Како да направите венец за влезот

Albert Evans 11-08-2023
Albert Evans

Опис

Дали веќе сте почнале да ја украсувате вашата куќа за Божиќ? Дали сте без идеи или сакате да направите иновативна декорација што излегува од клишето? Со приближувањето на Божиќ, почнавме да размислуваме за новогодишни украси за да му ја дадеме таа посебна атмосфера на нашиот дом. Но, се чини дека секоја година ја украсуваме куќата на ист начин и таа на крајот станува малку монотона, нели? Еден од незаменливите украси е традиционалниот венец од вратата кој се поставува на влезот од куќата. Сепак, во овој туторијал ќе ве научам како да направите прекрасен DIY венец со природни и рустични елементи, многу оригинален и автентичен! Не само што ќе служи за Божиќ, туку и како фиксен украсен предмет во текот на целата година, давајќи шарм и бохо воздух на вашиот влез во домот. Ќе се изненадите колку е лесно тоа да се направи и ќе бидете воодушевени од резултатот!

Исто така види: Како да ги поправите пукнатините на таванот

Чекор 1: Подгответе ја структурата

Ќе започнете со обликување на жица во форма на венецот и обложување со сисално јаже. Покријте ја целата површина за да не се гледа дел од неа.

Исто така види: Занаети со картички сами: 18 лесни чекори за декорација на ѕидови од шестоаголни страни

Чекор 2: Додадете зелено

Следно, додадете природни листови од растението по ваш избор. Некои папрати, како што е португалската чипка, изгледаат прекрасно во овој вид украсен венец. Растенијата наредете ги околу кругот како што сакате. Искористете ја вашата креативност!

Чекор 3: Прикачете ги растенијата

Врзете го растението на краевите со помош наистото сисално јаже што го користевте за обложување на жицата на почетокот. Направете го камшикувањето на дискретен начин, но да остане цврсто. Користете ја самата фабрика за да ги скриете јазлите. Ако сакате, можете да ги фокусирате украсите со топол лепак, зависи од вас.

Чекор 4: Додадете сушено цвеќе

Додадете суво цвеќе по ваш избор. Само поставете ги на едниот крај од венецот за да ја раскинете шемата и да ја направите уште пооригинална и уникатна. Повторно врзете со јажето сисал за да биде цврсто, но со јазлите скриени зад цветовите.

Чекор 5: Закачете го

Вашиот венец е подготвен! Можете да го закачите директно од шајка на вашата врата, да го залепите со двострана лента или, ако сакате, да го врзете со сисално јаже за да виси надолу. Можете да го закачите каде сакате, не мора да биде нужно на влезната врата. Дали сте виделе колку е лесно да го напуштите вашиот дом во божиќен дух без да паднете во истиот досаден декор секоја година?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.