Направете сами со стари ЦД-а: Послужавник за мозаик со помош на занаети со ЦД

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако имате стар послужавник што не сакате да го фрлите, но кој повеќе не можете да го користите само затоа што сметате дека е надвор од мода или застарен, можете повторно да го користите стари ЦД-а за да го преуредите и да го направите убаво!

Можете да се обложите на сам со стари ЦД-а за да направите послужавник за мозаик и на тој начин повторно да го украсите вашиот стар послужавник.

Друга идеја, во случај немате резервен послужавник дома е да го направите со помош на картонски кутии, а потоа користете креативни идеи со стари ЦД-а за украсување.

Користејќи занаети од ЦД, сè може да се украси и рекреира за да има целосно нов дизајн .

На крајот на краиштата, понекогаш уметноста може да се направи и со користење на материјали кои се стари или може да се сметаат за бескорисни. За да го направите ова, само претворете ги во нешто убаво.

Уметноста е едноставно да имате креативност и имагинација да ги трансформирате предметите со иновативни идеи.

ЦД-декорацијата што ќе ја креираме на послужавник е изработена со мозаици. Дали знаете ваков вид уметност?

Мозаиците се слики создадени од колаж од парчиња материјали. Мозаиците обично се прават со употреба на стакло, керамика или дури и обоени камења за да се обложи површина со малтер.

Мозаиците може да се користат за украсување маса, под или ѕид. Изработката на послужавник за мозаик користејќи стари ЦД-а може да биде многу забавно,особено ако сте љубител на уметност.

Можете да го користите и мозаикот од стари ЦД-а за да креирате дизајни на различни чинии и чинии, на пример. На крајот на краиштата, овој вид техника го прави секој предмет многу поубав и попривлечен.

Ако сакате да ја искористите техниката и да создадете мозаик со стари ЦД-а, подолу се лесните чекори што треба да ги следите за да направите свој послужавник !

Чекор 1: Соберете ги сите материјали

Важна работа во врска со создавањето на DIY е тоа што не можете да се расејувате, на крајот на краиштата, најмало одвлекување на вниманието може да предизвика некоја грешка што е тешко да се поправете се подоцна.

Вие имате тенденција да ви се одвлекува вниманието кога сите ваши материјали не се заедно. Затоа, пред да започнете со изработка на послужавник за мозаик за ЦД-а, соберете ги сите потребни материјали што ќе ви бидат потребни.

Чекор 2: Користете ножици за да ги исечете ЦД-ата

Потоа штом ќе ги собравте сите потребни материјали, користете ги ножиците внимателно да ги исечете вашите ЦД-а на мали и големи димензии.

Совет: Избегнувајте да ги исечете вашите ЦД-а во еднакви големини. Нерамните големини ќе го направат вашиот мозаик поубав.

Чекор 3: Користете мала капка инстант лепак по парче ЦД

Кога ќе завршите со сечењето на вашите ЦД-а во различни големини, следното нешто што треба да направите е да додадете мала капка инстант лепак на веќе исечените ЦД парчиња. Со додавање на лепак ќе се направат ЦД-атие се лепат за фиоката без да паднат.

Совет: Оваа мозаична маса совршено ќе одговара на вашата фиока за ЦД!

Исто така види: Како да насликате дрво со совети за сам на себе за импрегнирање на дамки

Чекор 4: Залепете ги парчињата ЦД на фиоката

Откако веќе ќе нанесете лепак на парчињата од старите ЦД-а, почнете да ги лепите големите парчиња распоредени за да ја наполните фиоката.

Одберете ги парчињата по случаен избор бидејќи колку послучајни се вашите избори, толку поприроден е вашиот ќе изгледа мозаичен послужавник.

Совет: можете да користите различни бои на ЦД-а за да ги разликувате структурите особено ако сакате да направите посебен дизајн.

Чекор 4.1 Продолжете да ја пополнувате фиоката

Продолжете да ја пополнувате фиоката со исечоците и старите парчиња ЦД-а.

Ако не го наполните целосно фиоката, резултатот можеби нема да биде толку привлечен како што треба. Затоа, додека не се уверите дека нема повеќе големи празни места во фиоката, продолжете да лепете парчиња ЦД-а на површините.

Чекор 5: Залепете парчиња ЦД и на страните

Вака Откако ќе завршите со лепењето на ЦД-а на површината на фиоката, почнете да ги лепите и страните, пополнувајќи ја целата фиока.

Чекор 6: Наполнете ја фиоката со епоксидна смола

Овој чекор не е задолжителен. Ако сакате, можете да го оставите вашиот послужавник како што е, со сите парчиња ЦД-а залепени заедно. Таа веќе изгледа прекрасно!

Меѓутоа, ако сакате да додадете повеќе детали на вашиот мозаик ЦД, можете данаполнете ја фиоката со епоксидна смола.

По полнењето со епоксидна смола, насликајте ги надворешните страни на фиоката (ова е исто така опционално). Со овие чекори, вашата фиока за мозаик е подготвена за употреба!

Информации за мозаичните фиоки кои користат смола:

Смолите се произведуваат со мешање на природни компоненти со адитиви. Главната функција на смолата е да делува како лепило, пренесувајќи ја напнатоста помеѓу влакната, прицврстувајќи ги и заштитувајќи ги од надворешната средина. За правење послужавници може да се користат смоли. Во случај да претпочитате да направите послужавник со мозаик од смола, подолу се шест лесни процедури кои можете да ги испробате сами:

1: Измешајте ја вашата смола според упатствата на производителот;

2 : поделете и додадете боја;

3: истурете ја вашата смола во фиоката;

4: размачкајте ја смолата за да го покрие дното на фиоката;

5: Користете пиштол за прскање загрејте за да ги отстраните меурчињата. (Совет: можете да го користите и топлинскиот пиштол за да формирате шаблони од смола);

Исто така види: Направете сами Како да направите снежен глобус за 10 минути

6: Покријте додека не се исуши.

Пред да заборавиме, ова DIY што ве учи како да направите една чинија е совршено за украсување со вашиот нов плех!

Дали имате многу стари ЦД-а што лежат дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.