Научете како да направите структура на растението за качување сам, во 6 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не мора да сте професионален градинар или архитект на пејзажи за да ја разберете убавината и практичноста на качувачките растенија. Совршени како природни завеси за да сокријат грозна ограда или ѕид, растенијата за качување, особено цветните, исто така можат да обезбедат малку дополнителна сенка и пријатно чувство на надворешниот простор.

Што ако мислиме на структура за качувачка постројка за внатрешен простор? Дали е можно? Секако! Ова исто така може да биде можно сè додека не се сеќавате да користите пергола за да помогнете во водењето на растенијата за качување. И бидејќи е малку незгодно да се донесе џиновска надворешна градинарски пергола во затворен простор, наше е да обезбедиме подобра и полесна опција за да научите како да насочувате растенија за качување дома.

За среќа, постојат многу различни идеи за поддршка за качување во зависност од видот на растенијата што ги имате, вашиот расположлив простор и други фактори.

Прилепени лози : Англискиот бршлен и Бостонскиот бршлен се два примери на овие типови лози со диференциран раст, со мали цицачи или канџи на нивните стебла што им овозможуваат да се залепат за одредени површини.

Расфрлани лози : Овие растенија од бршлен, вклучувајќи ја и розата за качување, се генерално енергични, распространети растенија на кои им треба пергола или друготип на поддршка за качување.

Збратимување на винова лоза : Овие растенија може да се поделат во две категории: некои, како Ѕвездениот јасмин, обвиткуваат околу сè што ќе им се најде на патот, додека други, како грозјето, имаат близнаци со мали канџи во основата на нивните лисја кои им помагаат да сфатат и обвиткуваат околу се што е достапно.

Ајде да видиме колку е лесно да се создаде рамка за растение за качување DIY во вашиот дом.

Ако сакате да ја направите вашата градина уште поубава, обидете се со други проекти за градинарство, како на пример, како да се грижите за кала крин и устата на лавот.

Чекор 1: Изберете ѕид и исчистете го

Денес нема да ни треба дрво за дизајнирање на структурата, бидејќи тие се многу помали алатки за домаќинство кои ќе ни помогнат да направиме убава и практична поддршка за качување во затворен простор.

Запомнете дека гравитацијата не секогаш им помага на растенијата кои се качуваат да ја достигнат својата висина. За да растат и ротираат нагоре, па дури и настрана, на лозите им треба одредена структура или други растенија за помош и поддршка. Ова е исто така она што го прави растот на лозовите растенија и самите винови лози толку непредвидлив, бидејќи нивните најблиски структури за поддршка се тие што влијаат на нивниот раст и насока.

Ако не се обезбеди било каков вид на решетката или поддршка може да значи дека вашето растение едноставно ќе расте во земјата,што резултира со непослушен изглед. Но, за среќа, за овој водич ја имаме генијалната поддршка од вшмукувачки чаши за да имитираме пергола во градината во затворен простор. Но, имајте го на ум следново:

• Вшмукувачките чаши најдобро се лепат кога тие и површината на која сакате да ги ставите се суви и без нечистотија.

• Бидејќи промените во температурата и/или влажноста може да ги променат вшмукувачките чаши, важно е повремено да проверувате дали вашите чаши се уште се лепат.

• Вшмукувачките чаши нема да работат на груби суви ѕидови бидејќи нема да можат да создадат доволно цврст вакуум за да се запечати во воздухот.

Значи, откако ќе го изберете идеалниот ѕид каде што сакате да ја направите вашата сам потпирач за качување, направете го следново:

• Натопете чиста крпа во малку сапун и топла вода и исчистете го ѕидот.

Исто така види: Како да направите стол за лулка Macrame

• За да бидете безбедни, исчистете ги и чашите со топла вода со сапуница.

• Кога се чисти, исплакнете ги вшмукувачките чаши со свежа вода за да ги отстраните можните остатоци од сапун пред да ги исушите со крпа без влакненца.

Чекор 2: Започнете со прицврстување на вшмукувачките чаши

иако вашиот ѕид не треба да биде 100% сув за да функционираат вшмукувачките чаши, ниту површината не може да капе . Напротив, треба да има малку влажна/влажна површина.

• Земете ја секоја вшмукувачка чаша, која е правилно исчистена иисушете и почнете да ги лепите на ѕидот по ваш избор.

• Притиснете ја секоја вшмукувачка чаша цврсто на своето место за да се осигурате дека не се заглавени воздушни меури помеѓу чашата и ѕидот.

Изборен совет: Дали вашите вшмукувачки чаши не држат колку што сакате? Може да помогне малку вазелин или масло за јадење - внимателно нанесете малку на внатрешниот раб на секоја чаша.

Чекор 3: Оставете ги куките за вшмукување да бидат свртени во спротивни насоки

Секогаш имајте на ум дека правиме рамка за внатрешно качувачко растение; затоа, немојте да бидете премногу строги со дизајнот на вашата чаша за вшмукување. Всушност, кога ги поставувате вертикално на ѕидот, погрижете се да ги распоредите хоризонтално, според видот на растението што го имате, за да дозволите овие куки да се свртени во спротивни насоки.

Изборен совет: Некои луѓе веруваат дека е најдобро да се чека 24 часа пред да се додаде тежина. Разбираме дека ако правилно сте ги исчистиле површините и вашата лоза не е претешка, можете веднаш да продолжите со вашите DIY структури за качување растенија!

Чекор 4: Додајте ја вашата фабрика за качување

Откако сите ваши куки за вшмукување ќе бидат правилно прикачени на ѕидот, време е да го воведете вашето скапоцено растение за качување во неговиот нов дом - решетката .

• Внимавајте да не го оштетите вашеторастение, ставете го нежно на површина свртена кон ѕидот.

• Внимателно подигнете го растението и почнете да „пукате“ помеѓу различните куки за вшмукување.

Исто така види: Отстранете ја дрвената основна плоча: видете како да ја отстраните лесната база во 7 чекори

Чекор 5: Преместете неколку куки (ако сакате)

И ако сте задоволни што ја врзувате вашата лоза со вашата нова внатрешна структура, но сметате дека не сте задоволни со дизајнот или агол / насока на куките за вшмукување?

• Преместувањето на вшмукувачката чаша е лесно – само повлечете го јазичето за ослободување на секоја за да го запрете вшмукувањето. Несомнено, ова прави значително помала штета отколку да го извлечете со ноктот.

• Повлекувањето на јазичето за ослободување дозволува воздухот да влезе, што предизвикува вшмукување да престане.

Слободно извадете ги и/или преместете ги вшмукувачките чаши додека продолжувате да ја додавате вашата лоза на овие мали куки.

Совет за вшмукување: Ако вашите вшмукувачки чаши се деформирани или веќе немаат еластичност, само ставете ги во врела вода 2-3 минути за да ја „ресетирате“ пластиката и да ја направите пофлексибилна.

Чекор 6: Восхитувајте се на вашите нови рамки за искачување DIY

Како изгледаа вашите качувачки растенија на штандот DIY?

Кажете ни како испадна вашата лоза со својата нова структура!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.