам по себе. Соберете ги сите потребни алатки за задачата.

Чекор 2. Прво безбедност!

Исклучете го главното напојување со електрична енергија на главниот електричен панел. Навистина не сакате изненадувачки шок од активните кола, нели?

Чекор 3.Отстранување на панелот

Откако ќе го исклучите напојувањето, одвртете ги електричните завртки на капакот на панелот чиј осигурувач сакате да го замените.

Чекор 4. Отстранете го капакот на панелот

Кога доволно ќе ги олабавите завртките, внимателно отстранете го капакот на панелот.

Чекор 5. Проверка на напојувањето уште еднаш

Користете го тестерот на напон за да бидете сигурни дека напојувањето е исклучено. За да го направите ова, ставете го палецот на задниот дел од шрафцигерот на тестерот и поставете го неговиот врв на завртката со осигурувачот, внимавајќи да не допирате метални делови од тестерот со голи раце.

Чекор 6. Работа на завртките за осигурувачите

Носете заштитни ракавици од овој чекор па натаму. Треба да користите шрафцигер за да ги олабавите завртките за осигурувачите.

Чекор 7. Копање подлабоко во електричните кабли

Откако ќе го отворите самиот осигурувач, во него ќе најдете низа кабли. Со клештата исклучете ги електричните жици од осигурувачот.

Чекор 8. Отворање на бравата на осигурувачот

Користете го шрафцигерот за да ја ослободите бравата на конекторот под осигурувачот.

Чекор 9. Отстранете го стариот осигурувач

Откако ќе го отклучите осигурувачот, тој лесно ќе излезе.

Чекор 10. Замена со нов осигурувач

Ставете го новиот осигурувач во иста положба како и стариот. За ова прво мора да го поврзетегорен штекер и потоа преминете на долниот.

Чекор 11. Како да се осигурате дека осигурувачот е правилно инсталиран?

Притиснете на предниот дел од осигурувачот додека не слушнете звук на кликнување. Ова ќе осигури дека осигурувачот е правилно поврзан со шината.

Чекор 12. Свртување на целиот процес на отворање осигурувачи

Главната задача е завршена. Сега само треба да ги блокирате сите кутии што сте ги отвориле во процесот. Користете ја клештата прво повторно да ги поврзете електричните кабли.

Чекор 13. И сега завртките

Користете го шрафцигерот за затегнување на завртките.

Чекор 14. Сега капакот на панелот

Заменете го капакот на панелот на ист начин како што го отворивте.

Чекор 15. Речиси сте готови!

Откако успешно ќе го замените капакот на панелот, треба да го вклучите главното напојување.

Чекор 16. Проверете го новиот осигурувач

Вклучете го осигурувачот што го заменивте и проверете дали работат дистрибутивните табли поврзани со него.

Честитки! Сега знаете како да поправите скршен осигурувач. Ако уживавте во читањето на овој сам проект и сакате да ги заштедите трошоците за одржување дома, овде на homify можете да најдете многу други проекти како: како да исчистите аератор на славина и како да покриете дупка во пластична кофа.

Кажете ни ако знаете некои други совети за менување осигурувачи!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.