Како да се грижите за растението Calathea Zebrina

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Роден во Бразил, Calathea zebrina, исто така познат како растение зебра или маранта зебрина, се идентификува по неговите впечатливи зелени лисја со бели, жолти или розови ленти, кои даваат прилично привлечни за ова тропско растение. Иако постојат неколку видови Калатеа, ниту еден не ужива толку љубов и внимание како растението зебра. Многу е лесно да се помеша Calathea zebrina со молитвеното растение Maranta leucoreura или со растението Aphelandra zebra ( Aphelandra squarrosa ). Сепак, Calathea zebrina се издвојува меѓу нив поради фактот што расте многу повисока од која било од нив – што го прави многу лесно ова растение да биде растение во вашата градина.

Но тогаш, очигледно, ќе треба да знаете како да се грижите за растението calathea zebrina...

Чекор 1. Знајте ги карактеристиките на вашето растение зебра

Пред да научите како да одгледувате маранта, треба да ги знаете нејзините карактеристики. Правилната грижа за растенијата зебри налага дека треба да имате на ум колку големи можат да растат овие тропски растенија. Со соодветна грижа, која вклучува правилно кастрење на дрвјата, вашето растение зебра може да достигне до 1 m во висина и ширина. Исто така, не заборавајте за оние прекрасни лисја, кои можат да пораснат и до 2 стапки долги.

За многу градинари, малите бели цветови наостануваат незначителни. Всушност, отстранувањето на цветните стебленца често е дел од редовната грижа за растението зебра. Ова осигурува дека растението ја троши својата енергија на раст наместо да цвета.

Чекор 2. Запознајте се со кастрењето Calathea zebrina

Ако вашето растение зебра има некои лоши лисја кои се изгорени, суви или изнемоштени, најдобро е да го исечете целиот лист на тоа фабриката може да продолжи да се фокусира на одгледување нови. Но, не стресувајте, ова нема да го оштети вашето растение. Всушност, може дури и да изгледа поздраво без прикачени мртви лисја.

Можете исто така да се одлучите за кастрење ако растението стане преголемо.

Чекор 3. Обезбедете соодветно осветлување

Иако видовите Calathea се тропски, не треба да го ставате вашето растение зебра на локација каде што добива директна, силна сончева светлина. Ова само ќе доведе до модринки, суви лисја и евентуално мртво растение. Наместо тоа, засадете го или ставете го во делумна сенка каде што тие силни зраци не можат да го повредат.

Во однос на температурата, 18-24°C генерално се смета за идеален опсег за одгледување.

Совет за влажност: Ако ви е важна правилната грижа за растението зебра, проверете дали ја добивате соодветната влажност во текот на целата година. Несомнено, многу е корисно да се прска растението и да се задрживлажна почва, но послужавник за влага или електронски навлажнувач може да работи многу полесно. Во таа смисла, помага и да го поставите вашето растение во близина на други растенија за да ја зголемите влажноста.

Совет: можни проблеми со растенијата

• Извиткани и извалкани лисја – Најчесто виновникот е недостатокот на вода. Проверете ја почвата за сувост и наводнете го растението.

Исто така види: Природен фунгицид за растенија: 2 рецепти за правење домашен фунгицид

• Кафени врвови на листовите – вашето растение веројатно ќе сака повеќе влага бидејќи моменталниот квалитет на воздухот може да биде премногу сув.

• Лисја што паѓаат – исто така, може да биде потребна повеќе влага.

• Мали стебла – тоа обично се случува кај растенијата кои се пренаводнуваат во зима, како и со многу ниски температури. Може да доведе и до гнили стебла.

Чекор 4. Обезбедете ја правилната почва

За да бидете успешни со вашето растение зебра, треба да разберете дека на тропските растенија им е потребна почва која многу добро ја задржува влагата, но може и правилно да се исцеди. Ако почвата не се исцеди добро, корените на вашето растение може да изгниеат.

За совршен компост за саксии, измешајте еден дел почва, два дела тресет мов и два дела перлит. Како опција, само одлучете се за квалитетна африканска виолетова мешавина, која веќе ги обезбедува сите овие квалитети.

Чекор 5. Знајте како да наводнувате

Како и другите видови на Calathea, вашето растение зебра исто така ќесака влажна, а не влажна почва. Секако дека можете почесто да го полевате во потоплите сезони, особено во сезоната на растење кога треба темелно да го полевате.

Како што станува постудено, а зимскиот раст на вашите растенија забавува, намалете го наводнувањето до тој степен што ќе дозволите горната почва да биде нежно сува помеѓу сесиите на полевање.

Совет за наводнување: Ако е можно, одлучете се за топла вода или дестилирана вода и избегнувајте да користите ладна, тврда вода на растението зебра.

Чекор 6. Знајте како да го оплодите

Стандардно течно ѓубриво за домашни растенија е идеално за хранење на вашиот . Но, обврзете се да го користите само кога е во сезоната на растење еднаш на секои две недели, избирајќи мешавина на ѓубрива со средна јачина.

Никогаш не го оплодувајте вашето растение во зима.

Чекор 7. Разберете го размножувањето Calathea zebrina: како да направите садници од калатеа

Кога станува збор за размножување, најдоброто решение е со делење, во текот на пролетта, кога ги пресадувате растенијата.

Исто така види: Како да направите рустикална рамка за огледало Направи сам во 18 лесни чекори

• Прво, проверете дали вашето растение е доволно големо и здраво за да се подели.

• Отстранете ја вашата билка зебра од саксијата, нежно отстранувајќи ја почвата од корените за да можете подобро да ги видите.

• Користете градинарски ножици или други ножици што можат да исечат кој било делмртви или оштетени од корен.

• Секоја поделба ставете ја во посебен сад, користејќи ја вистинската мешавина на почва.

• Ставете патент торбичка над садот што ги содржи вашите поделби за да ја зголемите влажноста на растението. Ставете го тенџерето во простор каде што може да ужива и во директна и индиректна сончева светлина.

• Веднаш штом забележите нов раст, кој обично трае еден месец, отстранете ја патент торбата.

Друг начин на размножување:

Можете исто така да го размножувате вашето растение со помош на

сечи • Почекајте до крајот на зимата бидејќи ова е најдобро време за размножување со помош на колци .

• Исечете ги гранките на должина од околу 10 cm, внимавајќи да вклучите 3 до 4 листови во секое сечење.

• Засадете ги вашите садници на соодветна почва (види Чекор 4).

• Почекајте додека не видите како се развиваат нови корени, што може да потрае 4-6 недели.

Сега, кој од нашите други проекти за градинарство сам ќе го пробате следниот? Дали некогаш сте размислувале да имате градина со растение за уши од слон или со далии?

Дали знаете некои други совети за грижа за растението зебра? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.