Како да направите пердув Macrame

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Не знаев дека постојат пердуви од макрама сè додека еден ден не наидов на макрама пердуви ловец на соништа. Се заљубив! Моите очи беа маѓепсани од меките, фини пердуви што се нишаа на благиот ветер. Неговата нежна елеганција беше толку волшебна што бев решена да направам една за себе. Да се ​​направи рачно фаќач за соништа од макраме пердуви би значело личен допир што би го направил многу поспецијален. Откако го започнав процесот, сфатив дека тој предизвикува терапевтски зависност. Можностите за создавање на прекрасни украсни парчиња со пердуви од макраме се бескрајни. Едноставноста на чекорите е само дополнителна придобивка за истражување на разиграните можности за создавање и убави идеи кои сигурно ќе ве инспирираат да направите макраме пердуви дома. Проверете подолу како да направите макраме во туторијал од 22 чекори, но супер лесен, исто така дизајниран за макраме за почетници.

Чекор 1. Материјали што ви се потребни пред да научите како да правите макраме

Ви требаат само неколку работи за да направите прекрасни пердуви од макраме. Ова макраме го правев чекор по чекор користејќи памучен врв (канап), четка за чешлање, четка, ножици, лепило, вода и изопропил алкохол.

Чекор 2. Исечете го кабелот

Земете го памучниот кабел и исечете парче долга 30 сантиметри. Преклопете на половина. Бидете внимателни при изборот надебелина на кабелот. Ако зедовте потенок кабел од мојот, ви предлагам да користите половина од големината, односно 15 сантиметри наместо 30 сантиметри. Може да биде доста предизвик да се работи со потенки жици. Ако кабелот за макраме е подебел, можете да го направите пердувот од макраме поголем отколку што ќе направиме во ова упатство за макраме пердуви.

Чекор 3. Исечете помали парчиња конец

Сега исечете неколку парчиња памучна врвка долга 15 см. Земете парче канап од 6 инчи, преклопете го на половина и ставете го на врвот на поголемиот кабел, кој ќе биде 'рбетот на пердувот макраме.

Чекор 4. Започнете го процесот

Земете уште еден конец долг 15 cm, превиткан на половина. Поминете го второто јаже низ средината на првото што го ставивме на главното јаже во спротивна насока, како што е направено на фотографијата.

Чекор 5. Крст со јаже

Тканата од врвката ќе изгледа како крст.

Чекор 6. Повлечете го кабелот

Фатете ги двата лабави краја на помалите жици и нежно повлечете ги. Едниот крај ќе биде на врвот на главниот кабел, а другиот на спротивната страна.

Чекор 7. Затегнете го јазолот

Со нежно повлекување на двата краја, затегнете ги јазлите на жиците.

Чекор 8. Повторете го чекорот со спротивната страна

Сега повторете го чекорот користејќи ги помалите жици на ист начин, но со спротивната страна на кабелотглавен.

Чекор 9. Заврзете го кабелот

Кабелот ќе изгледа како на сликата по неколку јазли. Продолжете со ткаење, врзување јазли и повторување на чекорите на спротивните страни.

Чекор 10. Пресечете ги прамените пократки

Кога ќе стигнете до средината на 'рбетот, олабавете ги пократките прамени, правејќи ги во форма на пердув.

Чекор 11. Завршување

Кога сте блиску до крајот на колоната, фатете го крајот и нежно турнете ги јазлите нагоре со помош на палецот и показалецот.

Чекор 12. Преглед на пердувот од макраме

Вака ќе изгледа вашиот пердув од макраме направен чекор по чекор со ова упатство кога ќе завршите со врзувањето на јазлите.

Чекор 13. Исечете ги жиците

Сега земете ги ножиците и исечете ги конците давајќи им форма. Ви предлагам да користите остри ножици за да можете да завршите со поголема прецизност.

Чекор 14. Чешлајте ги жиците

Користејќи рамна четка, почнете да ги чешлате сите жици нежно и енергично. Ќе треба да го направите овој процес неколку пати. Исчешлајте го на цврст начин, но внимавајте да не ги изгубите јазлите. Овој процес може да потрае некое време и ќе бара од вас да бидете трпеливи.

Исто така види: Шиење сами - Како да направите даска за брачен кревет во 9 супер лесни чекори

Чекор 15. Внимавајте со четкањето

Кога ќе стигнете до дното на врвката макраме, добро држете го крајот и внимавајте на процесот на чешлање за да не се олабават јазлите .

Чекор16. Откако ќе го расчешлате макрамето

Вака изгледа вашиот макраме пердув по чешлањето.

Чекор 17. Продолжуваме на следниот чекор

Откако ќе завршиме со четкањето, ќе користиме лепак за да го направиме макраме пердувот тврд и цврст. Доколку сакате, можете да користите комерцијално достапен засилувач за ткаенина. Во овој случај, ќе го направиме нашиот засилувач за лепак, кој е многу лесен за подготовка.

Чекор 18. Изработка на засилувач за лепак

Земете 2 дела лепак, 1 дел вода и половина средство за дезинфекција на раце во сад и добро измешајте. Оваа водена смеса ќе биде нашиот лепак, кој ќе го користиме за да го зацврстиме пердувот макрама.

Чекор 19. Намачкајте го лепилото на пердувот макраме

Сега, со помош на четка, намачкајте ја смесата од лепилото преку пердувот макраме. Не заборавајте да ја покриете масата со хартија за да не се извалка за време на процесот. Нанесете голема количина лепило за вода на пердувот додека не се навлажни.

Чекор 20. Завршни допири

Кога пердувот е сè уште влажен, можете да му ја дадете саканата форма и движење. Откако ќе биде тврд и цврст, нема да можете да го промените обликот на пердувот макрама. Откако ќе бидете задоволни со обликот, оставете го макраме пердувот да отстои додека не се исуши. Ако немате трпение да го оставите да се исуши природно како мене, можете да користите фен како јас.

Чекор 21. Скратете го во обликсовршено

Штом макраме пердувот ќе се исуши, земете еден пар остри ножици и исечете го парчето, давајќи му на пердувот совршена форма и форма.

Исто така види: Направете го тоа сами: како да декорирате стаклено шише

Чекор 22. Честитајте си себеси

Voilà! Вашиот прв макраме пердув е подготвен! Направете многу повеќе и уживајте во вашата креативност.

Дали некогаш сте направиле други макраме предмети? Кои?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.