Како да направите покривка за маса со дрво во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сè што може да се чува на вашата тркалезна маса, од книги до храна, до користење како површина за поставување работи и многу повеќе. Насловна за маса може да се користи за различни намени во вашиот дом и не е ограничена само на една. Некои ставки мора да се земат предвид и да се применат во пракса пред да започнете да учите како да направите маса за маса со дрво, во зависност од тоа за што имате намера да го користите. Ако се чувствувате очајно затоа што не знаете како да направите тркалезна маса, немојте да бидете. Секогаш постои решение за кој било од вашите DIY DIY проекти кога сте на homify.

Тркалезна маса

Тркалезна маса може да се направи од различни материјали . Следниве се некои од материјалите што може да се користат за изградба на тркалезна маса:

Дрво

Кварцен композит

Керамички композит

Мермер

Стакло

Направете сам тркалезна трпезариска маса

Исто така види: Чекор по чекор: Како да ги исчистите микробрановите (лесно, брзо и ефикасно)

Трпезаријата е важен простор во вашиот дом. Ова е местото каде што служите храна и се собирате со семејството и пријателите за да уживате во оброкот. Освен за храна, оваа маса може да се користи и за тивки разговори, игри на маса или домашни задачи за деца. При изградбата на трпезариска маса, треба да се земат предвид бројни променливи. Бројот на луѓе кои ќе ја користат трпезариската маса, големината на трпезариската маса,материјал кој ќе се користи за креирање на масата и некои други аспекти што треба да се земат предвид.

Како да направите тркалезна трпезариска маса

Исечете го и составете го горниот дел.

Склопете ги страните на масата.

Засечете две од ногарките.

Склопете ги ногарките на масата.

За нозете, исечете и издупчете дупки.

Сите ногарки треба да се поврзат.

Нозете треба да се прикачат на горниот дел од масата.

Ставете клипови во дупките што сте ги направиле претходно.

Исто така види: Како да се засади и да се грижи за кумкват на дрвото Ксинксим

Како да направите тркалезна маса

Ова е сам проект кој бара прецизност, време и внимание, особено ако сакате пристоен резултат затоа што не сакате да правите грешки што е речиси невозможно да се поправат. Дозволете вашата љубопитност да ве доведе до повеќе информации за тоа како да изградите тркалезна маса.

Чекор 1. Измерете ја големината на масата

Првото нешто што треба да направите е да откриете што напишете табела што ја сакате. Ако градите покрив на тркалезна маса исклучиво за лична употреба, изберете помала големина; ако се користи за различни намени, изберете поголема големина. Големината на масата се одредува според вашите потреби и целта што ќе ја послужи вашата покривка. Така, откако ги собрав материјалите, ја измерив големината што ја сакав со помош на мојата мерна лента. Не сакате да правите никакви грешки кога станува збор за одредување на големината на вашата маса, па затоа обрнете големо вниманиевнимание.

Чекор 2. Направете ознака на рабовите

Потоа направете ознака на половина од целата должина на горниот дел од масата од рабовите. Го правите ова за да можете да сфатите каде треба да биде центарот на кругот.

Чекор 3. Вметнете завртка

Во средината на дрвото, вметнете внимателно завртка.

Чекор 4. Врзете врвка

Откако ќе ставите шраф низ средината на дрвото, врзете врвка од половина од дијаметарот на масата и означете го другиот крај со маркер . За да го нацртате кругот, би го користеле ова како компас.

Чекор 5. Исечете го дрвото

Со помош на ножовка, внимателно исечете го дрвото.

Чекор 6. Избрусете го работ

Треба да знаете дека може да има некои груби рабови по сечењето на дрвото. Следниот чекор е да ги брусите рабовите за да се осигурате дека се прецизно заоблени и да ги отстраните сите остри рабови.

Чекор 7. Насликајте го горниот дел од масата DIY

Ова е изборно бидејќи вие одлучувате дали сакате или не да ја обоите нејзината површина. Сликањето или боењето на вашата маса, од друга страна, ќе ја направи поатрактивна.

Чекор 8. Конечниот резултат

Ова е конечниот резултат од горниот дел од масата DIY што го направив. Се надевам дека твоето е убаво како оваа.

Чекор 9. Фотографија со декор

Еве како изгледа масата со вазна со цвеќиња на врвот.

Можете да уживате и да вкуситедруги занаетчиски проекти „Направи сами“ за украсување на вашата маса: како да направите држач за свеќи со пластично шише и идеја за терариум „направи сами“.

Идеи за бази на табели сам

За да се произведат понови дизајни кои ќе служат за функционална цел дома, на повеќето сам проекти треба да се користат постоечки материјали за да се направат реформирани проекти. Проектите „Направи сами“ се значително поевтини од купувањето понови производи од продавниците бидејќи повеќето од употребените артикли се евтини или веќе достапни како стари материјали дома. Следното прашање на кое треба да се одговори по изградбата на масичка DIY е местото каде ќе биде поставена масата. Затоа Homify може да ви помогне да најдете одговори на вашите прашања обезбедувајќи безброј идеи за основа за маса за вашата маса. Основите на табелите прикажани подолу може да се користат за поддршка на вашата табела.

Буриња со виски

трупци

Основи за машина за шиење со педали

Градинарски статуи

Големи вазни

Дизајни на ногарки за маса

Една од првите работи што треба да се земат предвид при изградбата на ногарка за вашата маса е идејата за тоа како треба да изгледа ногата пред да започне процесот на изработка на ногата. Можете да ги користите следниве дизајни на ногарки:

Заострена ногарка на маса

Извајана ногарка на маса иобликуван

Ногар за тркалезна маса

Квадратна ногарка за маса

Кажете ни како испадна вашиот горната маса!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.