Полирање со лак за дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дрвото е особено разновиден материјал кој го придружувал човечкиот развој од почетокот на цивилизацијата. Во домот се појавува дрво од изградба на цели куќи до мебел. И бидејќи тоа е нешто толку важно, ништо поправедно од тоа да се третира правилно за да може неговата употреба да трае што подолго.

Меѓу видовите на нега кои се важни за дрвените материјали, како што е мебелот, е полирањето. Тоа е затоа што правилното полирање на дрвените површини спречува гребнатини да станат очигледни и дополнително помага во зачувување на материјалот.

Знаејќи го ова, денес ви донесов одличен совет за домашни решенија за блескање на дрвото. Има само 8 лесни чекори кои можете да ги преземете во секое време и кои, без сомнение, можат да го спасат вашиот мебел.

Ајде да видиме како да обезбедиме полирање на дрвена маса за да и дадеме совршен финиш? Затоа следете и проверете го!

Чекор 1: Подгответе го парчето дрво што сакате да го полирате

Ова е парчето што ќе го полирам. Како што можете да видите, тој е малку поцврст, што значи дека ќе биде потребно малку повеќе полирање. Колку е помеко дрвото и колку е помало зрното, толку помалку ќе биде потребно полирање.

Исто така види: Како да соберете хотелски кревет

Чекор 2: Избрусете го дрвото

Користете мека шкурка на површината, внимавајќи да не го отстраните лакот од мебелот. Идејата е само да се осигура дека парчето е целосномазна.

Доколку забележите потреба да нанесете дополнителен слој лак, направете го тоа пред да го избрусите парчето и почекајте да се исуши два дена.

Чекор 3: Исчистете го избрусеното подрачје

Откако ќе ја избрусите областа што сакате да ја полирате, користете влажна или сува крпа од микрофибер за да ги избришете сите остатоци.

Видете исто така: Како да направите нова дрвена работна плоча !

Чекор 4: Нанесете го лакот за нокти

Сега, за да бидат работите едноставни, користев комерцијален лак за чевли. Ова може да изгледа малку чудно на почетокот, но по одредено тестирање, дојдов до заклучок дека лакот за чевли прави неверојатна работа. Дополнително, тој е и попристапен материјал и на крајот користите мала количина, што гарантира добро остаток за повторно нанесување.

Лакот за чевли ги содржи истите материјали и елементи како обичниот лак за дрво, но е дизајниран за кожа, така што брзо се впива во површината на дрвото.

Ако немате лак за чевли, можете да користите обичен лак за дрво, доколку е со добар квалитет.

Чекор 5: Почнете со нежно полирање

Сега можете полека да ја нанесувате глазурата на површината на дрвото.

За ова можете да користите фланелен или дури и стара маичка.

Земете разумна количина на лак и веднаш намачкајте ја на дрвото за да избегнете првични дамки.

Тогаштријте додека производот не исчезне.

Чекор 6: тријте додека дрвото не го впие

Додека полирате, ќе забележите дека производот ќе почне да исчезнува и конечно површината ќе биде мазна и чиста.

Исто така види: Како да направите светилка од хартија: Научете како да правите хартиена светилка во 19 чекори

Потоа, она што обично го правам е да ставам тенок слој лак и да го оставам да делува неколку часа. Потоа нанесувам дополнителен слој лак, овој пат малку подебел од претходниот и оставам да се исуши.

Добар совет е да го оставите лакот да се исуши на сонце. Ова ќе го направи повискозно и ќе му помогне на дрвото подобро да го апсорбира.

Чекор 7: Дајте му на дрвото конечно чистење

Откако лакот за чевли целосно ќе се исуши, можете да го користите истата крпа за полирање за чистење на полираната површина. Ова ќе овозможи да се користи преостанатиот лак.

Чекор 8: Конечниот резултат

Еве го резултатот. Полирањето навистина прави разлика, бидејќи го штити дрвото од влага, изложување на сонце, инсекти и термити.

Па, дали ви се допаднаа советите? Продолжете затоа што има уште. Погледнете сега како целосно да ја реновирате трпезариската маса!

Дали веќе ги знаевте овие трикови за полирање на дрво?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.