Како да направите темјан дома во 8 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секако, во одреден момент од животот сте користеле темјан, без разлика дали едноставно за мирисање на просторијата или за создавање атмосфера погодна за молитва, контемплација или медитација. Веројатно, сигурно сте користеле темјан, природен или вештачки, купен во специјализирани продавници или дури и во супермаркет. Можеби не ви се допаднаа многу овие стапчиња за темјан или поради мирисот или чадот, но знајте дека можете сами да си направите темјан и да ги избегнете овие проблеми. Покрај тоа што мириса, забавно е!

Природни или домашни темјани, направени со билки и ароматични растенија, имаат најнежни ароми и нудат најмногу енергетски придобивки за околината и луѓето, идеални за духовни и религиозни практики, медитација , ароматерапија и енергетско прочистување.

Дали сте заинтересирани да креирате сопствени домашни темјанови? Тогаш овој туторијал за тоа како да направите природен темјан е совршен за вас. Ќе научите чекор по чекор како да направите темјан, што е многу лесно - можете дури и да направите темјан стапчиња за пријателите или семејството. Дојдете со нас!

Чекор 1: Научете како да направите природен темјан

За да направите природен темјан, изберете ги свежите билки што се најпогодни за резултатот што сакате да го постигнете, без разлика дали станува збор за духовен, емоционален или физичко ниво. За тоа можешобратете се кон конкретни книги за духовната и магичната употреба на секоја билка или, ако не сте мистичен тип, книги за ароматерапија. Можете исто така да ги пребарувате овие информации на Интернет или дури и да ги изберете билките - а исто така и цвеќињата - според вашиот вкус, преференци или достапност. Секогаш е важно да направите некои истражувања за билките или цвеќињата што имате намера да ги користите за да не изберете едно или повеќе отровни растенија.

Чекор 2: Изберете ги билките за да го направите вашиот домашен темјан

За мојот домашен темјан пример, избрав руа, босилек, лаванда и еукалиптус. Босилекот, рујата и лавандата се силно ароматични и на некои луѓе не им се допаѓа многу, па ако сакате, можете да замените други билки. Ако сакате да знаете за што се користи темјанот направен со тревките што ги избрав, ќе ви објаснам: рујата е позната по своите лековити својства, босилекот промовира љубов, еукалиптусот се користи за чистење (еколошки и духовно) и Лавандата се користи за да се заштити од несоница и да донесе чувство на мир. За мене овој хербален состав е комплетна комбинација! Најважниот дел од процесот на правење темјан е да направите сами мешавини и да дознаете кои од нив најдобро одговараат за вас.

Исто така види: Трик за сушење алишта: Како да ја исушите облеката без машина за сушење во 12 чекори

Чекор 3: Исечете ги билките со иста големина

Сега кога ги подредивте билките што сте ги избралеза вашиот природен темјан, исечете ги сите на иста големина, бидејќи така полесно се спојуваат. Одделете ги цветовите од босилек и лаванда и исечете ги и нив.

Чекор 4: Врзете ги билките со канап

Преферирам да ги врзувам сноповите билки кога се уште се зелени, бидејќи тоа е најлесниот начин. Некои луѓе претпочитаат прво да се исушат, па изборот е ваш. Соберете ги сите снопови билки заедно во основата.

Чекор 5: Заврзете ја јазолот во основата на снопчето

Завиткајте конец околу снопчето со билки и потоа врзете цврсто јазол на основата од него. Ова е важно, бидејќи ако има краеви, подоцна е полесно да се врзе.

Чекор 6: Цврсто затегнете ги билките со конецот во основата

По сноп со тревки од вашиот домашен темјан е добро врзан, конецот ќе го завиткате до врвот на снопчето тревки, држејќи ги билките многу цврсто и проверувајќи да не ви фали лист. Но, во ред е ако изгубите лист или два.

Чекор 7: Завршете го навивањето на врвката околу снопчето со билки

Кога ќе ја доведете низата до врвот на пакетот билки, ќе мора да го навивате предивото одново, на ист начин како што го направивте. Конечно, мора да го врзете јазолот со лабавите краеви. Сега, завршивте.

Чекор 8: Оставете ги сноповите со билки да се исушат

На крај, треба да ги исушите вашите снопови тревки за вашиот природен темјан.Закачете ги овие снопови наопаку и тие ќе бидат подготвени да горат како темјан за една или две недели.

Запознајте други билки и мириси за да направите домашен темјан

Сега кога Знаете како да направите домашен темјан, запознајте некои билки и зачини за да го парфемите вашиот дом!

Рузмарин – Овој мирис е поврзан со емоционална и духовна трансформација, личен раст и креативна инспирација. Неговите шумски ноти ја прават една од најкомплетните билки во однос на здравствените придобивки. Способен да ја промовира флуидноста на енергиите, рузмаринот делува на нервниот систем и, поради неговата релаксирачка карактеристика, се бори против стресот, покрај тоа што го ублажува заморот, ја намалува анксиозноста и ја стимулира меморијата и концентрацијата. Духовно, создава добри енергии, носи заштита и ја зголемува самодовербата, широко се користи за чистење на околината.

Аруда – Овој мирис на природен темјан е индициран и духовно за длабинско чистење во домашните средини , Широко се користи во ритуалите за прочистување на енергетските полиња, донесувајќи смиреност и благосостојба. Се верува дека оваа билка ги штити негативните енергии и затоа би била идеална за усогласување на средината по напорен и стресен ден.

Бенџоин – Духовно, на оваа билка и се припишува способност да ги елиминира негативните енергии, внесувајќи хармонија во околината.Исто така, бензоинот може да го фаворизира личниот успех.

Бреу-бранко – Исто така наречено „бреузињо“, оваа билка ја прочистува околината. .

Цимет – Оваа арома на природен темјан создава атмосфера на леснотија, спокојство и радост, што овозможува можни ментални стимули кои го зголемуваат капацитетот на внимание, меморија и концентрација. Исто така, би бил погоден за просперитет.

Камфор – Оваа арома се смета за идеална за енергетско чистење на околината, покрај тоа што има смирувачки ефект врз околината и луѓето.

Каранфил – духовно, се смета дека е способен да привлече пари и просперитет, како и да донесе заштита, да ја зголеми виталноста и да се бори со менталниот замор.

Исто така види: Како да засадите камилица Научете како да засадите камилица во саксија

Еукалиптус – Овој природен мирис на темјан носи оптимизам, ја зголемува способноста за концентрирање и го фаворизира расудувањето.

Лаванда – Со вкусниот мирис на цвет кој се одгледува особено на југот на Франција, лавандата носи чувство на мир и ја усогласува околината.

Лили – Оваа арома, која се користи и во домашниот темјан, е индицирана за кој сака да практикува медитација, бидејќи промовира возвишени мисли.

Мирото – природен темјан што се користи со милениуми во духовни, мистични и религиозни ритуали кои бараат контакт со божественото и поврзување со светото, се смета за еден од најмоќенкога целта е да се изврши енергетско и духовно прочистување на луѓето и околината. Широко се користи во црквите и неговото присуство во овие јавни простори и во приватниот простор на куќата, бидејќи би донел длабоко чувство на мир и би сакал контемплација и медитација.

Olibanum – Уште еден природен темјан што се користи за векови, особено заедно со мирото во религиозните и духовните ритуали. Како мирото, го подготвува опкружувањето за медитација и заедништво со светото.

Пачули – природен темјан со силна и многу карактеристична арома, пачули би ја фаворизирал интуицијата.

Роза – Овој ароматичен цвет е корисна за усогласување на средини.

Бела жалфија – Уникатната арома на оваа билка се користи особено во ритуалите за чистење и прочистување на телото и умот. Таа, исто така, промовира ментална јасност, проникливост и лична мудрост, покрај тоа што им носи спокојство на луѓето и околината.

Сандалово дрво – Друга природна арома на темјан која традиционално се користи во религиозните и духовните ритуали, затоа е идеална за медитација и контемплација. Исто така, ги зајакнува врските со божественото или светото. Некои го сметаат за енергетски стимуланс.

Виолетова – Уште еден темјан со цветна арома, помага да се отстрани емоционалната несигурност, ги зајакнува добрите особини на луѓето и промовира духовно воздигнување.

Иланг Иланг – таа арома наприродниот темјан поттикнува добри енергии и ментално здравје.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.