DIY перница со јазли

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Меѓу врвните трендови на декор на Pinterest, перниците со јазли се инспирирани од традиционалните техники на врзување и се одлични за украсување на дневната соба.

Скандинавска инспирирана, перницата со јазли сам може да биде направен во различни бои, што го прави одличен како фокусна точка во собите. Овој тип на перница не наликува на поконвенционалните перници, но неговата удобност е исто толку вкусна.

Но, покрај тоа што е многу удобна, перницата со скандинавски јазли е исто така сам активност која ги враќа парчињата што повеќе не ги користи повеќе, како што е случајот со ќебињата, џемперите и предивото. Односно, ќе избегнувате фрлање материјали кои би можеле да ја загадуваат животната средина.

Значи, ако сте љубител на паметни, функционални и економични опции за уредување на вашиот дом, сигурен сум дека ќе сакате да знаете како да ги направите овие украсни перници. m DIY проект што мора да го пробате.

Тоа се рачно изработени парчиња кои вреди да се знаат, да се научат да се прават, да се продаваат, па дури и да се подарат. На крајот на краиштата, перниците ќе го красат просторот долго време и секогаш ќе бидат сувенири.

Перници со јазли: лесни за правење и со одлични техники за учење

Кога ќе научите како да ги правите вашите перници во форма на јазол, ќе сфатите дека се користат техники за врзување на морнари, што ќе помогне во други проектирачни изработки и други потреби за вашиот живот.

Што се однесува до формата, перницата за јазли варира од топка или келтски јазол до посложена. И штом ќе ја научите техниката на јазли, исто така ќе можете да ги приспособите парчињата како што сакате. Без разлика дали станува збор за украсување на креветчето на вашето бебе или за поддршка на грбот додека работите.

Исто така види: 8 лесни чекори за промена на штекер

За разлика од другите проекти кои вклучуваат шиење цевка од ткаенина и потоа вметнување кутии, во ова упатство моите упатства се поедноставни, ви треба само меко ќебе и две гумени ленти.

Дали уште сакате да ги извалкате рацете? Затоа следете ме за да научите, да се забавувате и да го креирате вашето следно украсно парче сам. Проверете!

Чекор 1 - Како да направите перница со јазли од ќебе

Прво, треба да изберете ќебе во бојата што ја сакате. Имајте го предвид тонот што најмногу одговара на вашата софа или декорацијата на избраниот простор.

За да започнете со учење, препорачувам да изберете едно ќебе. Ова ќе ги олесни движењата. Кога ќе ги совладате техниките и сакате поголеми перници, одете на двојните ќебиња.

Чекор 2 - Завиткајте ја едната страна од ќебето

Со ќебето испружено, почнете да тркалате едно страна подолга кон средината. Направете ја ролната што е можно поцврста.

Чекор 3 - Сега навивајте го од другата страна

Откако ќе стигнете до средината со завиткан еден крај, одете на другата страна инаправете го истото со цврсто тркалање на ќебето. На крајот, двата краја треба да бидат точно во средината на ќебето.

Чекор 4 - Сега прицврстете ги краевите со ластици

Одете до секој од краевите на ќебето и прицврстете ги со ластик. Ова ќе се погрижи ќебето да не се расплетува кога ќе почнете да ја правите скандинавската перница со јазли.

Чекор 5 - Направете едноставен јазол во средината на ќебето

Земете ги двата краја на валаното ќебе и направете едноставен јазол во средината. Погрижете се двата краја да бидат видливи.

Чекор 6 - Поминете ги краевите на ќебето низ средината

Сега земете еден од краевите на ќебето и направете јазол со него. Потоа земете го другиот крај и протнете го низ истиот јазол. После тоа, ќе можете да ја извадите гумената лента.

Чекор 7 - Повторете го истиот чекор со другиот крај

Земете го другиот крај од ќебето и повторете го претходниот чекор, поминувајќи низ јамката.

Чекор 8 - Сега ја имате вашата DIY јазол перница!

Време е добро да ги затегнете ролерите за да се осигурате дека тие се симетрични од двете страни.

Скријте ги краевите на ќебето внатре во јазолот за да не се видат и да не се расплетуваат.

Подготвени! Погледнете колку е лесно да се направи перница со јазли со ќебе? Користете го како потпирач за грб или потпирач за глава, украсете го вашиот кревет, украсете ја собата на бебето и добијте уште многу идеи кои ќе изгледаат одлично во вашиот дом.

Исто така види: Како да направите калем и капчиња од дрво дома

Ќе забележитебидејќи оваа перница со скандинавски јазли е пријатна и изгледа убаво во декор.

Забелешка: Доколку сте користеле двојно ќебе за вашата перница со јазли сам на себе, може да откриете дека ви останува значителна должина на ролна откако ќе направите јамка. Во овој случај, препорачувам да ги повторите чекорите 6 и 7, правејќи уште едно вртење за да го скриете вишокот ролна. Ова ќе ви даде уште поголемо перниче!

Уживавте во туторијалот? Сакате многу повеќе совети за DIY декор? Оставете ја вашата порака во коментари!

Дали ви се допаднаа советите? Дали успеавте да ја направите вашата перница?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.