DIY ПВЦ организатор за чевли за мали простори во 7 чекори

Albert Evans 31-07-2023
Albert Evans

Опис

Вашите обувки се една од најнезаменливите работи во вашиот секојдневен живот. А вашите фенси чевли, покрај секојдневните, можат да заземат многу простор кога се расфрлани, стануваат исклучително тешки и незгодни за организирање. Чевлите се секогаш предизвик за уредување и одржување убаво, без разлика дали живеете сами, со семејството или со пријателите. Чевлите, за разлика од облеката, доаѓаат во пар. Ако изгубите една од вашите чевли, нема да можете да го носите точниот пар што сте го планирале за таа посебна пригода или фустан. Така, за сите во секој дом, апсолутно мора да имате организатор за чевли за да ги организирате вашите свечени чевли, спортски чевли, сандали, апостолки, патики и кроси. Можеби веќе сте научиле како да направите различни организатори за гардероба, дури и прегради за фиоки и многу други совети за организација, но во оваа статија ќе ви покажеме како да направите решетката за чевли сам. Најдобрите карактеристики на овој ПВЦ организатор за чевли се неговата издржливост, ниска цена, леснотија на користење, преносливост и разноврсност. Можете да го поставите покрај вратата, во плакарот во вашата спална соба или на кое било друго место во вашиот дом што треба да се организира.

Ајде да започнеме со склопување на овој организатор за багажници за чевли за никогаш да не морате повторно да барате чевли низ куќата пред да излезете надвор. Дооставајќи организатор за чевли до вратата, освен што помага во организацијата, ова помага и да ја одржувате куќата чиста подолго време, бидејќи нечистотијата од чевлите нема да се шири низ куќата.

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

Ќе ви треба голема ПВЦ цевка со дијаметар што ќе собере пар чевли (цевка од 150 mm треба да биде доволна за чевли без пета ), топол лепак, штипки за алишта, шкурка и боја за прскање. Ќе ви треба и ножовка или ножовка за да ја исечете ПВЦ цевката.

Професионален совет: Најдобро е да го правите проектот за организатор на чевли сами на отворено или во друг добро проветрен простор.

Чекор 2 : Исечете ги ПВЦ цевките

Одлучете колку чевли сакате да складирате во оваа рачно изработена багажник за чевли и исечете го овој број на идентични парчиња ПВЦ цевка. Пресметајте ја должината на цевката што сакате да ја користите, а потоа исечете ја. Ако не сакате да го исечете, можете да го однесете во столар или продавница за железарија. Имајте предвид поставување на чевлите во внатрешноста на вратилото пред сечењето за правилно да ја измерите големината и да избегнете непредвидени или несакани ситуации. Ова е направено само за да се види дали вашите чевли ќе се вклопат во бурињата на вашиот организатор на чевли. Решив да ги исечам ПВЦ цевките со дијаметар приближно 150мм со должина од 26цм.

Исто така види: Како да направите светилка од хартија: Научете како да правите хартиена светилка во 19 чекори

Јас сумкористам 5 парчиња цевка за складирање на моите чевли.

Исто така види: Најлесниот водич чекор по чекор за тоа како да направите Macrame за Божиќ

Чекор 3: Избрусете ги рабовите на цевката

Постои голема можност отворите / кружните рабови на ПВЦ цевките да се нерамни и груба по сечењето. Измијте ги и измазнете ги кружните рабови со шкурка за да бидат мазни. Рачно избрусете ги грубите рабови што е можно побавно. Ова може да потрае некое време, но мазната завршница вреди да се трудите.

Професионален совет: За најдобра завршница, исчистете ги сите цевки со сапун и вода и тријте ги со крпа или партал, а потоа избрусете ги рабовите на цевките со шкурка.

<2 0>Чекор 4: Организирајте ја ПВЦ цевката

За да ја приспособите оваа багажник за чевли, прво одредете ја точната поставеност и стилот на вашиот организатор за чевли сам. Направете ја саканата шема со ПВЦ цевките, ставајќи ги сите една до друга по редоследот што го сакате. Со молив означете ја точката на допир на цевките и поправете ги со штипки за алишта.

Чекор 5: Залепете ги ПВЦ цевките заедно

Одделете ги ПВЦ цевките и нанесете го топлиот лепак по ознаките направени во претходниот чекор. Следете ја истата постапка за сите други ПВЦ цевки. Откако ќе ги залепите сите заедно, користете ги боби игличките за да ги прицврстите. Оставете да се исуши најмалку 20 минути. Иако топлото лепило брзо се суши, генерално е подобро да се остави целосно да се стегнеза да добиете идеална цврстина.

Чекор 6: Насликајте го ПВЦ организаторот за чевли со боја за прскање

Отстранете ги спојниците и обојте ја рачно изработената решетката за чевли со боја за прскање за пластика (акрилна занаетска боја ). Можете исто така да користите рамна четка за да ги насликате ѕидовите на ПВЦ цевките. За да ја поттикнете вашата креативност, можете да ги декорирате и цевките со тапет.

Професионален совет 1: Прво користете прајмер, а потоа боја со прскање. Ова ќе му даде траен изглед и сјај на вашиот држач за чевли, направени од ПВЦ цевки.

Професионален совет 2: Препорачливо е да се обојат внатрешноста и надворешноста на цевките со два слоја почитувајќи го времето на сушење помеѓу нив.

Чекор 7: Вашите чевли се подготвени да се организираат во туба ПВЦ

Вашиот организатор за чевли сам е подготвен за употреба. Систематски организирајте ги сите ваши расфрлани и натрупани чевли во цилиндричните полици за чевли што сте го направиле сами. Вашиот сам организатор за чевли ја надминува својата корисност, секогаш можете да ги завиткате чорапите, лакот за чевли и да ги чувате во ПВЦ цевките. Полица за чевли изработена од ПВЦ цевка е лесен и едноставен проект кој креативно ги задоволува вашите потреби.

За да го подигнете нивото и да ги направите аглите на вашиот дом или работниот простор поуредени и уредни, следниот најзабележлив неуреден предметтоа се заплетканите жици и расфрланите електронски кабли. Како да научите како да направите организатор за кабли за ролни од хартија DIY, повторно да користите ролна тоалетна хартија за да ги организирате каблите за маса.

Општо земено, ПВЦ цевки може да се инсталираат во различни делови од вашиот дом, за кои можеби не сте свесни на. На пример, шипките за завеси може да изгледаат безначајни на прв поглед, но правењето завеса од ПВЦ цевка е поевтино и веројатно една од првите работи што ќе ги направите во ненаместен дом заедно со организирање на чевлите.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.