Како да планирате дрвена врата

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

По неколку години, нормално е вратите од вашата куќа да почнат да се заглавуваат при затворањето. Иако честопати сè што треба да направите е да ги затегнете завртките на шарката, може да има моменти кога ќе треба да планирате дрво за да вратите повторно да работи правилно.

Исто така види: Како да обоите дрво со кафе

Како да ја испланирате вратата

За да ја испланирате вратата можете да користите разновидна опрема како што се:

  • Пила за маса
  • Шкурка
  • Длето

Како да планирате дрво

Исто така види: Идеи за саксии за растенија сами

Ако сакате да го испланирате вашето дрво со помош на фреза, тука тие даваат неколку совети:

• Конструирајте жига за да ја држите вратата во соодветна положба

• Турнете ја жицата покрај рутерот така што ќе ја пресече површината на таблата.

2> Како да се планира рамката на вратата

Треба да имајте на ум дека отстранувањето на вратата можеби не е потребно ако сè што ви треба за уредување е мал дел.

Совет: Ако сè што треба да направите е да отстраните мало парче дрво од горната или од страната, брусењето на вратата може да биде идеалното решение. Ќе биде малку работа и проблемот ќе се реши без да остави влакненца.

Сега за да дознаете како да испланирате врата од почеток до крај, следете ги овие 11 чекори што ги раздвоив во друга статија за поправки на домот за вашиот дом „Направи сам“!

Чекор 1: Идентификувајте ја областа

Почетниот чекор е да се одреди точната локација на врататада се сплескаат.

Чекор 2: Отстранете ги шарките

Оваа постапка треба да се користи само ако вашата врата има фиксирани шарки.

За да можете да ја ослободите вратата, ќе треба да ги извадите завртките.

Чекор 3: Отстранете го листот од вратата

Направете го ова внимателно.

Чекор 4: Ставете го листот од вратата на подот

Откако внимателно ќе го извадите листот од вратата, поставете го нормално на подот и користете ја рамната алатка за да отстраните фини слоеви дрво.

Чекор 5: Песок

Добро избрусете ја локацијата за да се ослободите од сите недостатоци.

Чекор 6: Ставете ја вратата во првобитната положба

По брусењето, ставете ја вратата на првобитната локација. Оставете мали потпори под него за да ја олесните работата.

  • Видете исто така: Како да користите брусалка.

Чекор 7: Проверете го усогласувањето на шарките

Проверете дали шарките се во нивните првобитни позиции.

Чекор 8: Зашрафете ја вратата надолу

Навртете ја вратата на своето место откако шарките се правилно порамнети.

Чекор 9: Отстранете ги картонските носачи

Откако ќе ја навртите вратата на своето место, можете да ги извадите картонските носачи.

Чекор 10: Проверете дали проблемот е решен

Погледнете дали проблемот се фиксира по зашрафување на вратата и отстранување на картонските носачи. Ако не, повторете ја постапката.

Чекор 11:Краен резултат

Затворете ја вратата и проверете дали проблемот е решен.

Како да планирате врата

Пренослив планер може да се користи за скратување на вашата врата. Преносливите плочести ги отстрануваат малите парчиња со голема прецизност. За да го направите ова, следете ги овие чекори:

1- Отворете ја и затворете ја вратата неколку пати додека не видите каде е широка;

2- Отстранете ја вратата од шарките;

3- Поставете линијар во горниот агол на вратата;

4- Поставете ја вратата до ѕидот.

5- Повлечете го чкрапалото додека го држите планерот за двете рачки.

6- Продолжете полека да ја лизгате плочката додека вршите притисок врз вратата, а потоа навалете ја надолу додека основата не биде целосно рамна на страната на вратата;

7- Проверете повторно;

8 Чекорите 5 и 6 треба да се повторат додека вратата не се израмни.

Како да користите плочка

1. Уверете се дека дрвото е рамно;

2. Секогаш рамни во правец на зрното. Внимателно испитајте го дрвото; насоката на зрната може да биде видлива;

3. Ако рендерот се заглави при употреба, свртете го дрвото во порокот во другата насока;

4. Нанесете мала количина восок од свеќа на долната страна на планерот (наречен ѓон). Ова ќе му помогне да се лизга по површината на дрвото;

5. Погрижете се мал дел од сечилото да излегува од дното на авионот. Ако го користите сечилото премногу, ќе биде тешко да се користи.планерот и може да ја оштети површината на дрвото;

6. Секогаш почнувајте со рендерот на крајот од парчето дрво и туркајте го по должина без да дозволите да се симне од површината;

7. Секогаш користете остар нож.

Ви се допаѓаат овие совети? Погледнете и како вратата да престане да чкрипи!

А вие, дали имате совети како да испланирате врата?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.