тежина на цементна врата

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сте ги виделе овие индустриски и кул затворачи за врати, направени од мермер, со кожен кабел? Па, денес правиме сам верзија користејќи многу попристапен материјал: цемент. Можеби нема да го има истиот ефект, но изгледа навистина кул. Овие мали допири се нештата кои најмногу ја прават разликата во декорацијата на вашиот дом. Секој детал е важен.

Чекор 1: Исечете ја кожата

За да ја пронајдете големината треба да го исечете кожниот ремен, измерете ја висината на чашата од стиропор и додадете 6 см.

Чекор 2: Нацртајте го долниот отвор

На дното на чашата, нацртајте правоаголник со големина на вашата кожна лента. Треба да биде со иста ширина и доволно дебел за да ја вметнете превитканата кожна лента.

Чекор 3: Исечете го отворот

Со помош на помошниот нож, исечете ја дупката што ја нацртавте претходно. Внимавајте да исечете точно по големина за да не истече цементот.

Исто така види: Боја со керамички ефект

Чекор 4: Вметнете ја кожената лента

Превиткајте ја кожената лента на половина и вметнете ја внатре во дупката оставајќи 4 cm надвор.

Чекор 5: Прицврстете ја лентата на место

Со помош на силна лента како што е електричната лента, залепете ја кожената лента и проверете дали нема празнини каде што цементот може да истече

Чекор 6: Ставете го во друга чаша

Ставете ја шолјата од стиропор во друга повисока чаша, тоа ќе ви помогне да ја одржите исправена, бидејќи кожената лента ќе виси на делотдното.

Чекор 7: Додадете го цементот

Измешајте го цементот со вода во еднакви делови. Ако стане премногу густо, можете да додадете уште вода, но направете го тоа малку по малку, бидејќи не може да биде премногу течно. Откако ќе го додадете цементот, допрете ја кошулицата неколку пати за да ги отстраните воздушните меури внатре.

Чекор 8: Оставете да се исуши

Оставете да се исуши преку ноќ додека не се зацврсти. Како што сакав мојата да биде во две нијанси, прво наполнив половина, ја оставив да се исуши и следниот ден додадов цемент со црна боја за да го завршам полнењето на чашата

Чекор 9: Извадете ја од чашата

Отстранете ги изолационите ленти и исечете ја чашата од стиропор со пенкалото и отстранете ја тежината на вратата.

Исто така види: Вазелин: за што служи и 4 апликации за секојдневниот живот

Чекор 10: Избрусете ја тежината на вратата

Избрусете ја вратата тежина на вратата за да се отстранат сите несовршености, особено на долната страна за да се направи помазна. Исчистете го со влажна крпа за чистење.

Чекор 11: Краен резултат

Видете го конечниот резултат од овој проект. Испадна супер кул!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.