Како да сортирате облека за перење

Albert Evans 14-08-2023
Albert Evans

Опис

Преењето алишта во машина за перење е прилично лесна задача, нели? Смирен. Не толку многу. Не е невообичаено луѓето да остават да им дамка на облеката затоа што не се внимателни кога ракуваат, на пример, со светла и темна облека.

Да! Постои начин како правилно да се перат алиштата. И може да ве спаси од многу болка кога ќе ги изгубите парчињата што толку многу ги сакате.

Имајќи го тоа на ум, решив да донесам 8 добри совети за перење алишта кои ќе бидат многу добредојдени за целиот живот на вашата облека. Ова се едноставни чекори, но тие можат да направат разлика со секое перење.

За да знаете еднаш и засекогаш како правилно да ги перете алиштата, уживајте во ова упатство и следете ме низ следните слики во овој туторијал за совети за домаќинството DIY!

Чекор 1: Прво, проверете ја етикетата

Првиот и најважен чекор е да ја проверите етикетата на облеката за да откриете од какви ткаенини се направени. Затоа, внимателно прочитајте ги сите етикети.

Етикетите на етикетата ќе ви кажат како ткаенината треба да се измие, суши и пегла. Додека повеќето имаат нормални упатства за перење, некои може да имаат посебни упатства за нега како „рачно перење“ или „суво во сенка“.

Деликатната облека, на пример, бара перење на нежен циклус или целосно рачно. Обрнете внимание на овие упатства и постапете соодветно.

Во секој случај, одделете еден купспецифични за специјални ткаенини.

Чекор 2: Избирање на мешани ткаенини

Прилагоденото правило за перење мешани ткаенини е да се следат упатствата за ткаенината што има најголем процент. Ако, на пример, на етикетата е наведено дека кошулата содржи мешавина од 70% памук и 30% полиестер, следете ги нашите упатства за перење на памук.

Сепак, правилата се малку поинакви за деликатни ткаенини кои треба да бидат се ракува со внимание. На пример, ако предметот содржи количество свила, следете ги упатствата за миење на свилата, дури и ако процентот на свила е мал. Истото правило важи и за сите видови волна и кашмир. Ако некој предмет содржи и свила и волна, следете ги упатствата за перење на волна.

Исто така види: Како да инсталирате лизгачка врата во 9 лесни чекори

Чекор 3: Одделете го купот за перење во групи

Ова се основните категории купови во кои може да ги одвои алиштата:

• Секојдневно перење како што се памук, лен и предмети како што се маици, каки панталони, кошули со копчиња, долна облека и чорапи. Исто така, додадете издржливи синтетички материјали на овој куп.

• Деним - посебна категорија за себе.

• Чаршафите, крпите и постелнината се друга категорија.

• Деликатни како свила и ткаенини слични на свила, долна облека и долна облека.

• Ткаенините со високи перформанси како што се костими за капење и спортска облека треба да се одделат.

• Волна.

Можете и да ги сортиратеоблека врз основа на тоа колку е валкана. Исто така, земете ја предвид тежината на ткаенината. Не мешајте предмети со копчиња, патенти или груби ткаенини со полесни, понежни предмети.

Чекор 4: Одделни обоени алишта за предперење

Измачканите предмети треба да се стават во посебен куп за предперење или третман на дамки.

За ова, пред да ја наполните машината, мора внимателно да го проверите секое парче облека. Освен што ќе ги отстраните дамките, затворете ги патентите, извадете ги ремените и вратоврските и проверете ги џебовите.

  • Видете исто така: како да исчистите софа од полиестер.

Чекор 5: Направете стекови помали

Постојат различни методи за правење стекови. Можете, на пример, да сортирате по боја и да правите помали стекови.

Потоа одделете го секој куп на три помали купови: бели, темни и бои. За шарени предмети како риги, чекови, точки и цветни, подредете ги врз основа на доминантната боја.

Исто така види: Како да поправите славина што протекува во 6 чекори

Исто така, треба да ја одделите облеката што фрла влакна, како што се џемпери, крпи, фланели, од облеката што лесно се заглавува со влакна, како што се најлоните и микрофиберите.

Чекор 6: Подгответе се однапред третирање на обоените алишта

Како што наведов претходно, претходно обработете ги обоените облеки пред да ги фрлите во купот за перење. Ако дамката се исуши, ќе биде уште потешко да се отстрани и може целосно да го изгубите парчето.

Чекор 7: Обрнете малку повеќе внимание на деталите

Нежна облека треба да се заштити. Ова вклучува волна, изведбени ткаенини и тексас. Свртете ги навнатре и ставете ги во мрежести кеси за перење како оваа мрежеста торбичка прикажана на сликата.

Исто така, погрижете се нозете и рацете на облеката да не се заплеткуваат . Ако на некоја етикета пишува „ми се одвнатре“, следете ги упатствата.

Чекор 8: Изберете го типот на ткаенина за перење

Измијте го секој куп според типот на ткаенината.

Ако не сте сигурни како најдобро да ја исчистите ткаенината, еве неколку совети: Синтетиката како полиестер, најлон, акрилик треба да се одвои од природните влакна како памук и лен. Ова исто така ќе спречи дамки од боја, бидејќи синтетиката ја привлекува и апсорбира бојата на природните ткаенини.

Повеќе совети:

Ако забележите лабави краеви или конци, солзи, копчиња или шиење, обидете се да ги поправите пред да ја измиете облеката. Миењето со овие проблеми само ќе ги влоши.

Дали ви се допаднаа советите? Потоа погледнете како да ги отстраните дамките од мувла од крпите!

А вие, дали имате совети како да се перат алиштата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.