Како да се грижите за сончогледот: 5 корисни совети за да имате цветна градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Род со повеќе од 70 видови цвеќиња, сите кои припаѓаат на исто семејство, сончогледите се меѓу највозбудливите и најинспиративните креации на природата. Историски гледано, цветот на сончогледот се поврзува со оптимизам и надеж.

Исто така види: Како да направите покритие за сендвичар за сам

Се разбира, растение кое зјапа и се движи во согласност со сонцето сигурно ќе добие ознака на позитивност. Но, денес сме тука да разговараме за тоа како да засадите сончоглед и да го внесете тој извор на позитивност во вашиот дом.

Изработката на расад од сончоглед не е тешка задача, како што некои луѓе сакаат да веруваат. Да, бара малку внимание, но ова растение може да расте каде што сакате. Учењето како да се грижите за сончогледот во саксии е исто толку лесно како садењето семки од сончоглед во градината.

Тие бараат иста количина на работа и крајните резултати за двата случаи се подеднакво фасцинантни. Проверете го ова упатство за да ги дознаете сите детали за тоа како да се грижите за сончогледите.

Совет 1: Изберете каде да садите сончогледи

Сончогледите може да се садат во саксии, градини, полиња , каде и да сакате да растат. Меѓутоа, кога ќе прашате како да засадите сончоглед, ви предлагам да чувате или да изберете локација која добива многу директна сончева светлина неколку часа секој ден.

Исто така, ако планирате да садите цвеќе истата година кога сте садење на сончогледот морасадете кога климата е потопла, бидејќи идеалната температура за цветање е од 18 до 30 ºC.

Совет 2: Проверете ги условите на почвата

Без оглед на тоа дали садите сончоглед во саксии или во градината, не се многу пребирливи кога станува збор за почвените услови. Сепак, тие најдобро растат во почви чиј хемиски состав и pH се неутрални. Дополнително, подобро е да се избере почва богата со хранливи материи или да се третира примерокот од почвата со хумус од дождовни црви или старо ѓубриво.

Совет 3: Знајте како да наводнувате садници од сончоглед

Растенија Растенијата на сончогледот бараат влажна, но не и влажна почва. Затоа, полевајте само ако почвата е сува. Ова е особено важно за сончогледот во саксии. Не би сакале убавите садници да скапуваат, нели? Значи, без вишок вода.

Совет 4: Сончева светлина и температура

Како што спомнав во првата точка, цветот од сончоглед го сака сонцето, затоа поставете го на место што прима најмалку 6 часа сонце на ден. Најдобро расте во топла клима и лесно може да издржи топлина до 40ºC.

Совет 5: Кастрење и колку долго траат сончогледите?

Сончогледите се препорачуваат само кога имате повеќе од еден сончоглед засаден во редови или колони. Тоа ќе послужи само за да се спречи едниот да го собори другиот. Отстранете ги листовите не повеќе од двапати годишно, кон крајот на пролетта или почетокот на летото.За ова треба да користите клешти бидејќи постои можност да ги повредите свежите лисја.

Кога ќе се разбере колку долго траат сончогледот, тие растат во текот на летото и есента. Има и повеќегодишни сончогледи кои почнуваат да цветаат во постудените месеци.

Исто така види: Како да се грижите за петунии во 7 чекори

Сончогледите зрачат со чувство на топлина насекаде. Можеби сеприсутната употреба на сончогледот во филмови ширум светот е она што му даде историски раст на оптимизам. Но, најмногу од сè, она што најмногу ме импресионира кај сончогледите е како тие максимално ги користат топлите лета и како совршено се вклопуваат со секаков вид домашен декор!

Ако има некои одлични совети за градинарство за сончогледи што ги пропуштивме , ве молиме споменете ги во коментарите. Се надеваме дека ова лето ќе имате градина богата со сончогледи.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.