Мини самовилска градина: Како да направите бајка градина во 9 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Растенијата се убави и мора да бидат заштитени и негувани. Природата е елементарно убава во секој поглед. Одгледувањето растенија, нивното размножување и повторното засадување во вашата градина се начини да ја доближите природата до вас.

Вашиот двор може да биде прибежиште, светилиште на мирот што треба да го има секој дом. Ако имате импровизирана лежалка и/или удобни столчиња во градината, постојат неколку градинарски инспирации кои можете да ги искористите за да го декорирате вашиот двор и да го направите уште попријатен.

Една од најдобрите идеи за декор што може да ја додадете во вашата градина е несомнено мини бајковината градина.

На крајот на краиштата, овие типови на минијатурни градини не само што се лесни за правење и шармантни за око, но исто така делува како пренасочување и одвлекување на вниманието за сите деца во вашиот дом. Можете да ѝ дадете слобода на имагинацијата на вашето дете со инсталирање на различни терариуми и бајковидни градини на цветницата.

Не ви требаат скапи материјали за да научите како да правите бавча. Сè што ви треба е почва за саксии, растенија од саксии и други работи кои веројатно веќе ги имате во вашата куќа.

Идеите за бајковидни градини се многу и можете да изберете готови модели за купување. Како и да е, за оние малкумина кои сакаат предизвик, градењето градина со самовили може да биде нешто забавно и добро да се забавува.

Во овој мал проект „Направи сам“ ви давамесите чекори за тоа како да направите бајка градина дома. Облечете ги градинарските ракавици и средете ја опремата. Исто така, овој проект е неверојатно забавен. Поканете ги децата да ви се придружат додека се впуштате во авантура од бајките. Задоволете ја креативноста на децата и забавувајте ги со часови со оваа минијатурна идеја за градина!

Чекор 1 – Соберете материјали

Соберете ги сите материјали потребни за да направите куќа од самовили во вашата градина. Оваа кратка листа подолу ви дава идеја за материјалите што ќе ви бидат потребни:

а) Саксија со пречник од 40 cm – Ви треба голема саксија за да ја создадете бајковитата градина.

б) Горна почва – која ќе се користи како основен слој на вашата бајковита градина.

в) Куќа за птици – Куќа за птици или кој било друг вид куќа за играчки што ќе ја додадете во вашата бајковита градина.

г) Кафеав чакал – Потребен ви е кафеав чакал за да создадете патека до куќата на самовилите.

д) Бел чакал – Белиот чакал ќе се користи како контраст на природниот кафеав чакал.

ѓ) Растенија

е) Сочни растенија – Растенија кои можете да ги користите до куќата на самовили.

ж) Порцелански птици – Декоративни материјали како керамички птици се користат за украсување на мини градината.

2>i) Камења – Камчињата и камењата создаваат патеки за градината куќа насамовили.

ѕ) Градинарски лопата – Мала градинарска алатка која ќе ви помогне да ја ставите земјата во саксија наменета за вашата куќа од самовили.

Можностите за користење на градинарството за украсување на куќата или градината се бескрајни! Покрај оваа мини бајковита градина, можете, на пример, да направите жива рамка со сукуленти за украсување на вашата внатрешна околина!

Чекор 2 – Истурете ја почвата во садот за садење

Откако ќе ги имате сите потребни материјали за да ја направите бајковитата градина, можете да го започнете првиот чекор од проектот. Во големиот сад, истурете го горниот слој на почвата за да формирате основа.

Користете голем сад за растенија за да ја направите вашата куќа од самовили. На крајот на краиштата, овој проект е како создавање мала градина во растение во саксии. Изберете го најголемиот што можете да го најдете во дијаметар.

Исто така види: Како да одгледувате растенија во вода: лесен водич во 8 чекори

Следните чекори ќе дадат повеќе детали за тоа како да направите бајка градина дома.

Чекор 3 – Ставете ги растенијата на површината на голема саксија

Откако земјата што ќе се користи како основа ќе се стави во големата саксија, искористете ја површината за да ги додадете растенијата. Земете две мали саксии со растенија и ставете ги во еден од аглите на садот.

Помеѓу двете саксии ставете малку камења во средината.

Чекор 4 – Поставете ја куќичката за птици до растенијата

Украсувањето на градината од бајките бара употреба на волшебни материјали. И тоа е следниот чекор од ова „направи сам“. Виеможете да користите мали играчки и работи кои веќе ги имате во вашата куќа како украс.

Поставете мала куќичка за птици во светли бои до растенијата.

Исто така види: Совети за организација: Како да организирате книги

Вашата самовила е сè уште некомплетна. Има и други работи што треба да се направат со користење на другите материјали што ги одвоивме. Ајде да одиме!

Чекор 5 – Направете патека со чакал во кафеава боја за вашата куќичка за птици

Со помош на кафеав чакал и камчиња можете да создадете мала градинарска патека до куќичката за птици.

Кафеавиот чакал дава изглед на приказната за вашата бајка градина. Друга вообичаена идеја за овој тип на мини градина е да додадете мали гноми и џуџиња за да го комплетирате изгледот.

Чекор 6 – Ставете бели камења од чакал на празните места на левата страна

Користете го белиот чакал за да го комплетирате празниот простор на левата страна од патеката што ја направивте во претходниот чекор. Оставете ја другата страна на патеката непокриена, покажувајќи го слојот на почвата.

Чекор 7 – Додајте неколку природни сукуленти за да создадете вегетација

Може да се додадат мали сочни растенија за да се даде повеќе зеленило на бајковитата градина.

Украсете ја вашата бајковита градина како што сакате. Сепак, дајте им предност на природните материјали и користете органска земја и еколошки предмети за да го комплетирате магичниот изглед.

Чекор 8 – Користете керамички или порцелански птици и животни

Градина одсамовилата е нецелосна без птици и животни. Ако имате мали глинени или керамички животни, поставете ги нежно покрај патеката во градината на бајките.

Ова се едноставни и шармантни чекори за да се создаде бајковидна градина користејќи минимални и лесни за наоѓање материјали.

Скршени керамичка вазна се обидува да го направи ова сам? Нема проблем! Можете да го користите за да го направите овој занает кој рециклира скршени вазни!

Чекор 9 – Градината на бајките е подготвена

Ова го комплетира нашиот водич за тоа како да направите градина со самовили дома користејќи едноставни материјали.

Можете да ја поставите бајковилната градина во близина на вашата влезна врата за да ги пречекате луѓето, на пример. Некои луѓе создаваат уметнички куќички од самовили и ги прават центар на атракција во нивните дворови, што е исто така одлична идеја.

Се надеваме дека една самовила не е доволна и ќе создадете мал пејзаж со градинарска бајка во вашиот двор. Вратете ја магијата на самовилите во вашиот живот.

Секому му е потребна градина со самовили за да создаде релаксирачки и волшебен пејзаж на отворено.

Децата што ги познавате би сакале да имаат бајка од градината во дворот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.