Вашиот водич од 7 чекори за нега на растенијата Ixora Chinensis (кинеска Ixora)

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Познато и како „кинеска исора“, растението Ixora chinensis, родено во јужна Кина и Малезија, припаѓа на фамилијата на растенијата Rubiaceae. Ситните цветни кластери на растението ixora можеби ве потсетуваат на познатата hydrangea, но поблиската проверка ќе открие погусти стебла, како и помала, покомпактна форма на растение.

Исто така види: Држач за кујнски прибор DIY во 8 чекори

А кога сме веќе кај нивните цвеќиња, овие гроздови се достапни во црвена, портокалова, жолта, па дури и розова боја. И благодарение на својата повеќегодишна навика и целогодишното цветање (познато е дека неговите ливчиња траат од 4 до 6 недели на стеблото), кинеската исора може да биде скапоцен придружник на растение, без разлика дали е во вашата градина или во вазна во вашиот дом. двор.

Ајде да видиме како правилно да се грижиме за кинеската исора!

Чекор 1. Нега на иксора: што треба да знаете за кинеската иксора

Растенијата иксора се повеќестеблести исправени грмушки кои достигнуваат должина до два метри (иако помалку од еден метар е почест). Познато е дека неговите прекрасни цвеќиња со топла нијанса цветаат во текот на целата година (сепак тие се многу поплодни помеѓу пролет и лето), како и дека се богати со нектар (што значи дека тие се само билет за привлекување градинарски животни како колибри) -цвеќиња и пеперутки за вашиот двор).

Чекор 2. Обезбедете совршено осветлување

Правилната нега на ixora chinensis одредувада го посеете семето на растението икора (или повторно да засадите постоечка кинеска икора) на целосно сонце до делумна сенка (да, многу сончева светлина е од витално значење за овие цвеќиња да цветаат). Затоа, ако имате саксии во затворен простор, слободно преместете ги надвор во текот на летото за повеќе светлина.

Ако откриете дека вашите иксори не цветаат правилно, размислете да ги преместите во топла стаклена градина или солариум.

Совет за температура: Важно е да ја одржувате вашата кинеска ixora топла во текот на целата година, бидејќи овие растенија го мразат студот. Помеѓу 16 и 24°C е идеалната температура и не заборавајте да ги заштитите овие растенија од студениот ветер (вклучувајќи ги и отворите за климатизација).

Затоа, ако го ставите вашето кинеско тенџере со ixora надвор во лето, ставете го повторно внатре штом температурата падне под 16°C. Оваа промена на температурата може да предизвика вашето растение да изгуби многу лисја (сосема нормално), но само намалете го наводнувањето и престанете со ѓубрење додека не дојде пролетта повторно.

Чекор 3. Научете како да режете

И покрај тоа што кроењето не е строго неопходно, растенијата ixora сè уште може да се исечат повремено за да се контролира нивната форма и големина, покрај тоа што ќе се отстранат чудните цвеќиња или мртви лисја.

• За да ја намалите големината на растението без да ја промените неговата природна форма, исечете ги подолгите и подолги стебластар на неколку сантиметри од земјата.

• Отстранете ги сите оштетени гранки и оние што растат надвор од патот.

• Не заборавајте да ги стерилизирате вашите ножици за кастрење со изопропил алкохол по секое сечење (ова ги минимизира шансите за ширење на растителни болести во вашата градина).

Чекор 4. Обезбедете ја вистинската почва

Почвата богата со органска материја (со малку мешан хумус од дождовниот црв) е идеален простор за садење и за семето икора и за постоечките растенија икора . Само погрижете се почвата да нуди и соодветна дренажа, бидејќи не сакате корените на растението да се наводнуваат.

Совет како да засадите исора:

Никогаш не засадувајте ја вашата кинеска исора во близина на места со бетон (или дури и во контејнери за цемент). Тоа е затоа што на растението му е потребна почва со малку кисела pH вредност, бидејќи цементот ќе ја зголеми pH вредноста на почвата и ќе ја направи алкална.

Чекор 5. Правилен распоред за наводнување

За правилна грижа за кинеската икора, запомнете: влажната почва е добра, влажната почва е лоша. Сепак, сè уште е препорачливо да ги наводнувате вашите растенија икора почесто во потоплите месеци. Се препорачува неделно длабоко натопување, но помалку во текот на зимата. И бидејќи кинеската ixora сака многу влага, не е лоша идејата да го ставите нејзиниот внатрешен сад на послужавник со влажни камчиња.

Совет заШтетници и болести:

Општо земено, на растенијата ixora не им пречат многу инсекти или болести, но вошката вошка или чудната скала може да резултира со развој на саѓи на лисјата. Ако видите мали зелени лисни вошки или кафеави лушпи на вашите растенија, отстранете ги со силен спреј од цревото во градината. Природните предатори (како што се бубамарите) и/или инсектицидниот сапун исто така може да делуваат.

Ако забележите дека вашето растение престанало да расте или покажува овенати лисја, тоа може да се должи на нематодите кои ги јаделе корените под почвата. Борете се со ова со додавање на дебел слој прекривка во почвата.

Чекор 6. Знајте како да оплодувате

За да ја поттикнете вашата кинеска икора да цвета, нахранете ја со ѓубриво NPK 10-10-10 помеѓу пролет и лето. Ако овие листови изгледаат малку жолти, ѓубривото со висока содржина на азот или горниот слој на кисела прекривка (како што се борови иглички или кора) може да функционира.

Запомнете дека ixora растенијата сакаат почва со органски материјал, затоа додадете слој компост во вашите саксии.

Чекор 7. Знајте како да се размножувате

Размножувањето на растението Иксора е релативно едноставно. Се што треба да направите е да исечете гранка долга околу 8-10 см во текот на пролетта или летото. Откако ќе го потопите исечениот крај на гранката во вода,потопете го во прашокот за искоренување на хормони пред да го ставите во влажната мешавина за саксии (погрижете се смесата да е добро наместена за стеблото да стои исправено). За да ја зголемите влажноста, затворете го целиот сад во пластика. Продолжете да се грижите за сечењето на растението ixora и ќе видите дека корените почнуваат да растат за околу еден месец.

Исто така види: Како да ја исчистите рерната чекор по чекор

Барате повеќе инспирација за градинарски проект „Направи сами“ за да го оживеете вашиот дом? Погледнете ги овие неверојатни проекти: како да се грижите за мини рози во саксии и како да се грижите за кактусот од кикирики.

Кажете ни каде ќе го поставите вашето кинеско растение ixora!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.