Како да ги поправите растенијата на таванот во 12 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Растенијата се прекрасни додатоци за да додадете допир на природата во вашиот дом декор, покрај тоа што ќе го подобрите стилот на околината. Тие исто така додаваат смиреност во собата.

Во светот на градинарството, постојат многу креативни идеи за украсување на простории со растенија. Можете дури и повторно да ги користите материјалите за да создадете прекрасни DIY. Пример е ова DIY кое ве учи како да рециклирате скршена вазна во 9 лесни чекори.

И покрај многуте креативни идеи, често нема доволно простор во просторијата за да додадете вазна или држач за растенија. Во такви случаи, можете да закачите домашни растенија од таванот.

Ако веќе имате прикачени куки на таванот за да ги обесувате растенијата, само треба да најдете вазна што може да се закачи. Но, ако немате куки закачени на таванот, постојат неколку идеи за закачување саксии и растенија во затворен простор.

Чекорите што ги споделувам овде ќе ви покажат како да ги прицврстите растенијата на таванот со дупчење дупки за завртки и прикачување на метален профил каде што можете да закачите синџири или конци за да ги обесувате жардинерите.

Ако живеете под кирија и барате идеи како да ги обесувате растенијата од таванот без да морате да дупчите дупки во ѕидот /teiling, скролувајте до крајот на ова упатство за некои совети и решенија.

За проектот DIY опишан во ова упатство, ќе ви требаМетален профил во форма на буквата У (лесен за наоѓање во продавници за градежен материјал или во пилани), синџири, кешоти со рачки, прстени (оние што се користат во привезоците) и растенија. Ќе ви треба и вежба, чекан, шрафцигер и завртки.

Чекор 1: Како да направите штанд за растение: Измерете го металниот профил

Користете мерна лента за да ја измерите должината од металниот профил и означете ги точките каде што ќе ги дупчите дупките за да ги закачите кешотите, а исто така и оние што ќе ги користите за фиксирање на профилот на таванот.

Чекор 2: Дупчете дупки во металниот профил

Користете ја дупчалката за дупчење дупки на точките што ги означивте во претходниот чекор за да го прикачите металниот профил на таванот.

Чекор 3: Дупчете дупки за да ги обесувате кешотите

Потоа, издупчете ги означените дупки каде што ќе ги закачите синџирите за да ги закачите кешот.

Чекор 4: Дупчете ги дупките на таванот

Поставете го металниот профил на таванот и користете молив или пенкало за да ги означите местата каде што треба да ги дупчите дупките. Потоа користете ја вежбата за да ги дупчите означените дупки на таванот.

Чекор 5: Вметнете го сидрото за завртки

Поставете ги пластичните котви за завртки во секоја дупка што ја дупчите.

Исто така види: Макси капчиња: Целосен туторијал за правење ќебе без игли

Чекор 6: Прицврстете го металниот профил на таванот

Поставете го металниот профил на таванот, внимавајќи дупките во профилот да се усогласат со оние на таванот. Ставете ги завртките во чауритезавртки.

Чекор 7: Затегнете ги завртките

Користете го шрафцигерот за да ги затегнете завртките за да го прицврстите металниот профил цврсто на таванот.

Чекор 8 : Подгответе ланецот за закачување на кешот

Измерете ја потребната должина на ланецот и пресечете го до потребната должина за да ги закачите вашите кешот. Прикачете јамка (можете да ги користите оние што се користат за приврзоци) на краевите на ланецот.

Чекор 9: Закачете го синџирот на шалот

Отворете ја јамката и поминете преку рачката на кешот за да го поправите ланецот. Повторете го истото од другата страна за да ја прикачите втората јамка од кешот на ланецот.

Ако не можете да најдете кеш-лонци со јамки, можете да издупчите две мали дупки на горните страни на кешот.

Чекор 10: Спојте ги синџирите на јамките на една врска

Сега, прикачете ги двата синџири што се користат како потпори за рачките на кешот на една врска. Треба да ја отворите последната алка од секој синџир, да ги провирате низ последната алка и повторно да ги затегнете врските за да ги прицврстите (видете ја сликата).

Чекор 11: Прикачете јамка на врвот

Земете друг прстен за клучеви и прикачете го на последната алка од ланецот инсталиран во претходниот чекор.

Чекор 12: Прикачете го прстенот на металниот профил

Потоа поминете го прстенот за клучеви низ дупката направена во металниот профил.

Повторете ги чекорите за другите кешоти

Ако планирате да обесувате повеќена постројката на металниот профил, повторете ги чекорите 8 до 12 за да прикачите кеш-лок на втората дупка во металниот профил.

Каче-саксиите висат од таванот

Погледнете како саксии што ги закачија од металниот профил на таванот.

Додадете растенија во внатрешноста на кешот

Ставете ги растенијата во саксии во кешот. Задолжително користете жардинери без дренажни дупки за да спречите паѓање на водата и почвата на земја при наводнување на растенијата.

Проверете како испаднале

Видете ги растенијата како висат на различни агли за да проверите дали треба да ја прилагодите висината на ланецот. Не сакате растенијата да ја нарушат циркулацијата на луѓето кои ќе поминат под потпорот, нели?

Дали обожавате да ја украсувате вашата куќа со растенија? Потоа научете како да садите сукуленти во книга за да имате сосема поинаква и убава декорација користејќи мали растенија!

Користете растенија што се соодветни за избраното место

Идеално, треба да изберете растенијата што се вклопуваат добро функционираат во затворени средини. Односно дека не бараат многу грижа или наводнување. Растенијата како боа констрикторите работат добро бидејќи им треба малку сончева светлина и лесно се грижат за нив.

Како да ги обесите растенијата од таванот без да го дупчите ѕидот?

Ако не сакате да дупчите дупки на таванот, еве преглед некои алтернативи за висечки растенија. Сепак, не заборавајте да изберете лесни жардинери и вазни, како овие решенијатие не се толку силни како да користите завртки или куки прикачени на таванот.

Исто така види: Чистење на користени троседи сам

· Користете магнетни куки за да ги обесувате растенијата. Овие куки доаѓаат во два дела - метална плоча и магнетна кука. Залепете ја металната плоча на таванот или високо на ѕидот. Закачете ја магнетната кука и закачете го растението.

· Лепливите куки се уште едно решение за закачување на растенијата од таванот. Сепак, задолжително прочитајте ги упатствата на производителот за да одредите колку тежина можат да издржат. Изберете саксии и растенија кои се во препорачаниот опсег на тежина.

· Ако имате светларник, куките за вшмукување чаши може да се користат за да ги обесувате растенијата од стаклото на светларникот.

Дали сте размислувале да ги обесите растенијата од таванот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.