Како да направите обоена свеќа со боички

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаевте дека е можно да се направи домашна свеќа во боја? И што можете да направите со боички? Така е. И најдобриот дел е што е многу лесно!

Свеќите направени со боички се токму како оние што ги наоѓате во специјализираните продавници. Но, тие ја имаат предноста што се многу поевтини и пред се забавни за правење. Одлични се за најразлични намени, како украсување на куќата со посебен и нежен допир.

Затоа, ако сакате да знаете како да боите свеќи со боички, прославете. Денес е совршена можност да го направите токму тоа. И моите ракотворби чекор по чекор ќе ви покажат сè до секој детал.

Уживајте во вашата посета и забавувајте се!

Чекор 1: Свеќа во боја чекор по чекор

Да започнеме со избирање бои за правење обоени свеќи. Во мојот случај избрав три бои, но вие можете слободно да изберете онолку бои колку што сакате.

Користење на бои за храна:

При истражувањето, открив дека многу производители на свеќи избираат да користат цврсти или течни бои за храна, кои делуваат подеднакво добро како и боичките. Сепак, течната боја не е добар избор бидејќи е на база на вода и не се меша добро со восокот.

Чекор 2: Залепете го фитилот

• Исечете парчиња фитил што се доволно долги за пластичните садови.

• Земете малку лента за маскирање и закачетенежно ставете го врвот на секој фитил на дното на контејнерот. Ова ќе му помогне на фитилот да остане на своето место.

Исто така види: Лесно сам: Како да направите тркалезна рамка за огледало

Чекор 3: Исечете ги боичките

• Со нож или занаетчиски нож, нежно исечете го вашиот прв креон на мали парчиња. Одделете ги парчињата боички во сад или чинија.

Видете исто така: Како да направите сапун од цимет.

Чекор 4: Направете го фитилот исправен

• Се разбира, овие заглавени фитили ќе се поместат откако ќе почнеме да го истураме стопениот восок. Затоа, земете неколку стапчиња за скара и избалансирајте ги на спротивните страни на секој фитил како што гледате на сликата.

Чекор 5: Стопете го восокот од свеќа

• Подгответе водена бања за да го стопите восокот од свеќата. Наполнете го големото тенџере до половина со вода и загрејте го шпоретот на средно-висока. Потоа, во тавата ставете втор сад или сад отпорен на топлина, каде што ќе го истуриме восокот што треба да се стопи.

• Додадете го восокот од свеќа во помалиот сад и промешајте за да се стопат парчињата рамномерно.

• Обично се потребни околу 5 минути за да се стопи восокот.

Чекор 6 : Додадете ги боичките

• Штом бојата ќе почне да се топи, додајте ги исечените парчиња боички.

• Нежно измешајте ги боиците додека добро да се растопи и измеша.

Чекор 7: Додадете мирис

А да му дадете на вашиот дом убав мирис?свеќа?

• Откако ќе го исклучите шпоретот, додадете неколку капки од омиленото есенцијално масло. Јас користев лаванда.

• Оставете го обоениот восок да се излади пред да продолжите на следниот чекор.

Чекор 8: Истурете го обоениот восок

• Внимателно истурете го обоениот восок во првиот сад за да започнете да го правите вашиот нов калап за свеќи.

• Обидете се да не го удирате фитилот кога го истурате стопениот восок.

• Оставете околу 1-2 cm простор на врвот на садот за да ја запалите свеќата.

Чекор 9: Повторете со други бои

Па, сега кога знаете како да обоите свеќи, зошто да не направите уште неколку свеќи по ваш избор? Ослободете ја вашата имагинација!

Чекор 10: Оставете го восокот да се стврдне

• Потребни се околу еден час за целосно зацврстување на восокот - но бидете внимателни, не допирајте го восокот бидејќи може да остави дамки .

• Избегнувајте да го допирате и фитилот, бидејќи тоа може да направи восокот да потрае подолго за да се стврдне.

Дополнителен совет за правење шарени свеќи:

Ако не сакате да чекате толку долго пред да ги користите новите свеќи, ставете ги во фрижидер или друг бунар вентилиран простор .

Чекор 11: Отстранете ги обоените свеќи

• Откако ќе се стегне восокот, отстранувањето на новите обоени свеќи од контејнерот треба да биде лесно. Едноставно користете ги прстите за нежно туркање и притиснете ги страните на контејнерот за да го ослободитевосок.

• Можете да користите и нож за тап путер и внимателно да го вметнете помеѓу тврдиот восок и контејнерот за да ја олабавите свеќата.

Чекор 12: Уживајте во вашите нови DIY обоени свеќи

• Со чисти ножици, нежно исечете го фитилот од секоја свеќа.

Исто така види: Како да направите торба со лаванда сами

• Со тоа, вашата нова шарена свеќите се спремни за палење! Каде ќе ги ставите? На трпезариска маса како центар или во бањата за да се опуштите како спа центар? Искористете го максимумот од тоа!

Уживавте во советите? Погледнете сега како да направите друг вид ароматична свеќа и да запалите многу повеќе!

Дали веќе го знаевте овој совет?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.